فردا سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و روزی است که خواندن زیارتنامه این امام همام و فرزندشان توصیه شده است. امامی که از شیعیان خواسته‌اند با اعمالشان مایه زینت اهل‌بیت(ع) باشند.

خواسته امام حسن عسکری(ع) از شیعیان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایکنا، فردا یکشنبه چهارم آبان‌ماه، مصادف با هشتم ربیع‌الاول سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) است. ایشان در سال 206 در سن 28 سالگی به شهادت رسید و از همان روز، امامت حضرت مهدی(عج) آغاز شد.(کافی، جلد 1، ص 503).


قرائت زیارتنامه و خواندن سلام مخصوص برای هر دو امام از اعمال شایسته و مستحب روز هشتم ربیع است.

صلوات بر امام حسن عسکری(ع)

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَی الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ الْبَرِّ التَّقِیِّ، الصَّادِقِ الْوَفِیِّ، النُّورِ الْمُضِیءِ، خازِنِ عِلْمِکَ، وَالْمُذَکِّرِ بِتَوْحِیدِکَ، وَوَلِیِّ أَمْرِکَ، وَخَلَفِ أَئِمَّةِ الدِّینِ الْهُداةِ الرَّاشِدِینَ، وَالْحُجَّةِ عَلَیٰ أَهْلِ الدُّنْیا، فَصَلِّ عَلَیْهِ یَا رَبِّ أَفْضَلَ مَا صَلَّیْتَ عَلَیٰ أَحَدٍ مِنْ أَصْفِیائِکَ وَحُجَجِکَ وَأَوْلادِ رُسُلِکَ یَا إِلٰهَ الْعالَمِینَ.

خدایا درود فرست بر حسن بن علی بن محمد، نیکوکار، پرهیزگار، صادق، وفادار، نور تابنده، خزانه دار دانشت، به یاد اندازه ی توحیدت و ولی امرت و یادگار پیشوایان دین، آن راهنمایان رشد یافته و حجّت بر اهل دنیا، پس بر او درود فرست ای پروردگار، برترین درودی که بر یکی از برگزیدگان و حجّت هایت و اولاد رسولانت فرستادی، ای معبود جهانیان.(کلیدهای نجات؛ ادعیه امام حسن عسکری(ع)، ص 60).

امام حسن عسکری(ع) در روایت ارزشمندی خطاب به شیعیان خواسته‌ای مطرح کرده‌اند که آشنایی و متذکر شدن به این خواسته در این روز بسیار ارزشمند است. ایشان فرموده‌اند: شما را سفارش می‌کنم به تقوای خدا و پرهیزکاری در فضای دینتان و کوشا بودن در اطاعت فرمان خدا و راستگویی و امانتداری چه آنکه وقتی یک فرد از شما طایفه شیعه در روش دینی خود پرهیزکاری و راستگویی و امانتداری و خوش خلقی با مردم از خود نشان داد می‌گویند: این شیعی است و تربیت شده در مکتب اهل بیت است و من خوشحال می‌شوم. خدا را در نظر بگیرید و مایه زینت ما باشید و مایه ننگ و عار ما نباشید. آری ما اهل همه خوبی‌ها هستیم اما هیچ بدی از ما نشئت نمی‌گیرد.(بحارالانوار جلد 75 صفحه ی 372).

با شهادت امام حسن عسکری(ع) امامت منجی عالم بشریت آغاز شد. امامی که دعا برای فرج ایشان یعنی دعا برای فرج تمام هستی و ارزشمند است که در این روز و همه روزها دعا برای فرج امام زمان(عج) قرائت شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار