رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که قرار نیست به زودی طرح وان اجرایی شود،‌گفت:‌ در این طرح بحث سهمیه‌بندی سوخت مطرح نیست.

سهمیه‌بندی سوخت در طرح «وان» مطرح نیست

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم، فریدون عباسی با بیان اینکه طرح وان مخفف واژه طرح انرژی است، اظهار کرد: این طرح هنوز در ابتدای کار خود است و قرار نیست به زودی اجرا شود و اگر قرار باشد این طرح جایگزین کارت سوخت شود، خیلی شفاف مذاکرات آن به اطلاع مردم خواهد رسید. بعد از تصویب هر طرحی، آموزش‌های لازم توسط صدا و سیما و سایر رسانه‌ها به مردم داده می‌شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

وی با اشاره به کارت سوخت اظهار کرد: این کارت فقط برای مصرف بنزین است که ماهانه سهمیه‌ای تعلق می‌گیرد و همه مردم از آن بهره مند نمی‌شود و تنها کسانی که خودرو دارند می‌توانند استفاده کنند و بنابراین از عدالت به دور است. به همین دلیل برخی نمایندگان طرح بنزین برای هر فرد را پیشنهاد کردند که قابل فروش هم باشد و هر زمان که قیمت‌ها تغییر می‌کند، عایدی برای افراد داشته باشد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر یارانه برای گاز، برق و آب پرداخت می‌کنیم، عنوان کرد: برخی کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند می‌توان تمام یارانه‌های انرژی را تجمیع کرد و به افراد واحد انرژی اختصاص داد تا افراد بر اساس میل و نظر خودشان، انرژی را مصرف کنند.

وی با ذکر مثالی اظهار کرد: یک فرد چون در مناطق سردسیر زندگی می‌کند سهم گاز بیشتری مصرف می‌کند و در مناطق گرمسیر از برق بیشتری مصرف می‌کند و میزان مصرف انرژی، به خود فرد بستگی دارد. همچنین فرد می‌تواند با صرفه جویی، عایدی داشته باشد زیرا انرژی در طرح مذکور قابل خرید و فروش است. این طرح در کارت بانکی افراد تجمیع می‌شود و پرداخت‌ها با یک کارت صورت می‌گیرد و با تلفن نیز قابل پرداخت است.

این نماینده مجلس از پردازش طرح وان گفت و بیان کرد: در حال حاضر مرکز پژوهش‌های مجلس، هم کمیسیون انرژی و هم اندیشکده‌های مختلف روی این طرح کار می‌شود و پس از بررسی‌های کافی، طرح نهایی انتخاب خواهد شد. بدون تردید، این فرآیند چندین ماه به طول خواهد انجامید و در صورت به نتیجه رسیدن در مجلس و همراهی دولت، آموزش‌های لازم به مردم داده خواهد شد.

وی اشاره و تصریح کرد: در طرح وان سهمیه بندی مطرح نیست بلکه مسئله استفاده بهینه، قیمت مناسب و اندازه اهمیت دارد تا افراد با کنترل مصرف، حتی بتوانند درآمد نیز داشته باشند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار