در شرایطى که خریداران مواد اولیه در بورس کالاى ایران را وزارت صمت از طریق سهمیه هاى ثبت شده در سامانه بهین یاب معرفى مى کند، احمد راستینه نماینده مردم «شهرکرد، بن و سامان» در مجلس از حضور واسطه ها در فهرست خریداران مواد اولیه انتقاد مى کند.

رشد عرضه ها در بورس کالا، بازارها را متعادل مى کند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم، احمد راستینه نماینده مردم «شهرکرد، بن و سامان» در مجلس از حضور واسطه ها در فهرست خریداران مواد اولیه انتقاد مى کند؛ به گفته راستینه با طرح کمیسیون صنایع مجلس عرضه کالاها در بورس افزایش مى یابد و تعادل به بازارها برمى گردد.

راستینه با بیان اینکه حذف واسطه‌گران در میان خریداران مواد اولیه به اصلاح قیمت‌ها می‌انجامد، اظهار داشت: متاسفانه افزایش قیمت‌ها به واسطه سیاست‌های غلط ما در بازار سرمایه که قیمت گذارى دستورى یکى از آنهاست، به وجود آمده است.

این نماینده مجلس با اشاره به عدم تامین مناسب مواد اولیه کارخانجات و نفوذ دلالان به بازار کالاها گفت: متاسفانه عدم نظارت وزارت صمت بر سهمیه مصرف کنندگان و امکان حضور واسطه ها به قصه بازار کالا تبدیل شده که باید نظارت ها در این حوزه تقویت شود.

وى تاکید کرد: عرضه مواد اولیه باید در بورس کالا انجام و کشف قیمت مى شود، اما بعضا همه این مواد اولیه در بورس کالا عرضه نمی‌شود و بلکه به دست دلالان در خارج از بازار بورس کالا به فروش می‌رسند که این موضوع بیانگر عدم نظارت دقیق در بازار است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از مسائلی که در موضوع افزایش قیمت‌ها به بهانه افزایش قیمت ارز رقم خورده به دلیل ناکارآمدی و سوء مدیریت در تنظیم بازار است از این رو متاسفانه بازار دلالی به شدت رشد کرده که براى مقابله با این موضوع طرحى در کمیسیون صنایع مجلس در حال نهایى شدن است.

این نماینده مجلس با اشاره به طرح 5 ماده‌ای کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره عرضه فولاد در بورس کالا گفت: پیرو این طرح تنظیم، ارائه و مصرف فولاد در بورس روند منطقی را طی خواهد کرد. همچنین این طرح تلاش دارد نقش بازار بورس کالا را در شناسایی مصرف کننده واقعی، بیشتر کند که با این طرح به تعادل بازار خواهیم رسید.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار