زراعت چوب طرحی برای رهایی جنگل از نابودی

زراعت چوب

طرحی که اگر اجرای آن در استان گسترش یابد، هم از قطع درختان جنگل و هم از قاچاق چوب جلوگیری می شود .

jungel

در گلستان منابع طبیعی استان چند سالیست با  دادن نهال رایگان به کشاورزان و توصیه های فنی تلاش می کنن تا افراد بیشتری به کشت چوب ترغیب شوند.

در ایران سالانه چهارده میلیون متر مکعب چوب مصرف می شود که یک میلیون متر مکعب آن با قطع درختان جنگل های شمال و زاگرس تامین می شود.

در کشور ما سالانه چهادره میلیون متر مکعب چوب مصرف می شود که بخشی از جنگل ها تامین می شود که این مقدار چیزی حدود یک میلیون متر مکعب است. بخش اندکی از زمین های زراعیست که به گفته  چهل و سه هزار متر مکعب است و بقیه از کشور های دیگر به ایران وارد می شود مانند چوب نراد که از روسیه و ام دی اف از ترکیه  وارد می شود .

ایران با شرایط جغرافیایی مناسب امکان تولید چوب را  دارد. این یعنی ما میتواینم کاری کنیم که نه جنگل آسیبی ببیند ونه از جایی چوب وارد کنیم.

نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت : در طرح جامع منابع طبیعی یکی از مباحثی که از ناحیه دولت ارائه شده بود بحث اعتبار ویژه بود. امیدواریم با تعامل دولت و مجلس این مسئله جدی گرفته شود. چون ما در برخی از مناطق تخریب بی رویه جنگل ها را شاهد بودیم و الان اقدامات خوب و موثری در حال انجام است.

این کار خدمت بزرگی برای جلوگیری از قاچاق چوب و مسائل دیگر هم می کند.

مقدسی رئیس اداره جنگل کاری منابع طبیعی استان چنین عنوان کرد: ما در بحث زراعت چوب کلا در سه حالت کمک می کنیم. یکی بحث تسهیلات بانکی است که ما در سال جاری حدودا پنج پرونده تشکیل دادیم و به بانک کشاورزی معرفی کردیم با تسهیلات کم بهره یا به نوعی فرجه زمانی برای باز پرداخت است که تقریبا حدود پنج سال برای فرجه زمانی است. بحث دیگر بحث ارائه نهال رایگان است و زارعینی که تمایلی برای اخذ تسهیلات بانکی ندارند می توانند در برج ده و اوایل زمستان درخواست خودشان را به ادارات شهرستان و استان بدهند. مدارک را تحویل بدهند و کارشناسان بررسی می کنند و ما میتوانیم نهال رایگان در اختیارشان قرار دهیم. همچنین ما می توانیم در دوران کشت و بهره برداری توصیه فنی و مشاوره هم  به صورت رایگان به زارعین محترم بدهیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار