وزیر اقتصاد با تشریح شروط ایران برای پیوستن به FATF گفت: اجازه اشراف اطلاعاتی به هیچ نهاد بین‌المللی را نمی‌دهیم و مصادیق و تعریف هیچ مرجعی درباره گروه‌های تروریستی را هم نمی‌پذیریم.

3 شرط دولت برای پیوستن بهFATF

به گزارش گلستان24،جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

ارائه گزارش علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی برای تنویر افکار عمومی درباره عضویت ایران در گروه مالی اقدام مشترک (FATF) اولین دستور کار جلسه علنی امروز پارلمان بود.

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی امروز (سه‌شنبه 6 مهرماه 95) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: امروزه مبارزه با پولشویی به سیاست مورد توافق در کشورهای مختلف برای مواجهه با گردش مالی فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی درآمده است زیرا راه اصولی برای محدود کردن قاچاق کالا، موادمخدر، فرار مالیاتی، فساد مالی و دیگر فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی است و تلاش برای قطع شریان مالی این اقدامات  بهترین شیوه برای مقابله با مفاسد مالی و اقتصادی است.

وی افزود: همه ما به خوبی می‌دانیم که امروز این قبیل فعالیت‌های غیرقانونی چگونه تولید و اشتغال کشور ما را تهدید می‌کند. برخی از وجوه آن مانند قاچاق موادمخدر و فساد مالی پا را از آن فراتر نهاده و به گونه‌ای نگران‌کننده بنیان‌های جامعه ما را تهدید می‌کند.

وزیر اقتصاد و دارایی همچنین تصریح کرد: امروزه بر اساس آمار رسمی حجم قاچاق کالا به حدود 15 میلیارد دلار می‌رسد و قاچاق کالا بزرگترین ضربه و تخریب برای تولید ملی ما است که به اشتغال جوانان ما ضربه می‌زند.

طیب‌نیا بر همین اساس اضافه کرد: فرار مالیاتی درآمدهای دولت را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. اقتصاد ما که وابسته به درآمدهای نفتی است و ما باید این وابستگی را کاهش دهیم که به شدت نیازمند وصول درآمدهای مالیاتی به صورت عادلانه است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: استفاده از شیوه‌های مبارزه با پولشویی و تسلط و اشراف بر جریانات پولی و مالی بهترین شیوه برای برخورد با مفاسد مالی برای مقابله با قاچاق کالا و ارز و برای ممانعت از فرار مالیاتی است. امروز شفافیت اطلاعاتی و استفاده از شیوه‌های اصولی مبارزه با پولشویی بهترین شیوه برای مبارزه با مفاسد مالی و اقتصادی محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد و دارایی یادآور شد: از طرفی گسترش تروریسم امنیت همه کشورها را به چالش کشیده است به ویژه اخیرا منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم شدیدا از جانب مخاطرات ناشی از فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در معرض آسیب قرار گرفته است. مردم ما پیش از این نیز با خطرات ناشی از فعالیت‌های گروه‌های تروریستی آشنا بوده‌اند.

طیب‌نیا همچنین عنوان کرد: ملت ایران بزرگ‌ترین قربانی تروریست در دهه‌های اخیر و بلکه در همه ادوار تاریخی بوده است. گرچه با هوشیاری مردم و اقدامات موثر نیروهای امنیتی و انتظامی کشور دیگر تهدیدی از ناحیه گروهک‌های تروریستی داخلی متوجه کشور نیست و تلاش‌های گسترده برای نفوذ داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به داخل کشور به خوبی مهار شده است، اما اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ امنیت و ثبات کنونی یک ضرورت انکارناپذیر است.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: در این مورد هم راهکار اصولی برای مواجهه با این اعمال تروریستی مسدود کردن شریان مالی پشتیبانی کننده آنهاست. جریانات تروریستی بین‌المللی همانند داعش، القاعده و طالبان متکی بر شبکه‌های مویرگی تأمین مالی در اقصی‌نقاط جهان هستند. این گروه‌های تروریستی هستند که منابع مالی خود را از طریق پولشویی تأمین می‌کنند.

«مبارزه با پولشویی و تسلط و اشراف بر جریانات مالی گروه‌های تروریستی بهترین و اصولی‌ترین شیوه برای مقابله با این گروه‌ها محسوب می‌شود.»

وزیر اقتصاد و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: خوشبختانه از اوایل دهه 1380 تلاش برای پیش‌بینی الزامات قانونی و انجام اقدامات موثر برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در کشور شروع شد. نخستین اقدامات را دادستانی تهران در قالب یک پروژه تحقیقاتی انجام داد و سپس این وزارت اطلاعات بود که طی 15 سال گذشته همواره در امر مبارزه با پولشویی پیشرو بود. لایحه مبارزه با پولشویی با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی و وزارت اطلاعات تهیه شد، در دولت وقت به تصویب رسید و سرانجام در سال 1386 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

طیب‌نیا بر همین اساس اضافه کرد: بر اساس این قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی برای ساماندهی و هدایت این مبارزه تشکیل شد. این شورا مرکب از وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورا، رئیس بانک مرکزی، وزیر اطلاعات، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر کشور است و وزرای دادگستری امور خارجه نیز به عنوان اعضای مدعو در تمامی جلسات حضور پیدا می‌کنند.این ترکیب به گونه‌ای است که مصالح مربوط به روابط خارجی کشور، امنیت ملی و مصالح اقتصادی در کنار هم دیده شده است.

وی اظهار داشت: هدایت مبارزه با پولشویی و همکاری‌های بین المللی مربوط به این امر با رعایت این مصالح انجام می‌شود. اجرای قانون مبارزه با پولشویی با راهبری شورای عالی مبارزه با پولشویی و ایجاد مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد تا به امروز دستاوردهای مهمی را در مبارزه با قاچاق کالا و موادمخدر و نیز جلوگیری از فرار مالیاتی داشته است.

طیب‌نیا افزود: ما با اتکا بر رویه‌های مبارزه با پولشویی قادریم افرادی را که بر جریانات مالی بزرگ دارند و مالیات حقه را پرداخت نمی‌کنند شناسایی کنیم و درآمد آنها را رسیدگی و مالیات حقه را از آنها وصول کنیم. اقدامات مبارزه با پولشویی به ما کمک کرده است که موارد قاچاق کالا را به خوبی شناسایی کنیم. موردی که در ماه گذشته رسانه‌ای شد و تعدادی کانتینر مشتمل بر کالای قاچاق کشف شد . با اتکا بر همین شفاف‌سازی‌ها و استفاده از دستاوردهای مبارزه با پولشویی حاصل شد. این مبارزه به ما امکان داده است که جریانات موادمخدر با حجم مالی بیش از بیست هزار میلیارد تومان را در کشور خود شناسایی کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی در ادامه تاکید کرد: در قانون مبارزه با پولشویی و در قوانین متعدد دیگر که از سال 1386 به بعد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است از جمله قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با فساد که در تاریخ 1387 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید مکررا در امر مبارزه با پولشویی و استفاده از ابزار همکاری‌های بین المللی برای تحقق این امر تأکید شده است.

وی ادامه داد:‌ این یک واقعیت است که در برخی از ابعاد مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم همه کشورها ناگزیر از چنین همکاری‌هایی هستند و بدون این تعاملات بخش های مهمی از اقدامات ابتر می‌ماند. برای همین به درستی از همان زمان دولت وقت و دیگر مراجع تصمیم‌گیری ضرورت تعامل با FATF را مطرح و به طور جدی پیگیری کردند. سوابق موضوع و مکاتبات و اقدامات انجام شده به خوبی نشان می‌دهد که فرایند رعایت برنامه‌ها و توصیه‌های گروه اقدام مالی از همان زمان به جدیت زیاد توسط دولت وقت دنبال شده است.

وزیر اقتصاد و دارایی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: حجم بالایی از مکاتبات توسط مقامات ارشد کشور در اختیار من است. شاید بیش از چند صد صفحه سند، مکاتبات، ابلاغیه‌ها و صورت جلسات بخشی از آنهاست که نشان می‌دهد از سال 1388 تعامل با گروه اقدام مالی در دستور کار دولت و شورای امنیت مالی به صورت جد بوده است. در این نامه ها و صورتجلسه‌ها که توسط عالی‌ترین مقامات دولتی و امنیتی کشور امضا و صادر شده است به خوبی بر ضرورت پیگیری امر مبارزه با پولشویی و تعامل در نهادهای بین‌المللی تأکید شده است. در این نامه‌ها به صورت مکرر تأکید شده است که بیانیه‌های گروه اقدام مالی یعنی FATF در جهت ایجاد محدودیت برای ایران در حال تشدید شدن است.

طیب‌نیا همچنین افزود: در این اسناد تأکید شده است که ما باید تعامل خود را با این گروه کاری برای جلوگیری از تشدید بیانیه‌ها افزایش دهیم. در این بیانیه‌ها تأکید شده که ما باید اقدامات خود را برای نهادهای بین‌المللی تشریح کنیم. ما باید نظرات آنها را نسبت به قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های داخلی خود اخذ کنیم.

«ما باید پیشنهادات نهادهای مالی بین‌المللی را در ایران بگیریم و رعایت کنیم. این اسناد نشان می‌دهد که از گذشته و از سال 1388 مکاتبات و تعاملات جدی در کار بوده است. در ده‌ها جلسه در نهادهای مالی خارجی نمایندگان ایران حضور پیدا کرده‌اند، گزارش اقدامات ایران را داده‌اند، پیشنهادهای نهادهای خارجی را دریافت کردند و در سه مورد اقدام برای اخذ برنامه اقدام شده اما به ثمر نرسیده است. علی‌رغم این قوانین و تلاش‌هایی که در زمینه مبارزه با پولشویی شده بود، جمهوری اسلامی ایران از سال 2009 میلادی به ناحق و با انگیزه‌های سیاسی ولی به بهانه‌های فنی و تکنیکی در صدر لیست کشورهای غیر همکار و ریسک بالای پولشویی و تأمین مالی تروریسم اعلامی از سوی FATF قرار گرفت.»

ما در کنار کره شمالی مشمول اقدامات مقابله‌ای شدیم. اقداماتی که آثار سنگینی برای نظام مالی و بانکی ما داشت. در این اسناد موجود در چندین نامه رسمی در سطح بالا تأکید شده که این بیانیه‌ها و اقدامات مقابله‌ای، برای بانک‌ها و موسسات مالی ما مشکلات جدی ایجاد کرده و باید به طور جدی تلاش کنیم از این لیست خارج شویم. وزارت امور اقتصادی و دارایی در این باره مورد انتقاد قرار گرفته است که چرا تعاملات موثر برای خروج از این لیست را انجام نداده و چرا توصیه‌ها، پیشنهادات و استانداردهای نهادهای مالی خارجی را در ایران اجرایی نکرده است.

وی بر همین اساس افزود:‌ پیگیری‌های دولت قبلی برای جلب توافق گروه مذکور به دریافت سه برنامه اقدام از آن نهاد منجر شد اما اخذ پایبندی سیاسی برای اجرای برنامه‌ها موکول به جرم انگاری و وجود قانون مستقل مبارزه با تأمین مالی تروریسم شد. به ما گفتند پیش‌نیاز دریافت برنامه اقدام آن است که قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را در ایران به تشکیل برسانیم؛‌ به همین دلیل بود که لایحه قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در دولت قبل تهیه و در سال 89 به مجلس تقدیم شد . در سال 90 هم به تصویب مجلس رسید اما شورای نگهبان صرفا به این دلیل که لایحه با توجه به ماهیت آن باید از سوی قوه قضائیه پیشنهاد می‌شد از تأیید آن خودداری کرد.

طیب نیا ادامه داد: بار دوم قوه قضائیه لایحه را تهیه و به مجلس تقدیم کرد؛ مجلس نیز به تصویب رساند. این بار شورای نگهبان اعلام کرد چرا لایحه از طریق دولت تقدیم نشده است. بار سوم قوه قضائیه لایحه را تهیه کرده و به دولت داد. دولت نیز به مجلس تحویل داد که بنده در آن زمان به رئیس مجلس اعلام کردم اگر می‌خواهیم از این لیست سیاه خارج شویم و تحریم‌های ناشی از این مورد را حذف کنیم باید سعی کنیم این قانون را هر چه سریعتر در مجلس به تصویب برسانیم. که مجلس حمایت و پشتیبانی کرد و به سرعت قانون را به تصویب رساند. شورای نگهبان هم تأیید کرد. در بهمن ماه 94 به دولت تحویل داد. این بار دیگر پیش نیاز خروج ما از لیست تأمین شده بود، به ما می‌گفتند شما دو مشکل دارید که یکی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ندارید و دوم رویه‌های مبارزه با پولشویی را به درستی در ایران اجرا نمی‌کنید.

وزیر اقتصاد و دارایی همچنین عنوان کرد:‌ قانون ترجمه و متن انگلیسی ارائه شد؛‌ ما امروز قانون داریم. قانونی پیشرفته داریم که بر اساس ارزش‌های قانون اساسی ایران مسئله مبارزه با تأمین مالی تروریسم را در دستور کار دولت قرار داده است. اقدامات موثر انجام شده در گذشته از سال 88 تا به امروز را هم برای نهادهای مالی خارجی تشریح کردیم. این توصیه شورای امنیت ملی کشور در سال 89 بود که وزارت امور اقتصادی و دولت را مکلف کرد با نهاد FATF در تعامل باشد اطلاع‌رسانی کند، توجیه کرده و پیشنهادهای قانونی ایران را تشریح و زمینه را برای خروج ایران از لیست سیاه فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه در راستای تصمیمات عالی ترین نهادهای امنیتی و تقنینی کشور مذاکرات انجام شد و ما موفق شدیم در خرداد سال گذشته صرفا به اتکای پذیرش مشروط یک برنامه مبارزه با پولشویی یک فرصت خوب برای نظام بانکی‌مان فراهم کنیم،‌ گفت: در گذشته سه بار برای خروج از فهرست سیاه تلاش شده بود که ناموفق ماند. این بار اقدام ما خوشبختانه با توفیق مواجه شد. تمامی دشمنان جهانی و منطقه‌ای ایران دست به دست هم دادند و تا نگذارند این تعلیق یک ساله به تصویب برسد و خوشبختانه موفق نشدند.

لابی آی پک(IPAC) اسرائیل، عربستان سعودی، شورای همکاری خلیج فارس و بخش‌هایی از مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس شورای روابط خارجی کنگره آمریکا همگی تلاش کردند تا مانع تعلیق یک ساله ایران شوند. رئیس کنگره مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس شورا نامه‌ای را به وزیر خزانه‌داری آمریکا ارسال کرده و از او خواست تا از تمام توان کشور آمریکا برای جلوگیری از تعلیق یکساله ایران استفاده کنند. این حق ما بود که از این لیست خارج شویم چرا که از ابتدا به ناحق وارد این لیست شدیم.

وی با طرح این سوال که چه کسی است که نداند وضعیت ما در زمینه مبارزه با تروریسم و مبارزه با پولشویی و فساد از اکثر کشورهای جهان وضعیتی مناسب‌تر و مطلوب‌تر است، تصریح کرد: ایران همیشه در صف اول مبارزه با تروریسم قرار داشته است. اگر خون‌فشانی و شجاعت فرزندان این مملکت نبود قطعا گروه‌های تروریستی مانند داعش امروز بر کل منطقه ما حاکم شده بودند. این تلاش های ماست که باعث شده است تهاجم این گروه‌ها کنترل شود.

«این منصفانه نبود که ما را در کنار یک کشور خارجی یعنی کره شمالی در فهرست سیاه عدم همکاری قرار دهند. این حق ما بود که از این لیست خارج شویم و خوشبختانه توانستیم حق مسلم ایران را عملی کنیم. این برنامه یک برنامه تفصیلی عملیاتی روشن نیست بلکه یک برنامه مبارزه با پولشویی حاوی عناوین کلی است. عناوینی که موضوع مذاکره ماست. اگر گفته می‌شود جرائم پیش‌بینی شده در قانون مبارزه با پولشویی ایران جرایم سنگینی نیست و اگر خود ما هم به این نتیجه رسیده بودیم طبیعی است که ما باید درباره نحوه اصلاح قانون بحث و گفت‌وگو کنیم. این مجازات تشدید شود یعنی چه؟ چه اتفاقی باید بیفتد؟ زمانی که به جمع‌بندی رسیدیم متن و اصلاحیه لازم برای تعدیل مجازات‌ها تهیه می‌شود و در قالب یک قانون به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.»

وزیر اقتصاد و دارایی در دیگر بخش سخنان خود اظهار داشت:‌ در این متن به صراحت گفته شده است که التزام و پایبندی سیاسی ما به اجرای برنامه مبارزه با پولشویی در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. یعنی ابتدا در قانون اساسی ما اصل تفکیک قوا به رسمیت شناخته و حدود اختیارات دولت و شورای عالی مبارزه با پولشویی مشخص شده است. ما پایبندی خود را در چارچوب این قانون و قواعد خود اعلام می‌کنیم. اختیاراتی که دولت دارد به تنظیم آیین‌نامه های اجرایی آن هم در چارچوب قوانین موضوعی کشور و تقدیم لایحه به مجلس محدود می‌شود.

وی در همین رابطه افزود: دولت نمی‌تواند از جانب مجلس یا سایر نهادها تعهد و الزامی را بپذیرد. این معنا به شفافیت توضیح داده شده است. بنابراین پایبندی ما صرفا در محدوده اختیارات دولت و شورای عالی مبارزه با پولشویی است؛ دوم قانون اساسی ما اصول، احکام و ارزش‌هایی دارد که حتی مجلس ما هم نمی‌تواند بر خلاف قانون اساسی تصمیم گرفته و یا قانونی را اجرا کند. این شرط مهمی بود که در نامه ما گنجانده شد ما پایبندیم. برنامه مبارزه با پولشویی را بر اساس استانداردهای علمی و منطقه‌ای و بین‌المللی در محدوده اختیارات دولت و محدوده اصول و قواعد و ارزش های مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دنبال کنیم.

وزیر اقتصاد همچنین عنوان کرد:‌ اگر برنامه و احکام پیش‌بینی شده به تصویب مراجع ذی ربط برسد در این صورت ما برنامه را به صورت کامل اجرا خواهیم کرد و می‌توانیم در فهرست گروه‌های کاملا همکار قرار بگیریم. اگر برنامه به صورت ناقص هم اجرا شود قطعا ما به جایگاه قبلی خود بر نمی‌گردیم. این نهاد بین دولی مسئول تنظیم استانداردها و رویه‌های مبارزه با پولشویی و ارزیابی کشور است که کشورها را به چند گروه تقسیم می‌کند. کشورهایی که خودشان را کاملا تطبیق دادند کشورهایی که به صورت عمده تطبیق دادند، کشورهایی که جزئا تطبیق دادند و کشورهایی که مطلقا در زمینه مبارزه با پولشویی همکاری نمی‌کنند.

طیب نیا با بیان اینکه ما در گذشته در لیست دو کشوری بودیم که مطلقا در زمینه مبارزه با پولشویی اقدامی انجام نمی‌دهند، یادآور شد:‌ قطعا ما به وضعیت قبلی بر نخواهیم گشت. ایرانی که در زمینه مبارزه با فساد و پولشویی پیشتاز است شایسته نیست که در چنین جایگاهی قرار بگیرد. نگرانی‌هایی را دوستان در این زمینه طی چند هفته گذشته بیان کردند. نگرانی ازاینکه اشراف نسبت به جریانات مالی و داخلی کشور در خارج از کشور به وجود آید. قطعا چنین نخواهد شد. در نهادهای مالی مسئول پولشویی هیچ گونه بانک اطلاعاتی و بستری برای مبادله اطلاعات وجود ندارد.

«مبادله اطلاعات به صورت داوطلبانه در چارچوب توافقات دوجانبه یا چند جانبه‌ای خواهد بود که با کشورها صورت می‌گیرد. ما اگر بتوانیم با کشورها توافقات دو یا چند جانبه داشته باشیم مبادله اطلاعات خواهیم کرد. این چیزی است که در نامه سال 89 دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به صراحت بیان شده است و دولت مکلف شده کمیته تبادل اطلاعات اشخاص حقوقی و حقیقی با کشورهای خارجی را ایجاد کند و همه نهادها و دستگاه‌های اقتصادی کشور مانند امور مالیاتی، گمرک، بورس، واحد اطلاعات مالی، وزارت دادگستری تنها از طریق این کمیته زیر نظر وزارت اطلاعات مبادله اطلاعات با کشورهای خارجی را انجام دهند. ما در این چارچوب با ارمنستان، توافقنامه بستیم و مبادله اطلاعات کردیم که به نتیجه رسیدیم. همچنین با کشورهای سوریه، روسیه و عراق در حال مبادله اطلاعات در زمینه مبارزه با تأمین مال یداعش و گروه‌های تکفیری هستیم. در این چارچوب با کشور برزیل، آفریقای جنوبی و بسیاری از کشورهای جهان تفاهمات دوجانبه بستیم.»

وی ادامه داد: آنجا که تفاهم می‌کنیم بر اساس مصالح و انتخاب‌های خود مبادله اطلاعات خواهیم کرد. برای مقابله با گروه‌های تکفیری و جریانات فساد در عرصه بین‌المللی بنابراین هیچ گونه اشراف و تفوق اطلاعاتی نسبت به بانک‌ها و موسسات مالی ما به وجود نخواهد آمد. گفته شده است که این قرارداد باعث تحریم داخلی می شود مطلقا چنین چیزی وجود ندارد. تعامل با نهادهای مالی مسئول مبارزه با پولشویی هیچ ارتباطی با تحریم داخلی ندارد. ما در گذشته همه شهروندان ایرانی مشمول تحریم‌های ظالمانه کشورهای غربی و سازمان ملل بودند. خوشبختانه د جریان مذاکرات هسته ای به صورت رسمی نهادهای ما از تحریم خارج شدند.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: فهرستی از اشخاص، شرکت‌ها و اشخاص حقیقی باقی مانده است. زمینه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است . این‌ها کسانی بودند که به دلایل غیر هسته‌ای مشمول تحریم شده بودند که تحریم آنها باقی مانده است. آیا مبارزه با پولشویی به آن تحریم‌ها مشروعیت می‌بخشد؟ پاسخ مطلقا خیر است. مبارزه با پولشویی ما ربطی به قطعنامه‌های شورای امنیت ندارد. اگر این نهادها مشمول تحریم شده‌اند به واسطه لیست پیوست شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است. آیا ما در داخل این تحریم‌ها را به رسمیت می‌شناسیم؟ مطلقا نمی‌شناسیم.

طیب نیا با اشاره به اینکه فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سردار عبدالهی به صراحت بیان کرد دو بانکی که در رسانه‌ها مطرح شده است دو بانکی است که بیشترین همکاری را با نهادهای انقلابی ما در ماه‌های اخیر داشته‌اند،‌گفت:‌ که ایشان مطالب خود را به صورت علنی در رسانه‌ها بیان کرده است. قصه تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی ما با تحریم‌های غیر هسته‌ای مرتبط است و هیچ ارتباطی با مسئله مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم ندارد. آیا ما در مبارزه با پولشویی به جای مجلس تصمیم می‌گیریم؟ پاسخ منفی است. ما برای اجرای برنامه مبارزه با پولشویی اقداماتی باید انجام دهیم که برخی از آنها در حیطه اختیارات دولت است که می‌تواند درباره آنها تصمیم بگیرد. از گذشته هم در حال انجام بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد:‌ ما در سیستم بانکی خود نرم افزارهایی را نصب کردیم که امکان شناسایی معاملات مشکوک را می دهد. این معاملات مشکوک به مرکز اطلاعات مالی ما منتقل می‌شود. مرکز آنها را بررسی می‌کند همچنین موارد مشکوک به قاچاق را شناسایی و موارد مشکوک به تروریسم را شناسایی می‌کند. موارد مشکوک به فرار مالیاتی را نیز شناسایی و اقدام می‌کند که این‌ها نیاز به مراجعه به مجلس ندارد چرا که در قانون مبارزه با پولشویی ما بستر لازم فراهم شده است. مواردی هم هست که ما نیاز به قانون داریم. اگر به چنین مواردی برخوردیم قطعا به مجلس مراجعه می کنیم.

وزیر اقتصاد بر همین اساس ادامه داد: در برنامه مبارزه با پولشویی ما پیش‌بینی شده است که به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و کنوانسیون مبارزه با جرائم مالی سازمان یافته بپیوندیم. کنوانسیون مبارزه با جرایم مالی سازمان یافته امروز در مجلس است. توسط دولت به عنوان یک لایحه تقدیم مجلس شده است و جالب است بدانید در نامه‌ای که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به دولت ابلاغ کرده معاون پارلمانی رئیس جمهور را مکلف کرده است در سال 89 نسبت به پیگیری تعیین مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد و پیگیری عضویت ایران در کنوانسیون ملی مبارزه با جرائم مالی در مجلس شورای اسلامی اقدام کند. دبیر شورای عالی امنیت ملی این لایحه که اکنون در مجلس مطرح است دوستانی انتقاد می‌کنند که چرا دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرده است؟ من از مقامات امنیتی کشور نامه دارم که وزارت اقتصاد وقت را مورد سوال و خطاب قرار دهم.

 لاریجانی در همین میان از طیب‌نیا سوال کرد که این نامه مربوط به چه تاریخی است که طیب‌نیا در پاسخ گفت 29 فروردین ماه 1389. معاون پارلمانی رئیس جمهور مکلف شده است بنابراین آنجایی که ما نیاز به قانون داریم یک کنوانسیون و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم داریم که در بهمن ماه سال گذشته به تصویب مجلس رسید. یک کنوانسیونی با عنوان مبارزه با تأمین مالی تروریسم وجود دارد که ما هنوز به این کنوانسیون نپیوسته‌ایم. لایحه‌ای هم تا به امروز به مجلس ندادیم. مجددا چند سند دارم که سال 88 وزارت اقتصاد مکلف شده لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به مجلس تقدیم و پیگیری کند که در مجلس به تصویب برسد. این‌ها هیچ کدام بحثی نیست که امروز شروع شده باشد. تمام اقداماتی که ما در دستور کار داریم از سال 86 ، 87 و 88 شروع شده و آن زمان وزارت اقتصاد مورد سوال و عتاب بود که چرا نتوانستیم .

وی همچنین یادآور شد:‌ وزیر اقتصاد وقت توبیخ شده که چرا پیگیری نکرده و زمان را تلف کرده است. در هر صورت مقامات امنیتی و اطلاعاتی کشور بودند که این موضوع را دنبال می‌کردند. کار درستی هم بوده و ما که در صف مقدم مبارزه با تروریستم بوده و هستیم؛ ما که بیشترین قربانیان تروریسم را در دنیا تقدیم کردیم نباید متهم شویم به اینکه جزو دو کشوری هستیم که در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهیم. به نظر من اقدامات بسیار شایسته و ارزشمندی در دولت گذشته انجام شده و ما هم خود را مقید می‌دانستیم و می‌دانیم که این اقدامات را با جدیت دنبال کنیم. هر کجا که مستلزم اخذ مجوز از مجلس باشد قطعا این کار انجام خواهد شد.

طیب‌نیا با بیان اینکه در مبادلاتی که ما با نهادهای بین المللی داشته‌ایم برای آنها به خوبی تصریح کردیم که اختیارات دولت محدود است و تصویب قوانین در حیطه اختیارات مجلس شورای اسلامی است که وفق قانون اساسی کشور در این زمینه بتواند قوانین لازم را تأمین کند،‌تصریح کرد:‌ بنابراین آیا ما مکلفیم تعریف کسی از تروریسم را بپذیریم؟پاسخ منفی است. هیچ تعریف استاندارد بین‌المللی در خصوص تروریسم وجود ندارد. تنها یک تعریف در کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم شده است و اتفاقات تعریفی که در قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ایران شده است بر آن تعریف منطبق است. بنابراین ما در خصوص تعریف تروریسم مشکلی نداریم.

وی با طرح این سوال که مصادیق تروریسم را چه کسی تعریف می‌کند، گفت: قطعا شورای عالی امنیت ملی ایران این مسئله را برعهده دارد. قانون ما می‌گوید مرجع تعیین گروه‌های تروریستی شورای عالی امنیت ملی استت بنابراین ما تنها تعریف خودمان و مصادیق تعیین شده توسط شورای عالی امنیت ملی را می پذیریم و نه تعریف هیچ کسی دیگر را. من به شما نمایندگان اطمینان می‌دهم که نمی‌گذرایم هیچ گونه اشراف اطلاعاتی به وجود آید. تعریف هیچ مرجع بین‌المللی در خصوص تروریسم و مصادیق هیچ مرجعی جز شورای عالی امنیت ملی را نمی‌پذیریم، تحریم‌های غیر منصفانه و ناروای مراجع بین‌المللی را هم در محدوده خاک‌های ایران به هیچ وجه به رسمیت نمی‌شناسیم.

 در ادامه این جلسه تعدادی از نمایندگان مجلس توصیه ها و هشدارهای نسبت به پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی و انجام سیاست های پولی-بانکی این نهاد ارائه کردند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

*فلاحت‌پیشه: وزیر اقتصاد باید اعلام کند که FATF چقدر می‌تواند در حوزه‌های پولشویی موثر باشد

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس در ابتدا به عنوان یکی از مخالفان قرارداد FATF گفت: ما باید بدانیم قرارداد FATF شرط‌پذیر است یا خیر، اگر این قرارداد تفحص‌پذیر یا شرط‌پذیر نباشد که بیشتر مقررات بین‌المللی دهه نود به این طرف تفحص‌ناپذیرند پس نامه‌هایی که بر این اساس نوشته شده بی‌جهت است.

وی افزود: آقای طیب نیا در رابطه با تطبیق صحبت کردند، در حالی که طبیعی است که این مقررات را کشورهای غربی می‌نویسند و خودشان با آن تطبیق می‌یابند و با ما دچار مشکل می‌شوند و همین موارد را به مواردی علیه جمهوری اسلامی تبدیل می‌ کنند.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: مبارزه‌های ما با تروریست، قاچاق و فرار مالیاتی تا به حال گزارش شده ولی هرچه بوده گزارش‌های ملی مبارزه بوده است و ربطی به FATF نداشته، ما باید بدانیم چقدر از موفقیت‌ها براساس همکاری‌های FATF بوده، آیا فقط ما کمک کردیم یا آنها هم همکاری می‌کنند؟

نماینده مجلس اظهار داشت: اگر همکاری‌ها صورت بگیرد ما تشکر هم می‌کنیم ولی وزیر اقتصاد باید اعلام کند که در حوزه‌های پولشویی چقدر موفقیت از طریق FATF حاصل می‌شود که ما بتوانیم در آینده از کار دولت ارزیابی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: البته بخشی از همکاری‌ها را دولت در گذشته شروع کرده و بخشی از آن باید در قالب لایحه به مجلس بیاید، علت اینکه این مسائل به روزنامه‌ها می‌رسد این است که ما کمیسیون مشترک دولت و مجلس را تشکیل ندادیم.

فلاحت‌پیشه‌ گفت: باید دید صیانتی به این موضوع داشته باشیم در حالی که در بسیاری از موارد ما در راس فهرست CIA قرار داریم ولی در مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با تروریست همیشه در صدر هستیم، تصور می‌کنیم اگر برخی از الزامات را ببندیم از فهرست CIA خارج می‌شویم. دوستان دولت که در این زمینه صحبت می‌کنند اگر فردا ما دوباره در راس لیست CIA بمانیم مقصر هستند.

*فرهنگی: مسئولان روز اول درباره برجام هم مانند FATF امیدوار بودند/در داخل با مخالفان بین‌المللی همراهی نکنید

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم شهر تبریز در مجلس نیز مجلس گفت: وزیر اقتصاد سوابقی را در بحث وزارت اقتصاد مطرح کرد و من هم سوابقی را از مجلس عنوان می‌کنم، مجلس در گذشته سه قانون در سه محوری تصویب کرده که محور کاری FATF برای مقابله با انواع فساد مالی است. البته تعریف مقابله با فساد مالی در FATF براساس تعریف خودشان است.

وی افزود: یکی قانون مبارزه با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری بوده که در مجلس هشتم تصویب شد، قانون مبارزه با پولشویی در سال 86 تصویب شد و قانون مقابله با حمایت مالی از تروریست در مجلس نهم پس از سه دوره رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان تصویب شد بنابراین ما نه با موضوع این سه قانون مشکل داریم و نه با تلاش دولت برای خروج کشور از لیست سیاهی که دشمنان برای خودشان تنظیم کردند.

فرهنگی ادامه داد: ما از دولت تشکر هم می‌کنیم که در مجموع فعالیت‌هایی را صورت می‌دهد ولی آنچه مایه نگرانی است موضوعاتی است که وزیر اقتصاد بیان کرد که جای نگرانی نیست ولی بخشی از نمایندگان احساس می‌کنند که جای نگرانی وجود دارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصرار ما و مجلس و اصرار دلسوزانه نظام و انقلاب به اجرای همان قوانین مصوب مجلس، عدم تخطی از آن قوانین و عدم اختیار سایر نهادهای اجرایی و دولتی برای اصلاح قوانین مصوب است زیرا در آن قوانین تمام نگرانی‌ها برطرف شده و اگر مسئولان در چارچوب قوانین عمل کنند از آنها تشکر می‌کنیم.

وی گفت: البته نباید مثل برجام شود زیرا در رابطه با برجام روز اول صحبت‌های امیدوارکننده‌ای مطرح می‌شد ولی کاری صورت نگرفت، در کشور با مخالفان بین‌المللی همراهی نکنید زیرا برای کشور گرفتاری فراهم می‌شود.

*وکیلی: نباید در مورد قراردادهای مالی به گونه‌ای رفتار کنیم که گویا واهمه‌ای از مبارزه با تروریسم داریم

محمدعلی وکیلی در ادامه گفت: بخشی از نظامات جهانی منطبق بر منویات عدالتخواهانه ماست اما در جاهایی معایبی به همراه دارد.

وی ادامه داد: هنر حکمرانی خوب این نیست که کشور را ایزوله کنیم برای اینکه احیانا پرتو معایب نظامات جهانی دامن کشور را نگیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما چاره‌ای جز الحاق به نظامات جهانی نداریم. چرا که جزئی از نظام جهانی هستیم. جریان جهانی نیز چه ما بخواهیم و چه نخواهیم ما را به این کلان گفتمان جهانی می‌برد.

وکیلی خاطرنشان کرد: ایران با این مقیاس نمی‌تواند خود را از نظام جهانی و از این روندها جدا کند. هنر این است که ما دیپلماسی را به کار بگیریم که کشور را از تبعات منفی نظامات جهانی مصون نگاه داریم و در عین حال از مزایای آنها بهره‌مند شویم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پیشگام مبارزه با تروریسم است و هیچ کشوری به اندازه ایران اسلامی برای تقابل با تروریسم هزینه مادی و معنوی پرداخت نکرده است. پس به گونه‌ای رفتار نکنیم که کشوری که بیشترین هزینه را برای مقابله با تروریسم پرداخت کرده، به گونه‌ای جلوه داده  نشود که گویا بیمناک از مبارزه با تروریسم است.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: روح حاکم بر قرارداد مالی مبارزه با تروریسم است اما اینکه آنها چه اندازه صادق هستند یک بحث ثانویه است.

وکیلی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر روح حاکم بر این قرارداد مبارزه با پولشویی و روح حاکم بر گفتمان ایران اسلامی عدالتخواهی است و این به یک مطالبه ملی تبدیل شده است. سؤال از کجا آورده‌اید سؤال محوری رهبران نظام از ابتدا تا امروز بوده است و برای این مورد مقرراتی در نظام جهانی وضع شده و ما درون کشور برای پاسخ گفتن به این سؤال محوری حتما باید مکانیزم‌هایی را داشته باشیم.

وی در پایان گفت: خود اظهاری در این قراردادهای مالی امری مسلم است و خود اظهاری روح حاکم بر این قراردادهاست و ما می‌توانیم با خود اظهاری رتبه‌مان را در نظام جهانی تعیین کنیم.

*لاریجانی: مجلس در جریان IPC قرار گرفت/ نمایندگان نظرات خود را به هیات تطبیق قوانین دادند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به تذکر آیین‌نامه‌ای حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان گفت: مجلس در موضوع الگوی جدید قراردادهای نفتی در جریان قرار گرفت.

وی ادامه داد: 14-15 مورد درباره IPC مطرح بود که از نمایندگان مجلس خواستیم نظرات خود را به هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارائه دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما این نقطه‌نظرات نمایندگان را جمع‌بندی کرده و به دولت دادیم و دولت هم طی دو مصوبه IPC را اصلاح کرد.

*فلاحتی: پیوستن ایران به FATF در ادامه برجام است/ انتقاد از پذیرش تعهد سیاسی وزیر اقتصاد بر خلاف اختیارات

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قائنات در مجلس در جریان بررسی عضویت ایران در FATF که با حضور وزیر اقتصاد در خانه ملت انجام شد، در سخنانی اظهارداشت: ملاحظات امنیت ملی و حفظ کرامت نظام امری عقلایی است که کمترین بی‌توجهی به آن ضربات گرانی برای آینده کشور به وجود می‌آورد.

وی افزود: نگرانی دلسوزان انقلاب به خاطر دشمنی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است، جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب علمدار مبارزه با پولشویی بوده و اقدامات فراوانی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم انجام داده است، متاسفانه تعریف مشترکی درباره پولشویی با FATF نداریم و تا زمانی که این تعریف مشترک حاصل نشود، فرایند پیچیده‌ای پیش رو خواهیم داشت.

فلاحتی در بخش دیگری از سخنانش به طرح سوالاتی از وزیر اقتصاد درباره عضویت ایران در FATF پرداخت و گفت: آیا دادن تعهد سیاسی بالا در این خصوص جزء وظایف وزیر اقتصاد بوده است؟ سناریوی درازمدت همکاری با FATF در شورای عالی امنیت ملی آیا تصویب شده است؟ پس از پذیرش عضویت ایران در FATF شاهد چه گشایش‌هایی در کشور خواهیم بود؟ پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی مشترک در ادامه برجام به نظر می‌رسد در حالیکه هنوز برجام اجرایی نشده و طرف مقابل به تعهداتش در این زمینه عمل نکرده است. بنابراین آیا ضرورت دارد ما امروز به FATF هم بپیوندیم؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه FATF مسیر انقلابی نظام را منحرف نکند امری مطلوب به نظر می‌رسد.

*پورابراهیمی: FATF درقبال ایران موضعی کاملا سیاسی دارد

سپس محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس پس از اتمام بخش اول گزارش علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به مجلس درباره FATF در صحن علنی گفت: امروز گزارش رسمی کمیسیون اقتصادی به صحن علنی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در راستای شفافیت مالی در داخل و خارج قانون مبارزه با پولشویی را به تصویب رسانده است آن را نمونه‌ای از تلاش ایران در مسیر مبارزه با فساد خواند و اظهار داشت:‌ بحث تامین مالی تروریسم قانونی مهم در شفافیت مالی است.

پورابراهیمی با ذکر این نکته که امروز عربستان منابع مالی داعش را تامین می‌کند، گفت: FATF نسبت به ایران موضعی کاملا سیاسی دارد.

وی با یادآوری تصویب اصلاحیه قانون الزامات افشای اطلاعات اقتصادی شامل همه دستگاه‌ها در مجلس خاطرنشان کرد: ترکیه و عربستان رسما از تروریسم حمایت می‌کنند اما رفتار FATF در این باره دوگانه است.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال که آیا الزامات مالی برای کشور نباید از مسیر مجلس بگذرد، گفت: وزیر اقتصاد در پاسخ به طرح انتظارات گروه ویژه اقدام مالی گفته است که ما کلیه اقدامات را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: این در حالی است که 71 درصد اعضای FATF همه بندهای آن را قبول نکرده‌اند اما آنچه وزیر اقتصاد امضا کرده است تعهد کامل است و قابلیت برگشت‌پذیری داشته که ما را به فهرست سیا باز خواهد گرداند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در FATF ایران را کنار کره شمالی قرار داده‌اند تصریح کرد: گام‌های بعدی در عضویت ایران در FATFاصلا تعریف نشده است.

*ذالنوری: چرا مجلس باید آخرین جایی باشد که FATF را بررسی می‌کند/ رئیس مجلس در بزنگاه‌های حساس برای رعایت شان مجلس ورود پیدا کند

 در ادامه نیز حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری در ارتباط با قراردادهای مالی (FATF) گفت: ما در مورد مبارزه با پولشویی قوانینی در گذشته داریم که بسیار مفید و مطلوب است و هر قانونی که در این راستا موثر باشد طبیعی است که موضع ما حمایت از آن است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هم قربانی تروریسم بوده و هم در مقابله با تروریسم قوانینی را وضع کرده و هرجا که صادقانه در مقابله با تروریسم و بدون تقسیم کردن آن به خوب و بد قدمی برداشته شده جمهوری اسلامی ایران از آن حرکت حمایت کرده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در دولت‌های گذشته تلاش برای خروج نام ایران از لیست سیاه انجام شده و این اقدام مورد حمایت است و در دولت فعلی نیز هر اقدامی دراین زمینه صورت گیرد جای تقدیر و تشکر دارد.

ذوالنوری خاطرنشان کرد: اما آنچه که تفاوت دارد در دولت‌های گذشته مذاکره برای خروج از لیست سیاه بوده اما امروز ما تعهداتی را در این زمینه ایجاد کرده‌ایم.

وی افزود: جا داشت که قبل از اینکه این موضوع به نقل و نقل محافل مختلف تبدیل شود و دفتر رهبری شورای عالی امنیت ملی و همه جا را درگیر خود کند این موضوع قبل از رسانه‌ای شدن و جهانی شدن مورد وفاق قرار می‌گرفت که نظام به یک جمع‌بندی کلی در مورد آن برسد و بعد خودزنی‌ها شروع شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چرا مجلس شورای اسلامی باید آخرین جایگاهی باشد که به این موضوع بپردازد. مجلس اگر بخواهد نقش خود را ایفا کند پیش از این امور این مسائل را مورد رسیدگی قرار دهد که این اشفتگی چهره‌ای بد از جمهوری اسلامی در دنیا به نمایش نگذارد.

ذوالنوری در پایان خاطرنشان کرد: درخواست من از رئیس‌ مجلس این است که در این بزنگاه‌های حساس در جهت رعایت شان و نقش و رسالت مجلس ورود پیدا کند و نقش اصلی ایفا شود.

*بنیادی: صادرات کشور با پیوستن ایران به FATF رونق می‌یابد/ نمی‌توانیم دور کشور دیوار بکشیم

بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر در مجلس نیز طی سخنانی در جریان بررسی عضویت ایران در FATF که با حضور وزیر اقتصاد انجام شد، اظهارداشت: ملت ایران در 7 اسفندماه سال گذشته با توجه به رفتارهای غیر منطقی در مجلس گذشته علیه دولت، تصمیم به خانه‌تکانی اساسی گرفتند اما امروز متاسفانه همچنان عده‌ای بر طبل اختلاف می‌کوبند در حالیکه نیاز امروز کشور ما حفظ وحدت و انسجام داخلی است.

وی افزود: ما نمی‌توانیم فارغ از اصول جهانی حاکم بر این دهکده جهانی زندگی کنیم که مثال عینی آن عدم عضویت ما در سازمان تجارت جهانی (WTO) است که ضررهای زیادی را به مجموعه نظام ما وارد کرده است.

بنیادی همچنین گفت: اکنون که جامعه به یک ثبات نزدیک شده و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز در حال اجراست، به نظر می‌رسد با پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF بخش صادرات کشورمان رونق پیدا می‌کند، این امر مهمی است که اگر اتفاق بیفتد، بخش مهمی از هدف رشد 8 درصدی اقتصاد محقق می‌شود.

نماینده کاشمر در مجلس همچنین تصریح کرد: ما نمی‌توانیم دور کشور دیوار بکشیم و با دنیا ارتباط نداشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شفاف‌سازی درونی با پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF اتفاق می‌افتد که شاید برخی نگران همین شفاف‌سازی هستند در حالیکه خودمان را باید از درون اصلاح کنیم.

*قاضی‌پور: اگر مجلس نهم نبود بعضی مملکت را دو دستی تقدیم دشمن کرده بودند

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس در ادامه در اخطاری ناظر به اصل‌های دوم، سوم و 45 قانون اساسی FATF را مغایر با تاکید قانون اساسی بر جلوگیری از سلطه بیگانه بر کشور خواند.

وی در ادامه در تذکری آئین‌نامه‌ای درباره سخنان یکی از نمایندگان مجلس در صحن علنی امروز درباره مجلس نهم گفت: یکی از همکاران ما درباره مجلس نهم حرف‌های بی‌جایی مطرح کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی مجلس نهم را افتخار نظام خواند و با یادآوری کنار گذاشتن موضوع سؤال از رئیس‌جمهور در این مجلس با حکم رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: اگر مجلس نهم نبود، بعضی مملکت را دودستی تقدیم دشمن می‌کردند.

*انصاری: مصادیق گروه‌های تروریستی توسط شورای عالی امنیت ملی مشخص می‌‌شود

رضا انصاری نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در جریان بررسی عضویت ایران در FATF که با حضور وزیر اقتصاد انجام شد، اظهار داشت: سخنان وزیر اقتصاد و دغدغه‌های همه نمایندگان محترم  مبارک است، تمام دغدغه‌های مطرح شده از تریبون پارلمان، در واقع دغدغه تمام نیروهای وفادار به نیروهای انقلاب اسلامی است.

وی افزود: با وجود آنکه وزیر اقتصاد روی مواضع‌شان تاکید داشتند ولی باز هم شاهدیم عده‌ای نکاتی را مطرح می‌کنند و می‌خواهند دولت را زیر سوال ببرند.

انصاری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: دو موضوع چالشی در FATF وجود دارد، یکی مصادیق گروه‌های تروریستی و دیگری مبادله اطلاعات است که مصادیق گروه‌های تروریستی توسط شورای عالی امنیت ملی مشخص می‌شود و آقای وزیر اقتصاد هم در این زمینه اطمینان دادند، درباره مبادله اطلاعات نیز قوانین مربوط به خودمان را داریم و آنها را اجرا می‌کنیم.

نماینده داراب و زرین دشت در مجلس همچنین یادآور شد: از دو بعد عضویت ایران در FATF قابل درک است، یکی از منظر اقتصادی و دیگری از منظر امنیت، همه می‌دانیم امنیت و اقتصاد رابطه‌ای دو سویه دارند، تقویت بنیه اقتصادی کشور موجب ارتقای امنیت ملیایران می‌شود ، اصلی‌ترین مطالبه امروز مردم در تعامل با نمایندگان، مساله بیکاری و رکود است، پرواضح و آشکار است که امروز همه ملت ایران به دنبال حل معضل بیکاری جوانانشان هستند.

وی ادامه داد: روشن است که الحاق به این گونه معاهده‌ها می‌تواند پیامدهای اقتصادی مثبتی برای خروج از رکود و معضل بیکاری داشته باشد، ما برای حل مشکل بیکاری نیاز به سرمایه‌گذاری داریم، برای آنکه بتوانیم مساله بیکاری را به نحو ملموسی حل کنیم، سالانه به سرمایه‌گذاری 150 تا 200 میلیارد دلار نیاز داریم که تحقق این امر به راحتی امکان‌پذیر نیست و باید بسترهای آن را فراهم کنیم.

انصاری در پایان خاطرنشان کرد: عده‌ای در این کشور به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویا به هر بهانه‌ای می‌خواهند مردم را سرگرم مسائل فرعی کنند تا نمایندگان و دولت به مسائل اصلی نپردازند.

*سلیمی: مرکز پژوهش‌ها تعهدات ایران به FATF را الزام‌آور خوانده است

در ادامه نشست،‌ حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس با استناد به اصل 85 قانون اساسی اخطار داد.

وی با ذکر این نکته که گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح دارد تعهدات ایران در چارچوب FATF الزام‌آور است، گفت: چرا این تعهد از مسیر مجلس عبور نکرد؟

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وزیر اقتصاد می‌گوید اگر در FATF  نیاز به تعهداتی بود، آنها را به مجلس ارائه می‌کنیم؛ طبق گفته مرکز پژوهش‌ها ایران تعهدات الزام‌آور داده است. چرا همین تعهدات به مجلس ارائه نشد؟‌

*سالک: FATF تاثیری جز نفوذ در کشور نخواهد داشت/ ایران با قدرت بازدارندگی بالا آمریکا را در سوریه و عراق مهار کرده

حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز در جریان بررسی عضویت ایران در FATF که با حضور وزیر اقتصاد انجام شد، با اشاره به تاکید قانون اساسی بر نفی سلطه جهانی و همچنین آیات الهی در این زمینه،‌اظهار داشت: هدف از قراردادهایی مانند FATF مهار، تحقیر و تضعیف جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است.

وی افزود: آقای وزیر اقتصاد! شما را به بندهای 5 و 16 اصل سوم قانون اساسی و همچنین اصل 153 قانون اساسی دعوت می‌کنم که بر جلوگیری از هرگونه نفوذ و تسلط بر منابع کشور تاکید دارند، اجرای قانون اساسی برعهده همه ماست، آمریکایی‌ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، خودشان را کدخدای دنیا می‌دانستند اما بعد از پیروزی انقلاب شعار «نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی» شکل گرفت و امروز شاهد قطب اسلام در جهان هستیم،‌اتحاد جماهیر شوروی پیش از این فرو پاشید و روزی هم آمریکا و اسرائیل مانند شوروی نابود می‌شوند اما این قطب اسلام است که در جهان شکل گرفته و روز به روز در حال گسترش است.

سالک یادآور شد: امروز می‌خواهند به نفوذ قبل از پیروزی انقلاب بازگردند چرا که امروز جمهوری اسلامی ایران با قدرت بازدارندگی بالای خود، آمریکا را در سوریه و عراق مهار کرده است. به همین دلیل آنان طرح‌هایی را برای نفوذ در اصول جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی کردند که بنده به چند نمونه از این طرح‌ها اشاره می‌کنم.

نماینده اصفهان در مجلس توضیح داد: برجام برای کنترل صنعت هسته‌ای ایران بود، سانتریفیوژها و غنی‌سازی ما امروز به کجا رسیده است؟ FATF برای کنترل امور مالی و نقل و انتقالات مالی جمهوری اسلامی ایران به منظور جلوگیری از حمایت از مستضعفان جان در حال انجام است در حالی که هویت و رسالت جمهوری اسلامی با حمایت از گروه‌های آزادی‌بخش جهان شکل گرفته است، IPC نیز برای کنترل منابع نفتی ما شکل گرفته و امروز آنان می‌خواهند منابع انرژی ما را از این طریق کنترل کنند.

سالک در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی مبارزه با پولشویی از سال 86 تاکنون چه اقدامی انجام داده است؟ 25 میلیارد کالای قاچاق در این کشور وجود دارد، اصلی‌ترین سوال بنده این است که FATF دقیقا سر سفره ملت ایران که گرفتار بیکاری و مشکل معیشتی هستند،‌چه تاثیری خواهد داشت جز نفوذ؟ مجلس دهم یک مجلس انقلابی است و اجازه نفوذ به کشور را نمی‌دهد.

 

 

منبع: فارس

 

ارسال نظر

آخرین اخبار