رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان از ثبت جهانی فرش دستباف ترکمن خبر داد.

فرش ترکمن گلستان، ثبت جهانی شد

به گزارش گلستان 24، حسینقلی قوانلو در خصوص این خبر گفت: این اقدام و تداوم روند ثبت جهانی مناطق جغرافیایی فرش دستباف ایران به منظور جلوگیری از کپی برداری رقبای فرش ایران و دست اندازی به نام های جغرافیایی مناطق فرشبافی کشورمان صورت می گیرد.

وی افزود: تاکنون نشان جغرافیایی فرش ۱۰ منطقه ایران شامل مشهد، کاشمر، کاشان، کرمان، نایین، ساروق، یزد، اردبیل، ترکمن گلستان و همدان به ثبت جهانی رسیده است.

قوانلو تصریح کرد: ثبت برند جهانی این مناطق بر اساس معاهده لیسبون و طی فرایند کارشناسی مستمر مطابق با قوانین بین المللی به همت وزارت صنعت، معدن و تجارت و این سازمان در حوزه فرش دستباف ترکمن انجام پذیرفته است.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گلستان افزود: سازمان جهانی مالکیت فکری ( WIPO) (World Intellectual Property Organization) یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است که با امضای توافقنامه ای در استکهلم در سال ۱۹۶۷ برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شد.

وی ابراز امیدواری کرد با تداوم روند ثبت جهانی مناطق جغرافیایی فرش دستباف ایران از کپی برداری رقبای فرش ایران و دست اندازی به نام های جغرافیایی مناطق فرشبافی کشورمان جلوگیری شود.

انتهای پیام/کاسب امین

ارسال نظر

آخرین اخبار