مشاور رئیس‌جمهور با تشریح برنامه دولت برای نوسازی بافت فرسوده گفت: دولت به‌خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت‌وساز بافت‌ فرسوده ندارد و خانه‌اولی‌ها در این بافت‌ها می‌توانند با استفاده از وام ۶ درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند.

اختصاص وام برای خانه‌اولی‌های خریدار آپارتمان در بافت فرسوده

مشاور رئیس‌جمهور با تشریح برنامه دولت برای نوسازی بافت فرسوده گفت: دولت به‌خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت‌وساز بافت‌ فرسوده ندارد و خانه‌اولی‌ها در این بافت‌ها می‌توانند با استفاده از وام ۶ درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند.

به گزارش گلستان24؛ اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهور در امور نوسازی بافت‌های فرسوده با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: در مراکز استان‌ها ۳۲ قطعه زمین توسط وزارت راه به مسئله نوسازی اختصاص می‌یابد و همین موضوع در تهران ۱۵ قطعه از زمین‌های دولتی را شامل می‌شود.

وی گفت: باور ما بر این است که دولت نباید وارد ساخت‌وساز شود و این توسعه‌گران هستند که کار ساخت‌وساز را این محله‌ها و مسکن آن را به‌عهده خواهند داشت، در حقیقت دولت در این زمینه نقش پشتیبانی را بازی می‌کند، ما می‌خواهیم این توسعه‌گران خانه‌ها را بسازند و در این میان سخت‌ترین قسمت این کار اعتمادسازی برای مردم است.

مشاور رئیس‌جمهور در امور نوسازی بافت‌های فرسوده افزود: احیای بافت‌های فرسوده در دوره‌های قبل نیز دنبال می‌شد، لذا ما با توجه به تجربیات گذشته در تلاشیم که این روند را ادامه دهیم، در دوره قبل شهرداری تجمیع خانه‌های فرسوده برای نوسازی را دنبال می‌کرد، ولی محله و بافت فرسوده نوسازی نمی‌شد و تنها خانه‌های کوچک بودند که با تجمیع نوسازی می‌شدند، ما در حال حاضر در تلاشیم کنار تجمیع خانه‌های متراژ کوچک بافت کوچه و محله‌های فرسوده را نوسازی کنیم.

ترکان تصریح کرد: ما سه دسته هزینه داریم؛ نخست هزینه‌های خانه و محله که به‌عهده توسعه‌گر است، دسته دوم زیرساخت‌های آب و برق و… هستند که تامین هزینه و امکانات آن به‌عهده دولت است و دسته سوم ساخت مدارس و… هستند.

او تاکید کرد: برای ساخت مدرسه در این محله‌های فرسوده آموزش و پرورش و برای خانه بهداشت و ایجاد مراکز ورزشی به‌ترتیب وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان و… مسئولیت ساخت و نوسازی این مراکز را به‌عهده دارند.

ترکان یادآور شد: توسعه‌گر قرار است ۵۰ سازه را برای خود و ۵۰ سازه دیگر را هم برای ساکنان این بافت‌های فرسوده بسازد، خریداران این بافت‌ها می‌توانند با استفاده از وام ۶ درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند. این برای خانه‌اولی‌ها است که با خواب پول ۲۰ میلیونی خود به‌مدت ۲ سال می‌توانند تا ۸۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند. البته اینها در حد پیش‌بینی است، زیرا ممکن است در عمل همه چیز به این خوبی پیش نرود.

او خاطرنشان کرد: ساکنان بافت فرسوده بدون پرداخت ریالی، خانه فرسوده تحویل می‌دهند و خانه‌ای نو تحویل می‌گیرند در نتیجه بدون هیچ پرداختی صاحب خانه‌ای نو می‌شود.

او گفت: دسته دوم کسانی هستند که این خانه‌ها را خریداری می‌کنند، نرخ بهره بانکی بالا موجب شده تا خریداران نتوانند از پس خرید این خانه‌ها برآیند، لذا در این شرایط متقاضیان می‌توانند به‌راحتی صاحب خانه شوند، زیرا نرخ سود تسهیلات فقط ۶ درصد است.

او افزود: شهر فقط خانه نیست بلکه اقتصاد هم دارد، در حال حاضر ۹۰ انبوه‌ساز آمادگی خود را برای نوسازی این محله‌ها و بافت‌های فرسوده اعلام کرده‌اند.

ترکان افزود: اولویت اصلی ما افرادی هستند که در این محله‌های ضعیف سکنی دارند نه ثروتمندانی که برج‌سازی می‌کنند و از تمکن بالای مالی برخوردار هستند.

او افزود: ما اگر فقط بتوانیم نصف این ۱۳۵۰ محله را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده‌ایم زیرا امیدی نداریم که بتوانیم به همه اهداف مورد انتظار در این برنامه دست یابیم زیرا امکانات ما محدود است و این مردم، توسعه‌گران و بخش خصوصی است که باید پا به میدان بگذارند تا این طرح‌ها به نتیجه برسند.

عشایری، مدیرعامل شرکت بهسازی شهری؛ دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: ما برای همه استان‌ها به‌جز تهران موضوع مشارکت مردمی را دنبال می‌کنیم، این رویکرد اصلی ماست و محله‌محور است، توسعه‌گران خانه‌ها را می‌سازند و دولت تسهیلات لازم را تامین می‌کند.

او یادآور شد: هر محله برنامه جامع خود را دارد و حتی هر دستگاه نقش و سهم خود را هم به‌طور کامل می‌داند، لذا جای هیچ نگرانی‌ای نیست.

او گفت: برنامه ما مبتنی بر تدوین برنامه جامع اقدام مشترک است که تحقق آن مبتنی بر همگرایی همه ارکان برنامه است، مردم حول محور اصلی‌اند و شهرداری، تسهیل دهندگان، توسعه دهندگان و بخش خصوصی سایر ارکان این امر را تشکیل می‌دهند.

عشایری افزود: محله‌ها از نگاه فرهنگی متفاوت هستند، لذا برهمین اساس رویکرد ما محله‌محور است حال شکل‌گیری هر کالبدی باید متناسب با فرهنگ همان محله شکل بگیرد، لذا هر محله‌ای معماری و شهرسازی متناسب با خود را دارد.

او تصریح کرد: ما باید سالانه ۲۷۰ محله را نوسازی کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه به نوسازی ۱۳۵۰ محله نائل می‌آییم.

مدیرعامل شرکت بهسازی شهری یادآور شد: ما حدودا در این مدت ۵ساله، برای ۱۰ میلیون نفر نوسازی محله‌ها را انجام می‌دهیم. این امر در مدت زمان یک سال انجام نمی‌شود و فرآیندی زمان‌بر است.

منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار