معاون سازمان برنامه:

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: یارانه ارزی داروها حذف نشده و نخواهد شد.

ثبات قیمت دارو برای مصرف کننده

به گزارش گلستان24؛سعید نمکی در رابطه با یارانه ارزی دارو اظهار داشت: دارو همچنان به عنوان یک کالای اساسی مورد حمایت دولت است و یارانه ارزی این کالا حذف نخواهد شد.

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: طی جلسات متعددی که با وزارت بهداشت درخصوص پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مبادله‌ای از ابتدای سال برگزار شد سهم وزارت بهداشت بابت داروهای ساخته شده، شیر خشک، تجهیزات مصرفی، مواد اولیه دارویی و ملزومات ۸هزار میلیارد ریال از ۳۰هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که با درخواست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر وجود ردیف مابه‌التفاوت نرخ ارز از سال ۹۲ ذیل وزارت خانه یادشده و افزایش اعتبار فوق به سرجمع این ردیف اقدام لازم در دست اجرا است.

وی ادامه داد: همچنین اعتبار این ردیف بین سازمان های بیمه‌گر پایه توزیع شده و افزایش قیمت دارو توسط بیمه تحت پوشش قرار داده می‌شود تا قیمت نهایی دارو برای مصرف‌کننده تغییر نکرده و سهم فرانشیز بیمار ثابت نگه داشته شود. ضمن اینکه از ایجاد هرگونه رانت و تبعیض بین شرکت ها جلوگیری می‌شود.

نمکی درخصوص قیمت گذاری داروهای تولید داخل توضیح داد: در رابطه با داروهای تولید داخل، اقلام جانبی، بسته‌بندی و بقیه غیر از مواد اولیه مدت ها است که از طریق آزاد یعنی قیمت بالای ۴۵۰۰ تومان برای صنعت دارو تهیه می‌شد که اگر قرار باشد صنعت دارو آن را هم طبق مصوبه جدید با ۴۲۰۰ تومان دریافت کند، از قیمت تمام شده اقلام بسته‌بندی و مواد جانبی کاسته خواهد شد.

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: برای مواد اولیه وارداتی نیز که بین ۳۵ تا ۴۰ درصد از قیمت تمام شده دارو را تشکیل می دهد، تمهیدات لازم برای پرداخت مابه التفاوت از طریق دولت به نحوی که هیچ گونه فشاری به مصرف کنندگان دارو وارد نشود اندیشیده‌ایم. لذا افزایش قیمت دارو به خارج از افزایش معمول سنواتی که در سال‌های قبل نیز اعمال شده اتفاق نخواهد افتاد و همچنان حمایت دولت در قالب یارانه ارزی ادامه خواهد یافت.

منبع: مهر

 

ارسال نظر

آخرین اخبار