گنبد:

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس با اشاره به اینکه تاکنون ۲۱۴ هکتار عرصه‌های منابع ملی در گنبدکاووس رفع تصرف شده، گفت: امسال ۴ بند خاکی در گنبدکاووس با اعتبار بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان توسط منابعی طبیعی احداث می‌شود.

۲۱۴ هکتار عرصه‌های منابع ملی در گنبدکاووس رفع تصرف شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ قربانعلی گرایلی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 4 پروژه آبخیزداری در قالب 2 بند خاکی ماسان‌کوپ یک و 2 بند خاکی ماسان‌کوپ یک به اتمام رسیده و 2 پروژه دیگر در منطقه بزدره امسال اجرایی و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: در سال گذشته نیز 2 بند خاکی آق‌بند با اعتبارات  بیش از 800 میلیون تومان در حوزه آبخیزداری منابع طبیعی گنبدکاووس به بهره‌برداری رسید و از زمان اجرای پروژه‌های آبخیزداری در شهرستان گنبدکاووس تاکنون در مجموع 42 پروژه اجرا و در یا در حال اجرا است که از این تعداد 38 پروژه بندخاکی احداث شده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس بیان داشت: هدف از اجرای بند خاکی در پروژه‌های آبخیزداری، تقویت سفره‌های آب زیرزمینی،  مهار سیلاب و تولید آب برای مزارع کشاورزی و احشام و در صورت مازاد آب، ذخیره آن برای مصارف کشاورزی است.

وی یادآور شد: برای نخستین بار در استان گلستان هلالی آبگیر در راستای هدایت روان آب ها در مسیر بوته‌ها در سطح 500 هکتار در گنبدکاووس اجرا شد.

گرایلی ادامه داد: در سال گذشته در قالب طرح بیابان زدایی بیش از یک میلیارد تومان برای حدود یک‌هزار و 200 هکتار در راستای بوته‌کاری و کشت گیاهان مرتعی در حوزه داشلی‌برون برای جلوگیری از فرسایش بادی،ریزگرده‌ها و تثبیت و گسترش پوشش گیاهی تخصیص یافت.

وی گفت: اختلاف بین مردم و منابع طبیعی در کمیسیون اجرایی مقرارت ماده 2 مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد که در حال حاضر این کمیسیون در شعبات ویژه دوم استان فعال بوده و اگر حق با مردم باشد، رای صادر و قابلیت اجرایی خواهد داشت.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس ابراز کرد: امسال 46 فقره از طریق منابع طبیعی شهرستان به مراجع قضایی در راستای تجاوز به عرصه‌های منابع ملی به وسعت 427 هکتار ارسال شده که تاکنون با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی از این میزان 214 هکتار آن رفع تصرف شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به بارش های اخیر،  و احتمال سودجویان در راستا ورود غیرمجاز دام و هرگونه شخم و شیار در عرصه‌های منابع طبیعی و ملی، نیروهای منابع طبیعی در حوزه شهرستان آمادگی لازم رابرای مقابله با چنین افرادی دارند، ضمن اینکه از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده هرگونه تجاوز به عرصه‌های ملی، مراتب را با کد رایگان 1504 امداد و نجات و یا شماره 01733227213 منابع طبیعی اطلاع دهند.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار