در اسپانیا میزان ترک تحصیل دو برابر میانگین اروپایی است.لوکاس که در بارسلون زندگی می‌کندتقریباً ده سال پیش تصمیم به ترک مدرسه گرفت.

 طرح اروپایی برای برگرداندن جوانان به مدرسه

در اسپانیا میزان ترک تحصیل دو برابر میانگین اروپایی است.لوکاس که در بارسلون زندگی می‌کندتقریباً ده سال پیش تصمیم به ترک مدرسه گرفت. او می‌گوید: «قبلاً مدرسه برایم جالب نبود.

درست است که جوان‌تر بودم ولی اهمیت آن را درک نمی‌کردم و هیچ نتیجه‌ای نداشت. می‌دانستم که خارج از مدرسه و درحالی‌که شانزده سالم بود می‌توانستم پول دربیاورم. آن زمان فکر می‌کردم مدرسه رفتن اتلاف وقت است.»

لوکاس درزمینهٔ ساخت‌وسازکارکرد ولی بیماری، او را مجبور به متوقف کردن موقت کارکرد. سپس او تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و دیپلم پایان دوره دبیرستان را گرفت. او اکنون کلاس‌های کاردانی آزمایشگاه شیمی را دنبال می‌کند.

لوکاس مارتوس می‌گوید: «فکر برگشتن مرا ترساند. ولی اکنون بالغ‌تر هستم و تصمیم گرفتم امتحان کنم. مانند کار است: باید مبارزه کنیم و از پس آن بربیاییم. اینجا هم همین است. هر وقت با افرادی بودم که به دانشگاه رفته بودند و بحث در مورد فرهنگ و مدرسه بود، من منزوی می‌شدم. وقتی بالاخره دبیرستان را به پایان رساندم به دوست‌دخترم گفتم: حالا می‌توانم بازی دسته‌جمعی «تریویال» بازی کنم و به پرسش‌های آن پاسخ دهم»

مار کوردور نیز به مدت یک سال به دنبال پاسخ می‌گشت. او می‌گوید: «اول به چند کلاس نرفتم و دست‌آخرکلاً به مدرسه نرفتم. دیگر انگیزه‌ای نداشتم و دوست نداشتم. نمی‌فهمیدم مدرسه مرا به کجا می‌برد»

 طرح اروپایی

یک تجربه کار داوطلبانه چشم‌های او را باز کرد و او دوباره به مدرسه رفت تا برای حرفه بهیاری، آموزشلازم را ببیند.

مار کوردور می‌گوید: «مجبوریم چون کارفرمایان همیشه دیپلم‌های بالاتر و فوق‌لیسانسمی‌خواهند، فقط برای اینکه بتوانیم جایی کارکنیم»

لوکاس و مار خودشان برگشتند ولی بسیاری این کار را نمی‌کنند. این افراد، در کانون توجه پروژه‌ای هستند که می‌خواهد نرخ ترک تحصیل را تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ده درصد برساند. این طرح، برنامه اروپایی «اراسموس پلاس» نام دارد.

خاویه چاواریا ناوارو، رییس پروژه پیشگیری از ترک تحصیل می‌گوید: «اکنون در اسپانیا ترک تحصیل سی درصد است. قبلاً مشاغل زیادی در بخش ساختمان‌سازی بود و اکنون در گردشگری هست. اکثر آن‌ها کارهایی است که آمادگی ویژه‌اینمی‌طلبد و افراد می‌توانند بدون درس خواندن پول دربیاورید»

بحران، به‌ویژه در عرصه ساخت‌وساز، باعث بیکاری بسیاری از جوانان شد. برنامه پیشگیری از ترک تحصیل در نظر دارد هم جوانان را در مدرسه نگه دارد و هم آن‌هایی را که ترک تحصیل‌کرده‌اند و بین شانزده و ۲۴ سال سن دارند، به مدرسه برگرداند.

خاویه چاواریا ناوارو، رییس پروژه پیشگیری از ترک تحصیل می‌گوید: «ما می‌توانیم بر اساس نیازهای مختلف، برنامه درسی را تنظیم کنیم و پیشرفت تحصیلی را جذاب کنیم. به‌این‌ترتیب برای آن‌هامعنی‌دار خواهد بود.»

او می‌افزاید: «ما می‌توانیم جوانان و مدارسی را که آن‌ها را قبول می‌کنند راهنمایی کنیم تا آن‌ها را در مسیری قرار دهند که برایشان جذاب‌تر است و برنامه درسی را متنوع‌تر کنند.»

ارسال نظر

آخرین اخبار