در چهل و هفتمین صحن علنی شورای شهر گرگان؛

به پیشنهاد شهرداری در شورای شهر گرگان، با افزایش 10 درصدی ضریب پی در صنعت ساخت و ساز در سال 97 موافقت شد.

هزینه پروانه ساخت در گرگان در سال آینده افزایش یافت

به گزارش گلستان 24 ؛ چهل و هفتمین صحن علنی شورای اسلامی شهر گرگان به صورت فوق العاده شب گذشته با چند دستور کار و بررسی لوایح برگزار شد.

یکی از لوایح مورد بررسی افزایش 20 درصدی ضریب پی در صنعت ساخت و ساز در سال 97 بود که بحث های بسیاری پیرامون آن شکل گرفت.

نمی شود برای جبران درآمد شهرداری به ساخت و ساز فشار آورد

سید محمد مرتضوی، از اعضای شورای شهر گرگان در این خصوص خاطرنشان کرد: سازنده ها در حال حاضر شرایط نامساعدی را تجربه می کنند و سال به سال نیز این شرایط تضعیف شده است، هیچ اتفاق جدیدی در حوزه ساخت و ساز نیفتاده و هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی افزود: ما اگر فقط با این نگاه که درآمد شهرداری کم است این فشار به به صنعت ساخت و ساز منتقل کنیم نه تنها نتیجه مثبتی نمی گیریم بلکه ورودی های خودمان را نیز نسبت به گذشته کاهش نیز می دهیم و یک عده از صحنه ساخت و ساز خارج می شوند.

افزایش هزینه پروانه ساخت با رکود فعلی این صنعت هم خوانی ندارد/ شعار حمایت ندهیم

مرتضوی تصریح کرد: شرایط را باید به گونه ای تعریف کنیم که برای دو طرف قابل قبول باشد و سازنده حفظ شود و پروانه جدید بگیرد، افزایش 20 درصدی ضریب پی (افزایش هزینه پروانه ساخت) با رکود فعلی ساخت و ساز هم خوانی ندارد چه بسا ما باید بسته های تشویقی نیز برای سازنده در نظر بگیریم، تصویب این لایحه و افزایش هزینه در صنعت ساخت و ساز تاثیر منفی خواهد داشت.

این عضو شورای شهر گرگان با بیان اینکه اصلا نباید هیچ درصدی هزینه پروانه ساخت افزایش یابد، متذکر شد: حتی افزایش 10 درصدی نیز یعنی ما هیچ حمایتی نمی کنیم پس شعار حمایت ندهیم، در همه ی کشورهای دنیا اصل درآمد شهرداری ها روی نوسازی است ولی نوسازی برای ما تعطیل شده است.

شهرداری می خواهد سبد بودجه خود را تقویت یا از سازنده ها حمایت کند؟!

سعید رحیمی دیگر عضو شورا نیز ابراز کرد: ما باید هدفمان را در خصوص اینکه می خواهیم از ساخت و ساز حمایت کنیم یا اینکه می خواهیم سبد بودجه را تقویت کنیم، مشخص کنیم.

وی تأکید کرد: صنعت گردشگری و ساخت و ساز با هم آمیخته است، با افزایش این 20 درصد مخالفم، باید معیار افزایش و کاهش ضریب پی مشخص شود، اگر نرخ تورم را نیز ملاک افزایش قرار دهیم باید بحث حمایتی داشته و رقم درصد را پایین بیاوریم.

شورا اگر توقع انجام پروژه های عمرانی را دارد باید به تورم در حوزه ساخت و ساز توجه کتد

روزبه کریمی، مسئول عمرانی شهرداری گرگان در پاسخ به این اظهارات گفت: به اشتباه احساس می کنیم با شهرسازی می توانیم جامعه ساخت و ساز را تکان دهیم اما ما تنها قسمتی از این حلقه هستیم، ما در گذشته تصویب کردیم که صدور پروانه در بافت های قدیم گرگان رایگان صادر شود اما این قانون تاثیر چندانی بر ساخت و ساز در آن مکان ها نگذاشت.

وی تصریح کرد: همه بار به دوش شهرداری انداخته می شود، دارایی، نظام مهندسی ساختمان و بیمه تامین اجتماعی پاسخگو نیستند، هیچکس حاضر نیست رقم ساخت و ساز خود را تغییر دهد.

کریمی خاطرنشان کرد: عایدی بودجه سال 97 از ساخت و ساز و اخذ پروانه ها بیشتر از 30 درصد نمی شود، شما حذفی ها و خلاهای ما را حساب نکردید، فکر می کنم افزایش 20درصدی ضریب پی عددی منطقی باشد.

مسئول عمرانی شهرداری گرگان خطاب به شورای شهر ابراز کرد: وقتی توقع تامین 120 میلیارد پروژه عمرانی دارید باید به تورم و افزایش قیمت مصالح ساخت و ساز توجه کنید.

مرتضوی به این اظهارات پاسخ داده و متذکر شد: در این لایحه یک طرف بحث شهرداری است که می خواهد درآمد خود را افزایش دهد و فکر می کند این درآمد از یک جایی کاهش یافته است، اما برای مثال در قانون کسر پارکینگ و عوارض حاصل از آن، چه میزان در ساخت پارکنیگ عمومی برای جبران این خلا مبادرت ورزیدید؟

مرتضوی تصریح کرد: با نگاه به صنعت ساخت و ساز، با افزایش 20درصدی ضریب پی، آن هم برای جبران تخفیف هایی که در گذشته به سازندگان داده ایم، موافق نیستم.

در نهایت این لایحه نتوانست از شورا رای بگیرد، اما با اصرار شهرداری و پیشنهاد برخی اعضای شورای شهر در نهایت اعضا با افزایش 10درصدی ضریب پی در صنعت ساخت و ساز موافقت کردند.

انتهای پیام/

منبع : گلستان ما

ارسال نظر

آخرین اخبار