معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: جنگل‌های هیرکانی در راه ثبت جهانی هستند و با اتمام مراحل برای شهریور و مهرماه سال ۹۸ برای ثبت یونسکو می‌روند.

جنگل‌های هیرکانی ایران ثبت جهانی می‌شوند

به گزارش گلستان ۲۴ ؛محمدحسین طالبیان عصر امروز در کارگاه نشست ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی اظهار داشت: مراحل مقدماتی ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی انجام شده و تا شهریور سال 98 مراحل ثبت نهایی جنگل‌های هیرکانی نهایی می‌شود.

وی تاکید کرد: تاکنون 8 جلسه برای ثبت جهانی این جنگل‌های با ارزش برگزارشده و 5 جلسه در ایران، 2 جلسه در کشور آلمان و جلسه هشتم هم در استان گلستان برگزار شد تا مراحل ثبت بررسی شود.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد: در اواخر اسفند امسال کارشناسان نمایندگان جهانی برای بررسی 15سایت منتخب جنگل‌های هیرکانی به ایران سفر می‌کنند تا وضعیت این جنگل‌ها را بررسی و مراحل ثبت سرعت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: جنگل‌های هیرکانی مجموعه جنگل‌هایی هستند که قدمت 25 تا 50 ساله دارند که شرایط ثبت به عنوان میراث با ارزش جهانی را دارند و پرونده مقدماتی آن تشکیل و به یونسکو ارسال شده است.

طالبیان تصریح کرد: این جنگل‌ها در استان‌های گلستان، گیلان، مازندران و سمنان قرار دارند که در مکان‌های دیگر از بین رفته‌اند اما در 15 سایت منتخب بکر و دست نخورده این جنگل‌ها وجود دارند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: این طرح با کمک به 3 دستگاه صنایع دستی برای هماهنگی ثبت آن، منابع طبیعی و محیط زیست با هم همکاری می‌کنند و برای این طرح 2 مدیر از منابع طبیعی و محیط زیست در سطح کلان کشور انتخاب شده‌اند.

وی افزود: هماهنگی‌های کلی برای ثبت این میراث با ارزش نیاز است که تعامل این مدیران با 4 مدیر استان انجام شود اما در کنار آن نیاز به همکاری و به کارگیری جوامع محلی داریم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار