رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان گنبدکاووس گفت: ما آمادگی تشکیل شرکت تعاونی در ضلع جنوبی سد گلستان برای رفع مشکلات کشاورزان این منطقه داریم.

تشکیل شرکت تعاونی برای ۵۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی سد گلستان

به گزارش گلستان ۲۴ ؛‌ نور محمد کوچکی عصر امروز در جلسه بررسی مشکلات کشاورزان سد گلستان در گنبدکاووس اظهار داشت: در سال 93, به استناد درخواست دهیاری و شورای اسلامی روستای سارجه کر برای بهره‌مندی از حق‌آبه سد گلستان, مبنی بر تشکیل شرکت تعاونی, پیگیری‌های لازم انجام شد.

وی افزود: در آن زمان هیئت موسس و افتتاح حساب غیرقابل برداشت انجام شد و متاسفانه اقدامات تکمیلی از سوی دهیاری و شورای روستا انجام نشد.

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: با توجه به اینکه بخشداری مرکزی اعلام آمادگی در این زمینه کرده, ما آمادگی کامل داریم تا در مدت زمان کوتاه این شرکت تعاونی تشکیل شود.

کوچکی گفت: با تشکیل این شرکت تعاونی, 540 هکتار از اراضی کشاورزی ضلع جنوبی سد گلستان دارای حق‌آبه از این سد خواهند شد.

تشکیل شرکت تعاونی بخش عمده مشکلات کشاورزان را برطرف می‌کند

عبدالقدیر کریمی, معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس هم در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر کشاورزان این منطقه مشکلات و نگرانی‌های زیادی دارند و با تشکیل شرکت تعاونی, بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های کشاورزان در این منطقه رفع خواهد شد.

وی افزود: دهیار و اعضای شورای روستا می‌توانند نقش بسزایی در توجیه اهالی روستا به تشکیل تعاونی داشته باشند و محوریت همه اقدامات با دهیاری و شورای روستا است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: قرار است برای رصد و پیگیری‌های مشکلات موجود, هر 2 تا 3 ماه جلسه‌ای برگزار شود تا مشکلات این حوزه حل شود.

کاهش 50 درصدی آب‌های سطحی در گنبدکاووس

مدیر امور منابع آب گنبدکاووس و مینودشت اظهار داشت: در حال حاضر در استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس, 20 درصد در حوزه آب‌های زیرزمینی و 50 درصد در حوزه آب‌های سطحی کاهش آب داریم.

حسین قنبری افزود: با توجه به کاهش آب و خشکسالی‌های اخیر, باید کشاورزان از الگوی کشت مناسب که توسط جهاد کشاورزی ارائه می‌شود استفاده کنند تا منابع آب ما بیشتر از این کاهش نیابد.

وی افزود: 8 هزار و 500 هکتار از اراضی اطراف سد گلستان به صورت نظام‌مند دارای شرکت تعاونی هستند اما متاسفانه, اهالی روستای سارجه کر که در ضلع جنوبی این سد واقع است, تخصیص منابع آب نشده و برداشت آب از این سد بدون تشکیل شرکت تعاونی غیرقانونی است.

مدیر امور منابع آب گنبدکاووس و مینودشت تصریح کرد: در حوزه آبریز گرگان‌رود در سال گذشته, 110 میلیون مترمکعب آب وجود داشت که در سال جاری به 57 میلیون متر مکعب کاهش یافته است و حجم آب های زیرزمینی استان گلستان از یک میلیارد و 230 میلیون مترمکعب در سال گذشته به یک میلیارد مترمکعب رسیده که حدود 20 درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار