قابل تامل مسئولان قضایی گلستانی ؛

مروری به وضعیت رسانه ای سیستم قضایی استان می رساند که در حال حاضر یک ضعف جدی در حوزه جریان سازی و مهار هجمه های گروههای مخالف نظام وجود دارد که این کاستی با توجه به تاکیدات شب گذشته رهبری باید رفع شود .

تلنگر رهبری و لزوم رفع کاستی های سیستم رسانه ای دستگاه قضایی استان گلستان

به گزارش گلستان ۲۴ ؛ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه که به مناسبت هفته قوه قضائیه انجام شد، به نکات مهم و حساسی اشاره کردند که می تواند راهبرد جدیدی برای این قوه اساسی نظام باشد .

معظم له در این دیدار قوه قضاییه را منشا خرسندی و ناخرسندی مردم از نظام معرفی کردند و گفتند : اگر دستگاه قضایی در ادای وظایف خود یعنی «قضاوت، پایان دادن به اختلافها و نزاع‌ها و مجازات متخلفان از قانون» به‌خوبی عمل کند، مردم از حاکمیت، خرسند و راضی خواهند بود و اگر وظایف، ناقص و بد انجام شوند، مردم از حاکمیت، ناخرسند خواهند شد.

همچنین ایشان نکات مهم دیگری هم بیان فرمودند از جمله اینکه ؛ قوه قضائیه باید مظهر عدالت و پناهگاه ملت باشد ، اطمینان از احیای حقوق عامه ، تحول سریع و با شتاب ، قاطعیت در مقابل دشمن بدخواه و تهمت زن ، مظلوم نشان دادن قاتل و ظالم نشان دادن قوه قضاییه .

امام‌خامنه‌ای: دستگاه قضا با مختل‌کنندگان امنیت اقتصادی برخورد کند؛ قاضی خیانت‎کار به مردم معرفی شود

رهبر انقلاب اسلامی، جلب افکار عمومی و اعتمادسازی را از کارهای اساسی همه دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه قضایی و ضابطان آن دانستند و گفتند: اعتمادسازی نیازمند دو رکن اصلی است، یکی کار عملی و دیگری تبلیغات. و در ادامه تأکید کردند: کار تبلیغی مؤثر در دستگاه قضایی و مقابله با چنین عملیات رسانه‌ای سنگین، نیازمند یک تیم قوی رسانه‌ای و هنرمند است ، باید با شیوه‌های حرفه‌ای و هنری، و به صورت مستمر، طراحی‌های مختلف انجام گیرد و حقایق و واقعیات باورپذیر و محسوس به افکار عمومی ارائه شود.

حضرت آیت اللّه خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امروز در دنیا با پروپاگاندا و شیوه‌های پیچیده تبلیغاتی، سیاه را سفید و باطلِ مطلق را حق جلوه می‌دهند اما متأسفانه بسیاری از دستگاه‌های ما کارهای رسانه‌ای دقیق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومی را دست‌کم گرفته‌اند.

انتقاد تلویحی رهبری از سیستم رسانه ای دستگاه قضا

آنچه مشخص است مقام معظم رهبری در این دیدار تلویحا به سیستم رسانه ای و تبلیغاتی دستگاه قضا و برخی نهادهای کشور انتقاد داشته اند و این می طلبد که در حوزه اطلاع رسانی و روابط عمومی این نهاد مهم اصلاحاتی صورت بگیرد بویژه اینکه با توسعه تکنولوژی و گسترش شبکه های اجتماعی نیازمند بروز تر شدن بدنه دستگاه قضا در مواجهه با دشمنی های پیچیده و مرموزانه هستیم .

اما نگاهی به وضعیت  استان گلستان نشان از یک ضعف ، رکود و بی برنامگی در بخش اطلاع رسانی ، مهار جریان سازی های کاذب و شبهه پراکنی ها علیه جریانات انقلابی و دستگاه قضا و ایجاد جذابیت های رسانه ای و هنری جدید برای اعتمادسازی مردم هستیم ، در واقع طی شبانه روز قضات مومن و متعهد استان گلستان و بدنه انقلابی دستگاه قضا زحمت فراوانی می کشد و بررسی و رسیدگی به سالانه 400 هزار پرونده واقعا نشان دهنده یک اهتمام و تلاش مضاعف است که باید این زحمات در قالبهای هنری و رسانه ای تبیین و گفته شود.

زیباییهای کار قضات شناسانده شود

بایستی مردم استان زیباییهای کار قضات را ببینند و در کنار آن ضعف ها و کم کاریهای های برخی قضات نیز بازگو شود تا باعث مراقبت فرد و اعتمادسازی مردمی گردد ، رویکردی که هم اکنون در دستگاه قضا شروع شده و باعث کم شدن فاصله مردم و این نهاد می شود ، خصوصا اینکه مردم شهید بهشتی را نماد این دستگاه می دانند و وقتی نظرات ایشان را می خوانند و با سیستم فعلی مطابقت می دهند ، می بینند از حرف تا عمل جا برای کار زیاد داریم .

آنچه در این مسیر دیده می شود یک سایت دادگستری کل استان گلستان است که کار روزمره آن صرفا انتشار یک خبر از مدیر کل و همراهی مدیر در جلسات و تصویر سازی از نشستها می باشد ، سایت دادستانی مرکز استان اما کمی متنوع تر و شامل اخبار حوادث و برخوردهاست که بیشتر مورد توجه رسانه هاست .

اما خلا جدی در این زمینه حضور یک تیم جریان ساز و یک تیم مهار شبهات و هجمه هاست که باعث شده تا در مواقع لازم ساز و کار برخورد با آنها موجود نباشد و به نوعی با انفعال مواجه شویم .

به این مثال توجه کنید :

9 اسفند ماه سال 95 بود که یک حکم تقریبا تاریخی در گرگان صادر شد ؛ قاضی معماریان طی حکمی حسین صادقلو شهردار وقت گرگان را با حکم قضایی تعلیق کرد ، این حکم در آن فضای مسموم رسانه ای و فضای مجازی استان موجی برانگیخت که جمع کردن آن غیر ممکن شد .

در آن قضیه تقریبا سیستم روابط عمومی دادگستری و دادسرا از موضع انفعال برخورد کرد و بعد از ظهر ان روز تا روز بعد و باز شدن درب دادگستری و ارائه پاسخ مناسب به افکار عمومی ، شبهات و مطالب کثبف و غیر واقعی در تایید یا رد این خبر ، در فضای مجازی تاثیرات خود را گذاشته بود . 

خوب است بدانیم از سال 90 به این سو با حضور جدی رسانه های انقلابی و سایتهای خبری تحلیلی موجی از خوشحالی در بدنه نهادهای وابسته به نظام همچون شورای نگهبان قانون اساسی ، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، دادگستری کل استان گلستان و دادستانی و ... ایجاد چرا که رسانه هایی به عرصه آمدند که حرف دل آنها را می زدند و در مقابل هجمه ها سینه چاک کرده ، از آنها در مقابل عملکرد صحیح شان دفاع می کردند .

59782 604

این نکته خیلی مهم است که رسانه در دیدگاه مدیران دستگاه قضایی استان چگونه تعریف شده و کارکردش چیست ؟

بنظر می رسد خود دکتر هاشمیان زیاد اهل بازدید از رسانه ها و خوش و بش با آنها در دفتر کارشان نیست و عمده اخبار وی از طریق روابط عمومی در اختیار جراید قرار می گیرد، سایر معاونین دادگستری استان نیز مگر از لابلای همایش ها بشود خبری از آنها در آورد ، فقط در زمان دادستان سابق رویه مناسب تری با رسانه ها شاهد بودیم که نمونه مطلوب آن انتشار اخبار آشوب های دیماه در گرگان بود که دادستانی واقعا در مهار تنش ها با ارسال اخبار مناسب نقش جدی داشت .

همچنین در همان زمان بود که اخبار تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در مناطقی چون ناهارخوران به گوش رهبر معظم انقلاب رسید و باعث خوشحالی ایشان از این رویه و حمایت از دستگاه قضایی در تداوم این روند شد . همچنین گزارشات خبری متعددی از روند برخوردها در این حوزه از شبکه گلستان ، 20:30 و سایر بخش های خبری استان پخش شد و هجمه برخی از رسانه های خارجی مانند بی بی سی و آمدنیوز را می توان در راستای تخریب دادستان سابق در این راستا ارزیابی کرد .

لزوم توجه به رسانه های همسو و دلسوز نظام

یکی دیگر از خلاهای جدی در حوزه روابط عمومی دادگستری کل استان نبود سایتهای خبری تحلیلی در سبد حمایتی و حتی مشاوره ای این نهاد است و جالب تر اینکه بدانید این سایتها حتی به نشست خبری مدیر کل در سالروز قوه قضاییه و شهادت دکتر بهشتی دعوت نمی شوند ، رسانه هایی که خود جریان سازند و توانایی اقناعی بالا و گستره وسیعی از بینندگان استانی و کشوری دارند و می توان "مظلومیت" را تشابه اصلی آنها با شهید بهشتی دانست .

به عکس نشریات ورشکسته و سالخورده ، کپی پیست کار و بدون مخاطب که حتی روی گیشه هم نمی آیند صندلی های این نشستها را اشغال می کنند ، آیا چنین روابط عمومی قادر خواهد بود ما را به پویایی و تحول و ایجاد یک جریان رسانه ای به نفع انقلاب در دستگاه قضایی استان امیدوار سازد ؟

اگر در آیینه رسانه های استان از سال 90 به این طرف گشتی بزنید ، می بینید کدام رسانه ها در برابر هجمه ها علیه رهبری ، شورای نگهبان ، دستگاه قضا به سبب اقدامات موثر در خصوص تخریب ویلاهای غیر مجاز و تصرف بیت المال سینه سپر کردند ، اما  جایگاه آنها در بخش اطلاع رسانی و روابط عمومی سیستم قضایی استان در حال حاضر کجاست ؟

لزوم فعال نمودن روابط عمومی دادگستری کل

دادگستری کل استان آنقدر باید در حوزه روابط عمومی فعال و پویا باشد که از بهترین نفرات و ابزار و امکانات برای مواجهه با شبهات ، هجمه ها و تخریب ها بهره گیرد ، آنها باید بهترین طراح و گرافیست و کسی که بتواند از وضعیت قضایی و اقدامات موثر استان عکس نوشت ، اینفوگرافی و داده نماهای جالب ارائه کند ، در اختیار داشته باشند .

در خیلی از مسائل قضایی و آرای صادره قطعا یک طرف متضرر است و سعی دارد مظلومیت نمایی و فرافکنی کند ، مخصوصا در بحث تخریب ویلاها و ساخت و سازهای غیر مجاز چنین رویه ای زیاد وجود دارد لذا باید گزارشاتی تهیه شود و به شکل هنری همین زیان و آسیب این کار به مردم نشان داده شود و هم به لحاظ قانونی و شرعی حکم این کار برای مردم روشن شود.

به هر حال امیدواریم آقای دکتر هاشمیان رئیس کل دادگستری استان گلستان و حجت الاسلام سید حسینی دادستان مرکز استان که دیشب در دیدار با مقام معظم رهبری حضور داشتند راهکارهای مناسبی برای خروج از این رکود و شرایط نامطلوب در حوزه روباط عمومی و جریان سازی خود ارائه دهند .

انتهای پیام /

 

ارسال نظر

آخرین اخبار