جنگل‌های سوزی برگ شهرستان کلاله به دلیل آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی و سرایت آن به جنگل‌ها دچار حریق شده و تیم‌های امدادی و بسیج مردمی درحال مهار و اطفای آن هستند.

از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی تا حضور به موقع مردم و بسیج + تصاویر

به گزارش گلستان ۲۴ ؛  شهرستان کلاله یکی از شرقی‌ترین شهرستان‌های استان گلستان و به نوعی شاه‌راه ارتباطی این استان با استان خراسان شمالی و یکی از شهرستان‌های مهم و تاثیرگذار در معادلات استانی بوده که دارای صدها و هزاران هکتار منابع طبیعی، جنگل‌ها و مناطق محافظت شده‌ای است که به عنوان سرمایه‌های ملی کشور برای همه نسل‌ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

متاسفانه در سال‌های اخیر با شدت یافتن گرمای هوا و البته بی‌احتیاطی و عدم توجه مردم به هشدارهای کارشناسان وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و منابع طبیعی این شهرستان و شهرستان مجارو آن یعنی گالیکش به امری عادی و پرتکرار برای رسانه‌ها تبدیل شده و کمتر تابستانی را می‌توان پشت سر گذاشت و چند خبر از قبل آتش‌سوزی جنگل و منابع طبیعی مخابره نکرد.

حال در آخرین رخداد از این قبل حوادث عصر دیروز جنگل‌های سوزنی برگ بخش پیشکمر شهرستان کلاله دچار آتش‌سوزی شد که تصاویر حاکی از وقوع خسارات بسیار به منابع طبیعی و جنگل‌های این منطقه است.

جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران و اهالی رسانه با تائید وقوع آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های سوزنی برگ بخش «پیشکمر» کلاله، اظهار کرد: این اتفاق با خطای انسانی رخ داده و عامل آن را باید بی‌توجهی مردم به هشدارهای مکرر منابع طبیعی شهرستان و استان گلستان دانست.

محمدرضا آریانفر با اشاره به اینکه آتش زدن بقایای گندم در زمین کشاورزی عامل اصلی آتش‌سوزی در جنگل‌های سوزنی برگ کلاله است، ادامه داد: کار خاموش کردن آتش‌سوزی از همان ساعات نخستین وصول گزارش توسط نیروهای اطفای حریق با تجهیزات در دسترس آغاز شده است.

وی  خشکی هوا، وزش باد شدید وگرمای بسیار زیاد را عامل سرایت آتش‌سوزی از زمین‌های کشاورزی به جنگل‌های سوزنی برگ منطقه اعلام کرد و گفت: امیدواریم با هوشیاری مردم و توجه به هشدارهای کارشناسان دیگر شاهد این رخدادها نباشیم و کار اطفای حریق نیز که در حال حاضر به سختی انجام می‌شود با کمک مردم هر چه زودتر به پایان برسد.

سرپرست مدیریت بحران استان گلستان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه این آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های سوزنی برگ بخش پیشکمر شهرستان کلاله به وقع پیوسته است، اظهار کرد: تا زمان پایان یافتن عملایت اطفا امکان برآورد خسارت به صورت دقیق ممکن نیست و فعلا همه تلاش‌ها برای اطفای حریق به صورت کامل در جریان است.

مجتبی جمالی با تاکید بر اینکه به محض وصول گزارش آتش‌سوزی در این منطقه تیم‌های امداد و نجات سراسر استان گلستان به منطقه اعزام شده اند، تصریح کرد: در حال حاضر شرایط در حال کنترل است و بحران به طور کلی در منطقه مهار شده و در تلاش برای اطفای کامل حریق توسط نیروهای امدادی و مردمی هستیم.

بخشدار پیشکمر در گفت‌و‌گوبا خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه این آتش‌سوزی از سوی مزارع کشاورزی آغاز و سپس به جنگل‌های سوزنی برگ منتقل شد، گفت: در حال حاضر تمامی پرسنل امدادی شهرستان و شهرستان‌های همجوار در تلاش برای اطفای حریق به صورت کامل هستند.

نورالله بابایی‌نژاد با تقدیر از حضور به موقع نیروهای امدادی برای اطفا و بازدید شبانه مسوولان و مدیران اجرایی شهرستان از منطقه مورد حزیق واقع شده، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم با تلاش مجموعه تیم‌های امدادی و بسیج مردمی این حریق را به سرعت مهار کنیم.

فرماندار شهرستان کلاله در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره اینکه در حال حاضر تمامی بحران و حواشی آن تحت مدیریت و کنترل است، گفت: با وجود شدت آتش‌سوزی و گسترش آن به بخش‌های مختلف پرسنل پرتلاش امدادی و مردمی با تمام وجود مانع از پیشروی بیشتر آن شده و مراحل اطفای حریق به خوبی در حال انجام است.

محمد حمیدی با بیان اینکه این آتش‌سوزی از عصر روز شنبه در مزارع کشاورزی بخش پیشکمر شهرستان کلاله آغاز شده و سپس به جنگل‌های سوزنی برگ این منطقه سرایت کرده است، خاطرنشان کرد: علت تاخیر در اطفای نهایی و کامل آتش‌سوزی تا این لحظه گسترده بودن محدوده آتش‌سوزی و صعب‌العبور بودن منطقه است که موجب شده این اقدامات با مشکلاتی مواجه شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر اولویت نخست تیم‌های امدادی جلوگیری از سرایت و پیشروی آتش به محدوده بیشتر است، افزود: هم‌اکنون نیروهای امدادی در تلاش هستند تا با استفاده از ماشین‌های سنگین از پیشروی آتش به سمت مناطق بیشتر جلوگیری کنند.

فرماندار کلاله با تاکید بر اینکه بحران در منطقه کنترل شده و مردم نباید نگران باشند، ادامه داد: یکی از انتقادات و موضوعاتی که همواره ما به کشاورزان تاکید کرده‌ام عدم آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در زمین‌هایی است که محصولات آن برداشت شده است اما متاسفانه مورد توجه بخشی از کشاورزان عزیز قرار نمی‌گیرد.

حمیدی با اشاره به اینکه همه نیروهای امدادی و مدیریت بحران شهرستان در کنار نیروهای مردمی و مسوولان مربوطه در منطقه آتش‌سوزی حضور دارند، تصریح کرد: امیدواریم پس از مهار آتش‌سوزی نسبت به اطفای کامل آن در ساعات آینده اقدام کنیم.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان کلاله نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه در اطلاعیه‌های قبلی این اداره امروز و فردا قطعی آب در بخش «پیشکمر» پیش‌بینی شده بود، گفت: این پیش‌بینی برای انجام تعمیرات بر روی مسیر انتقال آب بود که فعلا با توجه به شرایط اخیر آتش‌سوزی منتفی می‌شود.

   با تاکید بر اینکه در حال حاضر برای انتقال آب به صورت سیار به منطقه مورد حریق واقع شده نیاز مبرم به آب داشته و مردم نیز در شرایط خاصی به سر می‌برند مرمت خط لوله «زاو» به روزهای دیگری موکول خواهد شد، اضافه کرد: از عموم مردم می‌خواهیم با توجه به گرمای هوا و نیاز به آب در سراسر منطقه در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه آتش‌سوزی به طور خاص در منطقه «عرب داغ» بخش پیشکمر از روز گذشته آغاز شده است، تاکید کرد: تمامی نیروهای امداد و نجات به همراه تجهیزات لازم در همان ساعات نخستین حادثه در محل حاضر شده‌اند.

ابوطالب قزلسفلو با بیان اینکه هدف نخست امدادگران از روز گذشته مهار آتش در وهله نخست و سپس اطفای آن بوده است، گفت: با کمک و همکاری مدیریت بحران شهرستان کلاله و استان گلستان و اعزام وسایل نقلیه سنگین مهار آتش به نحو مطلوبی در حال اجراست تا اطفای نهایی آن نیز پس از آن به وقوع بپیوندد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار