تا یکماه دیگ محقق می شود؛

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از آغاز عملیات اجرایی محوطه و پیاده روسازی اطراف برج قابوس شهر گنبدکاووس و استحکام بخشی به این برج که در درفهرست آثار یونسکو به ثبت جهانی رسیده با اعتبار 22 میلیارد ریال از ماه آینده خبر داد.

اعتبار 22 میلیارد ریالی برج قابوس

به گزارش گلستان ۲۴ ؛ ابراهیم کریمی یکشنبه شب در مراسم بزرگداشت ششمین سالگرد ثبت جهانی برج قابوس و روز گنبدقابوس گفت: مبلغ 12 میلیارد ریال از اعتبار پیش بینی شده برای محوطه سازی اطراف برج قابوس و پیاده رو سازی معابر پیرامون آن هزینه می شود.

وی افزود: 10 میلیارد ریال نیز برای ایمن سازی و استحکام بخشی برج قابوس پیش بینی شده که مجموعه این اقدامات حداکثر ظرف یک ماه آینده با مشخص شدن پیمانکار، با نظارت این اداره کل، شهرداری گنبدکاووس و پایگاه جهانی برج قابوس اجرایی می شود.

برج آجری قابوس شهر گنبدکاووس در روز دهم تیر سال 1391 درفهرست آثار یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) ثبت جهانی شد و بر این اساس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز این روز را به عنوان روز گنبدقابوس نامگذاری کرده است.

کریمی در ادامه سخنان خود با نامناسب دانستن محوطه اطراف برج قابوس اضافه کرد: محوطه این برج تاریخی از با ارزش ترین محوطه های تاریخی کشور است که در صورت بهسازی، زمینه ساز جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی می شود.

وی، پخش تصاویر آنلاین یا مستقیم از برج قابوس شهر گنبدکاووس از شبکه های مختلف رسانه ملی را از دیگر برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای معرفی این برج دانست و تصریح کرد: تا یک ماه آینده دوربین های لازم در اطراف این برج نصب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان به آغاز عملیات اجرایی موزه بزرگ گلستان در زمینی به مساحت دو هکتار واقع در پارک داریوش گنبدکاووس نیز اشاره کرد و گفت: این موزه در سال جاری 6 میلیارد ریال اعتبار دارد و ساخت آن تا پایان برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده است.

کریمی، تلاش برای ثبت جهانی شهر گنبدکاووس درحوزه صنایع دستی در فهرست یونسکو را از دیگر اقدامات درحال انجام میراث فرهنگی گلستان دانست و گفت: امسال این شهر به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی به یونسکو معرفی می شود.

وی، برگزاری دومین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبد در اواخر مرداد یا اوایل شهریور امسال را از دیگر برنامه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعلام کرد و گفت: برگزاری این جشنواره دائمی شده و از این پس هر سال در کنار جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در مرکز استان، این جشنواره در گنبدکاووس نیز برگزار می شود.

کریمی همچنین از افتتاح دو هتل در گنبدکاووس تا پایان امسال خبر داد و تصریح کرد: احداث هتل نیز که از مطالبات مردم این شهر بوده و در جذب گردشگر موثر است، با مشارکت بخش خصوصی درحال انجام است و تا پایان امسال افتتاح می شود.

به گزارش ایرنا، دراین مراسم نبی الله آخوندی رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز درسخنانی از تلاش ادارات و نهادهای مختلف این شهرستان و استان گلستان در ثبت برج قابوس در فهرست آثار جهانی یونسکو قدردانی کرد و گفت: برج قابوس نشان از فرهنگ ناب معماری اسلامی است و در آینده ای نزدیک شهر گنبدکاووس نیز به عنوان شهر خلاق در فهرست این سازمان جهانی ثبت می شود.

برج قابوس بن وشمگیر یا میل گنبد بلندترین برج اجری دنیا و یکی از آثار ارزشمند معماری در دوره اسلامی است؛ این بنای تاریخی سده چهارم هجری قمری که هم اکنون در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه ای بزرگ قرار دارد به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در سال 397 هجری (1007- 1006 میلادی) ساخته شده است.

به گزارش ایرنا ، پیش از برگزاری آیین بزرگداشت ششمین سالگرد ثبت جهانی برج قابوس، کارناوال شادی متشکل از گروه های موسیقی و هنری اقوام مختلف ساکن در گنبدکاووس از محل میدان انقلاب در مرکز شهر گنبدکاووس به سمت برج قابوس به حرکت درآمد که با استقبال مردم شهر همراه بود.

مراسم ششمین سالگرد ثبت جهانی برج قابوس نیز با حضور جمع زیادی از شهروندان گنبدکاووس درمحوطه برج قابوس این شهر برگزار و با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری توسط اقوام محتلف ساکن در این شهرستان همراه بود که در آن فرماندار ویژه و برخی مسئولان این شهرستان حضور داشتند.

شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار