رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان "با چالش و مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستیم"، گفت: بسیاری از مشکلات کنونی ما در کشور به‌علت عدم‌گفت‌وگوی مسئولان با هم و یا مسئولان با مردم است.

عارف: با چالش و مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستیم

به گزارش گلستان 24 ؛ محمدرضا عارف در نشست صمیمی با نخبگان علمی, دانشگاهی و معتمدین اظهار داشت: استان گلستان در حوزه کشاورزی به خودکفایی و خوداتکایی رسیده و گندم این منطقه از لحاظ کمی و کیفی بی‌نظیر است, ضمن اینکه در حوزه‌های مختلف ظرفیت و پتانسیل‌های بالایی دارد.

وی افزود: در حال حاضر در کشور با چالش و مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستیم اما نکته مهم این است که؛ آیا این چالش برای نخستین بار در کشور رخ داده؟ در گذشته نیز با چالش‌هایی کشور ما مواجه بوده که با اتکای به مردم و انگیزه بالای جوانان توانستیم از آنها عبور و مصونیت پیدا کنیم.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اقتصاد ما, اقتصاد وابسته به نفت است و در برنامه‌ها به‌صورت کمی و کیفی سعی در کاهش این وابستگی وجود داشته و در این شرایط ظالمانه و تحمیل‌شده توسط ترامپ, تنها راه تحمل و درک شرایط و پیدا کردن مصونیت در مقابل این چالش‌ها است.

وی یادآور شد: ما مطمئن هستیم که جوانان و نخبگان و مردم عزیز که صاحبان اصلی کشور هستند این شرایط را درک می‌کنند و از این چالش هم عبور خواهیم کرد.

عارف تأکید کرد: وفاق, همدلی و اتحاد مردم استان گلستان, به‌ویژه گنبدکاووس که ایران کوچکی از اقوام مختلف هستند باید الگویی برای همه کشور باشد, مردم گنبدکاووس با رفتار و منش و زندگی مسالمت‌آمیز الگویی هستند برای کشور که در حال حاضر بیش از گذشته نیاز به وحدت داریم.

وی گفت: بسیاری از مشکلات کنونی ما در کشور, به‌علت عدم‌گفت‌وگوی مسئولان با هم و یا مسئولان با مردم است و اگر گروه‌های اجتماعی با یکدیگر صحبت کنند و یا مسئولان با مردم ارتباط برقرار کرده و سخن بگویند بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون ادامه داد: ایجاد منطقه آزاد تجاری در اینچه‌برون آرزوی دیرینه و به‌حق این منطقه بود که امید داریم شورای نگهبان نیز تأیید و ابلاغ کند و تا 5 سال آینده شاهد تحول اقتصادی در این منطقه باشیم.

وی بیان داشت: بازدیدهایی امروز از مراکز دانشگاهی و مدارس و فنی و حرفه‌ای انجام شد و با توجه به خواسته و نیازهای شهرستان توسط فرماندار ویژه و نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی, موارد را در شورای برنامه‌ریزی استان جمع‌بندی و تصویب کرده و در مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهیم کرد.

عارف تصریح کرد: گرچه رشد کمی مراکز آموزش عالی در کشور, به رشد منفی و صفر رسیده, اما به‌نظر می‌رسد که در گنبدکاووس و این منطقه باید دانشگاه‌ها چه آزاد, پزشکی و غیر‌پزشکی توسعه کمی و کیفی داشته باشند.

وی درباره مؤسسات غیردولتی در سطح کشور اظهار داشت: در سال‌های گذشته رشد آموزش علمی کاربردی  و مؤسسات غیردولتی در سطح کشور غیرمنطقی و بی‌رویه بود و برخی از آنها با توجه به عدم وجود حداقل‌های لازم برای راه‌اندازی, مجوز گرفته و فعالیت کردند, در دوره جدید در طرح آمایش آموزش توجه جدی به این‌گونه مؤسسات با توجه به شرایط لازم شده است. 

عارف با اشاره به آسیب‌های اجتماعی و وضعیت نابسامان آن در کشور گفت: شاخص طلاق از یک به 16 به یک به شش رسیده و در برخی از شهرهای کشور این آمار خیلی بدتر است و این آسیب‌ها به چالش جدی تبدیل شده به‌گونه‌ای که مقام معظم رهبری به این ورود کرده و شورای عالی فرهنگی با نگاه فرهنگی به آسیب‌ها تشکیل شد.

وی افزود: آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر به چالش جدی تبدیل شده و اخیراً در کمیسیون آموزش به مشکلات مواد مخدر در مدارس و دانشگاه‌ها که بسیار نگران‌کننده است, پرداخته شد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی با همکاری شورای عالی فرهنگی سازوکار جدی پیدا کرد و به‌نظر می‌رسد در هر استان و منطقه باید یک راهکار همان منطقه ارائه شود, زیرا گرچه در کلیات این آسیب‌ها مشترک هستند اما در هر منطقه باید راهکار بومی را دنبال کنیم.

وی درباره فعالیت‌های خیرین بیان داشت: شاخص‌های آموزش در 20-15 سال گذشته نگران‌کننده بود و خیرین با فعالیت‌های خیرخواهانه خود پرونده 3شیفت بودن مدارس را بستند و قدم‌های خوبی در حوزه فضای فیزیکی آموزشی برداشتند.

انتهای پیام/تسینم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار