رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: صادرات استان گلستان در ۵ ماهه نخست سال‌جاری با ۵۶ درصد رشد از ۷۷ میلیون دلار به ۱۲۰ میلیون دلار رسید.

صادرات غیرنفتی از استان گلستان ۵۶ درصد افزایش یافت

به گزارش گلستان 24 ؛ به‌نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان، حسینقلی قوانلو در سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات استان گلستان اظهار داشت: خوشبختانه روند مثبت توسعه صادرات استان که درماه‌های پایانی سال گذشته آغاز شده همچنان ادامه داشته و در 5 ماهه نخست سال‌جاری با 56 درصد رشد از 77 میلیون دلار به 120 میلیون دلار رسیده که امیدواریم این روند روبه رشد همچنان تداوم داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گلستان افزود: تغییر ارزش دلار سبب شد تا از انتهای پائیز رشد بسیار خوبی را در صادرات غیرنفتی استان شاهد باشیم.

به گفته وی، در این دوره اقلامی مانند پنیر با 21 میلیون دلار، میلگرد با 14 میلیون دلار، رب گوجه فرنگی با 7 میلیون دلار و پلی استایرن با 9 میلیون دلار محصولات عمده صادراتی استان بودند.

رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان گلستان گفت: مقاصد اصلی صادرات استان گلستان در این دوره عراق با 17 درصد رشد 31 میلیون دلار، ترکمنستان با 48 درصد رشد 31 میلیون دلار، افغانستان با 221 درصد رشد 14.5 میلیون دلار و قزاقستان با 180 درصد رشد 5.5 میلیون دلار بوده اند.

قوانلو گفت: با توجه به توسعه صادرات استان گلستان در سال گذشته، توسعه کشورهای هدف صادراتی را مدنظر قرار دادیم که این مهم در سال گذشته به خوبی محقق شد.

وی با بیان این که واردات برای استان گلستان یک مزیت است، گفت: از آنجا که عمده واردات استان کالاهای واسطه‌ای هستند نه کالاهای مصرفی و مزیت کالاهای واسطه‌ای این است که پس از فرآوری دوباره صادر می‌شوند، به نفع استان ماست که واردات به استان‌مان رشد کند.

رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان گلستان به تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بر علیه کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: باید مبادلات مرزی ساماندهی شود و برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص مدیریت فرصت‌ها و تامین معاش مردم را انجام دهیم.

وی اظهار کرد: برای این منظور باید در مرز پروژه‌های سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی و در این خصوص اقدامات و زیرساخت‌های لازم فراهم شود.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار