معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس گفت: سایت زباله بیمارستانی ویژه زباله‌های عفونی توسط بخش خصوصی در مهرماه امسال مورد بهره‌برداری قرار می‎گیرد.

سایت زباله ویژه زباله‎های عفونی مهرماه در گنبدکاووس افتتاح می‌شود

به گزارش گلستان 24 ؛ عبدالقدیر کریمی عصر دیروز در جلسه ساماندهی پسماند و زباله‎ها اظهار داشت: این سایت با همه امکانات و تجهیزات زباله های عفونی را از مطب پزشکان و آزمایشگاه‌هایی که زباله عفونی دارند جمع‌آوری کرده, حمل, امحاء و سپس از بین خواهد برد.

وی افزود: سازمان پسماند تنها مجوز حمل این‌گونه زباله‌ها را دارد و برای از بین بردن و امحاء این زباله‌ها, باید تحویل بخش خصوصی شرکت نوآوران گلستان شود و انتظار می رود نظام پزشکی و مرکز بهداشت پزشکان را در مورد تحویل این گونه زباله به شرکت خصوصی توجیه کنند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: در حال حاضر حدود 300 مطب پزشک و آزمایشگاه و رادیولوژی در شهرستان گنبدکاووس فعالیت دارند که از این تعداد 80 مطب زباله‌های عفونی خود را به پسماند و 40 مطب و آزمایشگاه زباله‌ها خود را به این شرکت تحویل می‌دهند و بقیه نیز متاسفانه با زباله‌های معمولی همراه کرده و به ماشین‌آلات جمع‌آوری زباله شهرداری تحویل می‌دهند.

وی در باره ساماندهی جاده نفت یادآور شد: جاده نفت, در افق چند سال آینده, پیشانی شهرستان به ویژه با تصویب منطقه آزاد اینچه‌برون خواهد بود و باید از شرایط فعلی خارج شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس تاکید کرد: با توجه به سرمایه‌گذاری اخیر توسط بخش خصوصی و آسفالت این مسیر برای تردد به مرز اینچه‌برون, باید زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی این مسیر پاکسازی شود.

کریمی گفت: متاسفانه در جاده‌ها و مسیرهای ورودی شهر از ضلع‌های مختلف و جاده نفت, زباله‌های زیادی وجود دارد و با توجه به اینکه پاکسازی شده, اما همچنان مردم دلارهای خود را در این مسیر تخلیه می‌کنند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: نیاز است فرهنگ‌سازی دفع زباله صحیح صورت گیرد ضمن اینکه در مکان‌های مختلف شهر برای عدم تخلیه زباله در مسیرهای ورودی و جاده نفت با نصب بنر اطلاع‌رسانی شود.

غلامرضا کریمی, رئیس محیط زیست شهرستان گنبدکاووس اظهار داشت: 15 درصد زباله های مطب پزشکان و آزمایشگاه ها عفونی است که اگر با زباله معمولی آمیخته شود, 70 درصد زباله عفونی تولید خواهد شد که در بروز بیماری هپاتیت موثر است.

وی افزود: شرکت پسماند تنها مجوز حمل زباله‌های عفونی را دارد و تنها شرکت خصوصی که مجوز حمل و دفع زباله های عفونی را با احداث سایت زباله ویژه بیمارستانی اخذ کرده در سطح استان, شرکت نوآوران گلستان در گنبدکاووس دارا است.

رئیس محیط زیست گنبدکاووس تصریح کرد: متاسفانه با توجه به استقرار میدان دام و سایت زباله سابق گنبدکاووس در مسیر جاده نفت, در این مسیر, لاشه‌های حیوانات, پسماندهای دامی نخاله های ساختمانی و زباله های روستاهای اطراف تخلیه می‌شود که وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده است.

وی گفت: خودروهایی که تخلیه زباله را انجام می‌دهند,چند بار تذکر داده می‌شود و در صورت , 70 روز خودرو مذکور توقیف و  10 میلیون تومان جریمه نقدی خواهند شد.

انتهای پیام/تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار