مدیرکل گمرکات گلستان گفت: در ۶ ماهه امسال ۱۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.

صادرات از گمرکات استان گلستان به ۱۳۷ میلیون دلار رسید

به گزارش گلستان 24 ؛ سیدابراهیم حسینی ظهر امروز در جلسه مبارزه با قاچاق کالا و ارز این شهرستان اظهار داشت: در 6 ماهه امسال 185 هزارتن کالا از گمرکات استان صادر شده که عمدتا شامل میله‌گرد، لبنیات، رب گوجه‌فرنگی و پلی‌استایلن بوده است.

وی با بیان اینکه بیشتر صادرات استان به کشورهای ترکمنستان، افغانستان و عراق انجام شده است، گفت: ارزش این کالاها 137 میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی 57 درصد و از لحاظ دلاری 62 درصد افزایش دارد.

مدیرکل گمرکات استان افزود: در حوزه واردات نیز کاهشی 15 درصدی داشتیم. در 6 ماهه امسال 37 هزار تن کالا به ارزش 15 میلیون دلار از گمرک گلستان وارد شده است.

وی بیان داشت: صادرات چمدانی ما 2 میلیون دلار و اغلب شکر بود که با تصویب ممنوعیت صادرات شکر و باوجود بارگیری حدود 8 دستگاه، از صادرات این محصول جلوگیری شد.

حسینی گفت: در حال حاضر روغن نباتی، قند، شکر، شیرخشک، گوشت گرم و دام زنده شامل ممنوعیت صادراتی است.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل ما در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، عدم وجود انبارهای مناسب برای دپو کالاهای کشف شده، است.

محمودرضا دنکوب، رئیس تعزیرات حکومتی گنبدکاووس هم در این جلسه اظهارداشت: در 6 ماه امسال 64 فقره پرونده قاچاق کالاهایی مانند لوازم خانگی، گوشی‌های تلفن همراه، کولر گازی، نوشابه انرژی‌زاد، سیگار، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره به ارزش 2 میلیارد ریال تشکیل شد.

وی افزود: برای دپوی کالاهای قاچاق نیاز است که انباری در شرق استان به مرکزیت گنبدکاووس احداث شود.

خلیل رجبلی، رئیس صنعت، معدن و تجارت گنبدکاووس هم اظهارداشت: تا سال گذشته یکهزار و 980 انبار در سامانه جامع انبارها به ثبت رسیده که این تعداد در حال حاضر به 2 هزار و 440 انبار افزایش یافته است.

وی افزود: هر مکانی که مبدا و مقصد کالا باشد به عنوان انبار محسوب شده و باید اطلاعات آن در سامانه جامع انبارها به ثبت برسد.

انتهای پیام/ تسینم

 

 

ارسال نظر