مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تاکید بر اینکه باید وقف مشارکتی بین مردم گسترش یابد، گفت: اصحاب رسانه و خبرنگاران در سراسر کشور با ایجاد وقف در حوزه کاری خود می‌توانند مشکلات این حوزه را حل کنند.

 وقف مشارکتی بین مردم گسترش یابد؛ وقف در حوزه رسانه در کشور رواج یابد

به گزارش گلستان 24 ؛  حجت الاسلام حسن سلیمانی عصر دیروز در جلسه تخصصی وقف و رسانه با حضور اصحاب رسانه استان گلستان اظهار داشت: ایجاد وقف برای حل مشکلات رسانه و خبرنگاران در 6 استان کشور مطرح شده و استان کردستان در این حوزه توانسته خوب عمل کند و تاکنون با همکاری خبرنگاران این استان بیش از 52 میلیون تومان جمع‌آوری شده و مصمم هستند تا مبلغ یکصد میلیون تومان جمع‌آوری کرده و مکانی را خریداری و در حوزه وقف اجاره دهند که از عایدات آن مشکلات خود را حل کنند.

وی افزود: همچنین رسانه‌ها و خبرنگاران می‌توانند در حوزه خدمات‌دهی، طرح مهر تحصیلی و مشکلات و مطالبات سازمان اوقاف کشور کمک و همکاری کرده و بسیاری از فعالیت‌ها و مشکلات را اجرا و رفع کنند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد: رویکرد جدید ما استفاده از ظرفیت نهادهای خودجوش و مردمی است تا بتوانیم با همکاری مردم بسیاری از فعالیت ها را در حوزه حل مشکلات موجود انجام دهیم.

وی یادآور شد: فلسفه وجودی وقف در زمان اسلام و قبل‌تر نیز براساس نیاز و مشکلات جامعه و در راستای حل آن مسائل ایجاد شده و تنها اداره کردن موقوفات با توجه به قوانین کمی متفاوت شده است.

حجت الاسلام سلیمانی تاکید کرد: اصحاب رسانه با فرهنگ‌سازی در سطح جامعه می‌توانند به سازمان اوقاف کشور در زمینه وقف‌های جدید براساس نیاز جامعه مانند، اشتغال، آسیب‌های اجتماعی و غیره توسط مردم کمک فراوانی کنند و امید داریم اصحاب رسانه با ایده‌های مختلف و جدید در این حوزه در فضای رسانه به آن بپردازند.

وی با اشاره به اینکه برخی از موقوفات برای بهره‌وری بیشتر تبدیل به احسن می‌شوند، اظهار داشت: برخی از موقوفات مانند زمین‌های کشاورزی در زمان خود دارای عایدات و منافع خوبی بودند و با گذشت زمان این موقوفات اگر به همان شکل بمانند شاید نتواند نیت واقف را اجرا کند, بنابراین سعی داریم با توجه به نیاز روز و ایجاد اشتغال و تولید داخلی آن را تبدیل به احسن کنیم.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادامه داد: در خراسان رضوی و تهران در برخی موقوفات با ایجاد سازه خورشیدی هم در تولید برق به کشور و دولت کمک کردیم و هم اشتغال ایجاد شده، ضمن اینکه نیت واقف نیز اجرا می شود.

وی افزود: با کمک رسانه‌ها شرکت‌های دانش بنیان و جوانان نخبه می‌توانند طرح‌های مشترک اقتصادی ایجاد کنند تا ضمن اشتغالزایی مشکلات و معضلات کشور نیز تا حدود زیادی حل شود.

حجت الاسلام سلیمانی با تاکید بر اینکه سازمان اوقاف یک دولت کوچک است که همه آنچه دولت دارد در خود جای داده و تصریح کرد: در حال حاضر 446 مجموعه ورزشی،  133 بیمارستان،50 درصد مدارس و 100 درصد امامزادگان و 25 درصد حجم بهداشت و درمان جز موقوفات سازمان اوقاف کشور است.

وی اظهار کرد: باید فرهنگ وقف خرد و وقف مشارکتی در بین مردم ترویج و گسترش یابد که این امر با کمک و همکاری خبرنگاران و رسانه‌ها قابل اجرا و تسهیل خواهد بود.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: با توجه به اینکه سازمان اوقاف کشور امور خیریه را نیز در اسم یدک می‌کشد، اما هیچ امور خیریه مربوط به اوقاف نیست و ما پیشنهاد دادیم تا امور خیریه به ما محول شده و یا در غیر این صورت از اوقاف جدا شود، زیرا در حال حاضر این امور توسط سازمان‌ها و نهادهای دیگر اجرا می‌شود و سازمان اوقاف هیچ مسئولیتی در این رابطه ندارد.

وی اضافه کرد: سازمان اوقاف کشور متولی برگزاری مسابقات قرآنی بوده و آموزش قرآن برعهده سازمان تبلیغات و فرهنگ و ارشاد و ترویج و تبلیغ قرآنی نیز به عهده سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی است و سازمان اوقاف در کنار اجرای مسابقات قرآنی، اداره کردن موقوفات و بقاع متبرکه را عهده‌دار است.

انتهای پیام/تسنیم

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار