معاون شیلات استان گلستان گفت: فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل استان از امروز (۱۵ مهر) آغاز شده و تا ۱۵ فروردین به مدت ۶ ماه ادامه خواهد داشت و یکهزار و ۴۲۰ صیاد پره نیز روانه دریا شده‌اند.

آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در دریای خزر؛ ۱۴۲۰ صیاد گلستانی روانه دریا شدند

به گزارش گلستان 24 ؛ محسن یحیایی ظهر دیروز  در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل خزری استان گلستان اظهارداشت: یکهزار و 420 صیاد در قالب 21 شرکت تعاونی پره زیر نظر شیلات در مناطق گمیشان، بندرترکمن و میانکاله در بازه زمانی 6 ماهه اقدام به صید ماهیان استخوانی خواهند کرد.

وی با اشاره به نقش بازسازی ذخایر در افزایش صید ماهیان استخوانی گفت: امسال 49 میلیون قطعه بچه‌ماهی استخوانی توسط شیلات در مراکز بازسازی ذخایر استان، تولید و تکثیر و بخشی در دریا رهاسازی شده است.

معاون صید و صیادی شیلات استان بیان داشت: با توجه به بازسازی ذخایر در سال‌های گذشته پیش‌بینی می‌شود میزان صید امسال حداقل به 350 تن برسد.

وی با اشاره به گونه‌های قابل صید در سواحل استان گفت: کپور، سفید و کفال از جمله گونه‌های قابل صید در 100 کیلومتر نوار ساحلی استان است که امیدواریم امسال نیز مانند سال گذشته شاهد رشد گونه‌های بومی منطقه از جمله کپور باشیم.

یحیایی در ادامه با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی ویژه صیادان پره اظهارداشت:  علاوه بر بازسازی و حفظ ذخایر که از مهم‌ترین دغدغه‌های شیلات استان است، دوره‌های آموزشی و ترویجی نیز برای صیادان استان نیز همه ساله در استان برگزار می‌شود که امسال یکهزار و 200 صیاد در این دوره‌های آموزشی شرکت کردند.

وی نقش یگان حفاظت شیلات را در بازسازی و حفظ ذخایر دریای خزر موثر دانست و گفت: نیروهای یگان حفاظت شیلات استان در زمان صید همواره با تلاش‌های شبانه‌روزی صیادان غیرمجاز برخورد می‌کنند که در نتیجه این تلاش‌ها سال گذشته یکهزار و 500 قطعه بچه ماهی خاویاری از صیادان غیرمجاز زنده‌گیری و در دریا رهاسازی شد.

معاون صید وصیادی شیلات استان افزود: یکی از آسیب‌های در این حوزه صید بی‌رویه و غیراصولی است. صیدی که توسط صیادان مجاز انجام می‌شود حساب شده و برنامه‌ریزی شده است و بیشتر از آن نباید انجام شود اما متاسفانه چند سال اخیر به دلیل عدم آگاهی، صیادان غیرمجاز به صید ماهیان نارسی که هنوز به بلوغ جنسی نرسیده‌اند اقدام می‌کنند که این مسئله آسیب زیادی به ذخایر دریای خزر وارد کرده است.

وی همچنین یادآور شد: سال گذشته 254 تن انواع ماهیان استخوانی به ارزش 38 میلیارد ریال از سواحل استان صید شد که در این بین  17 قطعه ماهی خاویاری حاصل از صید ضمنی نیز به صورت زنده تحویل مراکز بازسازی و حفاظت از ذخایر استان شده بود.

انتهای پیام/ تسنیم

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار