رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: سال گذشته از ۸۰ هزار هکتار مزارع کلزا در استان ۱۱۳ هزار تن دانه روغن کلزا تولید شد که پیش‌بینی می‌شود امسال به ۱۸۰ هزار تن برسد.

۱۸۰ هزار تن کلزا در استان گلستان تولید می‌شود

به گزارش گلستان 24 ؛ مختار مهاجر ظهر دیروز  در جمع خبرنگاران با اشاره به ورود بذر کلزا به میزان کافی به استان اظهار داشت: تاکنون 320 تن بذر کلزای وارداتی به استان گلستان رسیده و کشاورزان نگران تهیه بذر برای کشت کلزا نباشند.

وی با اشاره به اینکه کار توزیع بذر در استان آغاز شده، افزود: از کشاورزان می‌خواهیم که به علت جلوگیری از خسارت در دوران داشت و برداشت و اشکالات در باروری بوته کلزا، از بذور اصلاح شده توزیعی جهاد کشاورزی استفاده کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: کشاورزان برای هر هکتار کشت کلزا حداکثر 4 کیلوگرم بذر استفاده کنند. ورود بذر به استان گلستان همچنان ادامه دارد و به 520 تن می‌رسد که برای کاشت 95 هزار هکتار کفایت می‌کند.

مهاجر اظهار کرد: سال گذشته از 80 هزار هکتار مزرعه کلزا، 113 هزار تن دانه روغن کلزا تولید شد که پیش‌بینی می‌شود امسال به 180 هزار تن برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: با توجه به بارش‌های خوب انجام شده کشاورزان کار کشت کلزا در استان گلستان را آغاز کنند. میزان مصرف بذر در هکتار 4 کیلوگرم را رعایت و به مصرف کودهای شیمیایی به خصوص کودهای پتاسه و گوگرد‌ برای بالا بردن عملکرد اهمیت بدهند.

وی اظهار کرد: سال گذشته استان گلستان رتبه نخست خرید این محصول را در کشور کسب کرد. افزایش سطح زیرکشت دانه‌های روغنی پایداری غلات و تناوب کشت را به وجود می‌آورد و مواد مورد نیاز را برای غنی‌سازی خاک به‌وجود می‌آورد.

مهاجر گفت: کلزا 40‌ درصد بیشتر از دیگر دانه‌های روغنی قابلیت تولید روغن دارد و استان گلستان پس از خوزستان دومین تولید کننده دانه روغنی کلزا در کشور است.

انتهای پیام/تسنیم

 

ارسال نظر