رئیس کل دادگستری گلستان:

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از دو هزار و ۲۰۰ رأی جایگزین حبس در محاکم گلستان صادر شده است.

صدور بیش از ۲۰۰۰ رأی جایگزین حبس در محاکم قضایی گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادگستری کل استان گلستان، هادی هاشمیان اظهار کرد: قضات گلستانی امسال ۱۷ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال، آراء جایگزین به جای زندان، صادر کردند.

وی با بیان این که این آراء برای کسانی که جرائم سبک غیرعمد مرتکب شده‌اند و سابقه کیفری ندارند، صادر می‌شود، افزود: در صدور این آراء، نوع جرم و شخصیت فرد در نظر گرفته می‌شود و قضات متناسب با آن رأی صادر می‌کنند.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان گلستان گفت: در این آراء متهمان به جای زندان به انجام خدمات عمومی رایگان در حوزه محیط زیست، شهرداری و بهداشت، فراگیری مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و ویزیت رایگان بیماران محکوم شدند.

رئیس کل دادگستری استان گلستان با بیان این که استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به معنای آسان گرفتن به مجرمان خطرناک نیست، تأکید کرد: در جرایم خشن و جرایمی که پای جان و ناموس مردم و امنیت جامعه در میان است نگاه قانونگذار و رویکرد قضات، سختگیرانه است.

هاشمیان افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از دو هزار و ۲۰۰ رأی جایگزین حبس در محاکم گلستان صادر شده است.

به گفته وی، جلوگیری از برچسب مجرمیت به افراد و رویکرد اصلاح متهم از اهداف صدور آرای جایگزین حبس است.

وی افزود: علاوه بر این آرا، قرار تعلیق تعقیب در مرحله دادسرا (مختومه شدن پرونده در مرحله دادسرا با هدف جلوگیری از برچسب زنی به افراد)، آزادی مشروط و تعلیق مراقبتی (مجازات حبس متهم برای مدت معینی معلق و دستوراتی برای بازسازی شخصیت متهم مانند دوره‌های تربیتی، آموزشی یا ترک اعتیاد صادر می‌شود) از دیگر نهاد‌های پیش بینی شده در قانون است که قضات گلستانی امسال برای محکومان صادر کردند.

لازم به ذکر است که گلستان از استان‌های پیشرو در صدور آراء جایگزین حبس است.

انتهای پیام/ باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

آخرین اخبار