گنبد:

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: آزادسازی بخشی از حریم برج جهانی قابوس نیاز به ۵ میلیارد تومان اعتبار دارد.

حریم برج جهانی قابوس با ۵ میلیارد تومان آزاد می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ عبدالمجید نورتقانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران درباره فرسایش زیستی برج جهانی قابوس اظهار داشت: فرسایش زیستی با هر سازه‌ای همراه است. برج قابوس هم در چندسال اخیر به این وضعیت دچار نشده است بلکه این اتفاق مربوط به سال‌های دور است.

وی افزود: اکنون طرح‌های مطالعاتی مختلفی بر روی علف‌ها،  گلسنگ‌ها و رطوبت و اثرات تخریبی آن بر بنای برج، پایه و اطراف آن در حال انجام است.

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس ادامه داد: با توجه به مطالعات انجام شده در بخش گلسنگ‌شناسی، 20 گونه گلسنگ مختلف روی پایه بنا  قرار دارد که قدمت آنها به 90 سال می‌رسد و گلسنگ‌های دور تا دور بنا ( 10 ترک) در تمام این سال‌ها در معرض رطوبت قرار داشته است.

وی گفت: بخشی از رطوبت موجود در بنا به خاطر شرایط آب و هوایی منطقه  و بخش دیگر در پای بنا مربوط به 5 سال اخیر است.

نورتقانی اضافه کرد: در عکس‌های تاریخی بنا در سال‌های 1303 و 1304 در گنبد رکن ( بالای برج)  فرسایش‌های زیستی همراه این بنا بوده و وظیفه ما حفاظت از این اثر جهانی است.

وی با اشاره به رویش علف‌ بر روی این اثر تاریخی گفت: در سال‌های 85 و 96 برای از بین بردن علف‌های بنای گنبدقابوس سم‌پاشی انجام شده و اکنون هم سموم مورد نظر برای این کار فراهم شده است اما منتظر نتیجه مطالعات و تایید آن توسط سازمان پژوهشی ملی و صنعتی ایران هستیم تا این عملیات در بلندمدت آسیبی به بنا وارد نکند.

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس در مورد ساماندهی بلوک شهری برای حفاظت از بنای تاریخی گنبدقابوس یادآور شد: کل عرصه و حریم درجه یک بنا 4 هکتار است و بخش آزادسازی در 2 فاز انجام و تکمیل خواهد شد. در صورت تخصیص اعتبار 15 هزار مترمربع از حریم برج آزادسازی و ساماندهی خواهد شد. برای این کار به 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی افزود: امسال یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای ساماندهی، آماده‌سازی، حفاظت و مرمت این میراث جهانی اختصاص پیدا کرده است.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار