استاندار گلستان:

استاندار گلستان گفت: براساس آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران نرخ بیکاری تابستان سال ۱۳۹۷ در استان گلستان ۸.۹ درصد بوده که در مقایسه با نرخ بیکاری تابستان سال قبل که ۱۱.۶ درصد بود، ۲.۷ درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری استان گلستان به ۸.۹ درصد رسید

به گزارش گلستان ۲۴ به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، سید مناف هاشمی اظهار داشت: این کاهش نرخ بیکاری در استان گلستان در حالی است که نرخ بیکاری در کل کشور از 11.5 درصد در تابستان سال گذشته با 0.7 افزایش به 12.2 در تابستان سالجاری رسیده است.

 وی افزود: بررسی نرخ بیکاری استان‌ها در تابستان دو سال نشان می دهد که در 20 استان شاهد افزایش نرخ بیکاری و در 10 استان شاهد کاهش نرخ بیکاری بوده اند و در یک استان نرخ بیکاری ثابت بوده است، ضمن آنکه میانگین نرخ بیکاری کشور نیز افزایش داشته است.

استاندار گلستان خاطر نشان کرد: استان گلستان در سال گذشته براساس سامانه رصد تعهد ایجاد 19 هزار و 400 شغل را داشته اما توانست با مدیریت ویژه بیش از 22 هزار شغل ایجاد کند.

دکتر هاشمی یادآور شد: در سال جاری نیز با وجود تعهد خواسته شده از سوی دولت مبنی بر ایجاد 20 هزار شغل، مدیریت استان ایجاد 30 هزار شغل را متعهد شده و تا کنون بیش از 15 هزار شغل ایجاد شده است.

وی گفت: پرداخت تسهیلات رونق تولید (ازطریق کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید) از 40 میلیارد تومان در 6 ماه نخست سال 1396 به حدود 1200 میلیارد تومان تا پایان تابستان 1397 رسیده و جذب بیش از 120 درصدی اعتبار تخصیص یافته از اشتغال پایدار روستائی و عشایری، نقش غیرقابل انکاری را در کاهش نرخ بیکاری ایفا کرده است.

وی افزود: انتظار می رود با تداوم تسهیلات پرداختی از محل رفع موانع تولید، اعتبارات پرداختی مستقیم بانک ها به واحدهای تولیدی، اعتبارات طرح اشتغال فراگیر و تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستائی و نیز کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرائی طرح‌های با سرمایه گذاری بیش از 5 هزار میلیارد تومان، شاهد تداوم رشد اشتغال در استان باشیم.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، بیشترین کاهش نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری با 4.1 درصد اتفاق افتاده و پس از آن استان‌های همدان، خراسان جنوبی و گلستان به ترتیب با 3 و 2.8 و 2.7 درصد بیشترین کاهش نرخ بیکاری را داشته‌اند.

هرچند نرخ مشارکت اقتصادی استان از 36.8 درصد در تابستان 1396 به 37.9 درصد در تابستان 1397 افزایش یافته که نشان دهنده افزایش تعداد افراد ورودی به بازار کار است این کاهش نرخ بیکاری اتفاق افتاده است و در صورتی که نرخ مشارکت اقتصادی ثابت می‌ماند شاهد کاهش بیشتری در نرخ بیکاری می‌بودیم.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار