مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان گفت: تاکنون ۱۶ هزار و ۸۳۵ نفر در استان گلستان بیش از ۵۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی دریافت کردند.

بیش از ۵۴ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در گلستان پرداخت شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان، سعید مازندرانی در نشست بررسی طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی که با حضور رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی در گرگان برگزار شد،‌ اظهار داشت: از سال 90 تاکنون 56 هزار گلستانی برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی در سامانه ثبت نام کردند.

وی افزود: از این تعداد تا کنون به 16 هزار و 835 نفر در مجوع به میزان 54 میلیارد و 600 میلیون تومان، تسهیلات پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان بیان کرد: 91 درصد از افرادی که تسهیلات دریافت کردند دارای مدرک فنی و حرفه‌ای و 9 درصد هم فاقد مهارت بودند که از طریق گواهی صلاحیت مشمول این تسهیلات شدند.

مازندرانی با بیان اینکه 38 درصد این افراد روستایی و 62 درصد شهرنشین هستند، تصریح کرد: 25 درصد دارای تحصیلات ابتدایی، 21 درصد سیکل، 32 درصد دیپلم و پیش‌دانشگاهی و 22 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

وی خاطرنشان کرد: 3 درصد از افرادی که تسهیلات دریافت کردند زیر 20 سال، 20 درصد بین 20 تا 30 سال، 43 درصد بین 30 تا 40 سال و 34 درصد بین 40 تا 50 سال هستند.

مازندرانی ادامه داد: 24 درصد متقاضی در رشته خیاطی، 17 درصد در قالیبافی، 9 درصد تایپیست، 5 درصد پرورش قارچ، 5 درصد زنبور داری، سه درصد گلیم بافی و 37 درصد سایر رشته ها بودند.

وی خاطرنشان کرد: در سطح استان 33 هزار و 167 مجوز مشاغل خانگی از سوی دستگاه‌های متولی مانند میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، صنعت و معدن، فنی حرفه‌ای و جهادکشاورزی در استان صادر شده است.

مازندرانی در ادامه به موضوع کیفیت آموزش و مهارت در این مشاغل تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد موضوع سنجش توانمندی افراد برای دریافت تسهیلات در بخش مشاغل خانگی، مقفول مانده است. باید ساز و کاری وجود داشته باشد که میزان مهارت افراد بعد از چند سال از اخذ گواهی، سنجدیده شود.

وی با تاکید بر ضرورت نیاز سنجی رشته های مورد نیاز استان و شناخت رسته‌های جدید، اظهار کرد: شناسایی ظرفیت‌‌های مشاغل خانگی به خوبی صورت نگرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان تصریح کرد: الان شکل گردشگری در حال تغییر به طبیعت گردی، بوم گردی پرنده نگاری و غیره شده که این ظرفیت ها در استان ما به خوبی وجود دارد. در بخش قالی بافی، جاجیم و صنایع دستی این بخش همچنان طرح های قدیم را دنبال می کنیم و نیاز سنجی بازار کم انجام شده است.

مازندرانی یادآور شد: بحث فروش محصولات و بازرگانی در این بخش موضوعی است که نیاز است اتاق بازرگانی همکاری خود را در این خصوص بیشتر کند.

وی در ادامه هدف از برگزاری این نشست را معرفی طرح جهاددانشگاهی درباره مشاغل خانگی همانند چندین استان دیگر کشور در گلستان عنوان کرد و گفت: با روند فعلی نمی‌توانیم برای اشتغال پایدار جوانان کاری انجام دهیم، نیاز است که در روش های ارائه تسهیلات، توانمندسازی، آموزش و بازاریابی بازنگری کنیم و بسته‌ای در این خصوص ارائه کنیم که همه ابعاد در آن دیده شده باشد.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار