رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آزادشهر با اشاره به اینکه بازارچه صنایع‌دستی در آزادشهر راه‌اندازی می‌شود، گفت: ۱۲ میلیارد ریال از طریق سامانه کارا به ۸۰ نفر در حوزه تسهیلات روستایی در بخش صنایع دستی به هنرمندان آزادشهر پرداخت شد.

 بازارچه صنایع دستی در آزادشهر راه‌اندازی می‌شود

به گزارش گلستان 24 ؛ 12 میلیارد ریال از طریق سامانه کارا به 80 نفر در حوزه تسهیلات روستایی در بخش صنایع دستی به هنرمندان آزادشهر پرداخت شد که این میزان تسهیلات به هر نفر 150 میلیون ریال است و 78 نفر در این حوزه منتظر تخصیص اعتبار و دریافت تسهیلات هستند.

وی افزود: امسال به 20 هنرمند صنایع‌دستی در قالب مشاغل خانگی هر یک به مبلغ 5 تا 7 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است و هنرمندان این بخش برای بیمه روستایی و عشایری به سامانه مربوطه برای ثبت‌نام معرفی شدند.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آزادشهر بیان داشت: روستای فارسیان شهرستان آزادشهر به عنوان یک روستای تاریخی ثبت یونسکو شده و برای احیاء و ساماندهی بافت سنتی این روستا و ترویج صنایع‌دستی 2 بوم‌گردی راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: در روستاهای آقچلی قره‌خلر، قورچای و فارسیان مرکز خلاق برای شکوفایی استعدادها و توانمندی روستائیان راه‌اندازی خواهد شد.

حصارنوی درباره راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی در آزادشهر گفت: 994 مترمربع زمین در حوالی میدان الله از سوی شهرستان به اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری واگذار شده که در اولویت برنامه این اداره برای ساخت و راه‌اندازی بازارچه ثابت است.

وی اظهار کرد: در طول سال نمایشگاه‌هایی به مناسبت‌های مختلف برای فروش محصولات و تولیدات هنرمندان برپا می‌شود، ضمن اینکه برخی از محصولات این هنرمندان در نمایشگاه‌های استانی،� کشوری و جهانی به فروش رسیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آزادشهر ابراز کرد: سوزن‌دوزی بلوچ،� ترکمن و سنتی، چادرشب بافی، نمد مالی، رسندگی نخ و ابریشم، چرم دوزی و غیره از صنایع دستی شهرستان است که در حال حاضر تلاش داریم هنرمندان نمدمالی،جاجیم بافی و ریسندگی نخ و ابریشم که در حال منسوخ شدن است را شناسایی و با حمایت، آموزش و پرداخت برخی تسهیلات این صنایع دستی را احیاء کنیم.

وی افزود: در شهرستان آزادشهر 700 هنرمند در سامانه به ثبت رسیده و سال گذشته برای 80 دانشجو و پیشکسوت کارت شناسایی صادر شده است.

حصارنوی خاطرنشان کرد: در آزادشهر 36 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و طبق بررسی های انجام شده این شهرستان قدمت 6 هزار ساله دارد و تپه بسیجیان، تپه روزه، ازدارتپه، پل غزنوی و کاخ خوش ییلاق از مهم‌ترین بناهای تاریخی این شهرستان است.

انتهای پیام/ تسنیم

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار