نویسنده و پژوهشگر گرگانی مطرح کرد:

نویسنده و پژوهشگر گرگانی؛ چاپ کتاب‌های بی‌کیفیت با موضوع گرگان‌شناسی را تاسف‌برانگیز دانست و گفت: انتشار چنین آثاری ضربه به فرهنگ می‌زند که باید در این زمینه تدبیر شود.

چاپ کتاب‌های بی‌کیفیت با موضوع گرگان‌شناسی/در سایه خلاء نقد کتاب برخی نویسندگان جسور شدند

به گزارش گلستان ۲۴؛ محمد انصار امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اگر وضعیت فروش کتاب خوب نیست، تماماً ناشی از مشکلات اقتصادی افراد نیست اگر چه مشکلات اقتصادی هم بی‌تأثیر نیست اما نباید فراموش کرد که کمتر کتاب‌های خوب و پربار به چاپ می‌رسند.

وی با بیان اینکه معرفی و شناساندن کتاب‌های استانی به مردم، امری مهم و ضروری است، افزود: در زمینه گرگان‌شناسی، کتاب‌های ضعیفی منتشر می‌شوند که اصلاً ارزش مطالعه کردن و خریدن را ندارند حتی بنده خجالت می‌کشم که آنها را به دیگران به ویژه پژوهشگران استان‌های دیگر معرفی کنم.

نویسنده کتاب محله سبزه مشهد گرگان با اشاره به راهکار این مسأله، گفت: افزایش کمیت نشر آثار افتخار نیست بلکه افزایش کیفیت نشر آثار افتخار خواهد بود.

انصار تصریح کرد: برای جلوگیری از سرعت بالای نشر آثار بی‌کیفیت، باید تدابیری بیندیشیم که یکی از آن، نقد آنهاست زیرا انتشار چنین آثاری، به فرهنگ ما ضربه می‌زند مثلاً سبب می‌شود تا حیثیت نویسندگان حرفه‌ای خدشه‌دار شده و آنها از نوشتن دلسرد شوند.

وی بیان کرد: اگر آثار ضعیف، نقد شوند و این امر به طور مستمر انجام بگیرد، می‌توان به کاهش رشد آثار بی‌کیفیت امیدوار بود.

نویسنده و پژوهشگر گرگانی افزود: به دلیل عدم یا کمبود فرهنگ نقد کتاب در ایران، نویسندگان ما شجاع و جسور شده‌اند و نسبت به تولید آثار بی‌کیفیت، شرم یا ترسی ندارند، با اینکه از نظر پژوهشی و کتاب‌شناختی ضعیف هستند، گاهی درباره موضوع کار نشده‌ای کتاب می‌نویسند، تا کمی جلب توجه کنند.

انصار با ابراز تاسف از اینکه برخی نهادها برای آثار بی‌کیفیت با موضوع گرگان‌شناسی، مراسم رونمایی برگزار و یا از آنها حمایت مالی می‌کنند، تصریح کرد: با برگزاری چنین مراسمی، ممکن است تصور کنید که این اثر با ارزش است اما وقتی کتاب را باز می‌کنید، متوجه بی‌کیفیتی آن می‌شوید.

وی گفت: دو سال پیش، ترجمه کتاب تاریخ جرجان که به زبان عربی نوشته شده بود، توسط یک پژوهشگر و ناشر ترکمن منتشر شد، هر کسی با کمترین اطلاعات، متوجه خواهد شد که این اثر ضعیف است خوشبختانه مجدداً این کتاب ترجمه و حتی با کیفیت ظاهری بسیار مطلوب‌تر از کار قبلی منتشر شد.

انتهای پیام/ فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار