استاندار گلستان:

استاندار گلستان گفت: برای ایجاد زیرساخت‌های طرح گردشگری جزیره آشوراده برای حضور سرمایه‌گذار به ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

ایجاد زیرساخت‌های طرح گردشگری آشوراده به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

به گزارش گلستان ۲۴؛ سیدمناف هاشمی صبح امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه اشتغال استان گلستان که با حضور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می‌شود، اظهارداشت: گلستان، استانی محروم بوده و فاصله طبقاتی در آن زیاد است. در بحث اجرای پروژه‌های بزرگ و قول‌هایی که دولت‌ها به مردم استان دادند، با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات رونق تولید به واحدهای صنعتی، کشاورزی و گردشگری استان افزود: سهمیه ابلاغی استان ازاین تسهیلات 700 میلیارد تومان بود که توانستیم در 18 ماه گذشته یک‌هزار و 100 میلیارد تومان از این اعتبارات جذب کنیم. این تسهیلات به 950 واحد تولیدی پرداخت شد که جلوی بروز بحران‌های اجتماعی و تجمع کارگران به ویژه در شب عید را گرفت.

استاندار به وضعیت سد نرماب هم اشاره کرد و گفت: این پروژه در حال تعطیلی بود که با پیگیری‌های استان پروژه هرچند با کندی اما در حال انجام است. قرارگاه خاتم الانبیا در این پروژه 300 میلیارد تومان مطالبات دارد.

به گفته وی سال گذشته برنامه ابلاغی به استان ایجاد 19 هزار شغل بود که در پایان سال ایجاد 21 هزار و 175 شغل به ثبت رسید.

هاشمی درباره جذب و پرداخت تسهیلات روستایی هم اعلام کرد: سهمیه ابلاغی استان 162 میلیارد تومان بود که تاکنون 202 میلیارد تومان در استان جذب شده است. در این شاخص گلستان رتبه چهارم کشور را دارد.

وی ادامه داد: از محل اعتبارات بنیاد مستضعفان و بند الف تبصره 18 که حدود 80 میلیارد تومان بود به استان تزریق شد. هم چنین از ابتدای مهرماه امسال هم تسهیلات جدید رونق تولید ابلاغ شد، تاکنون 74 واحد تولیدی بالغ بر 254 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

استاندار با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در گلستان بیان داشت: بهار سال گذشته نرخ بیکاری در استان 13.6 درصد بود که بهار امسال این شاخص به 8.8 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه عدم وجود پروژه‌های بزرگ در استان بر شرایط اقتصادی اثرگذار بوده است، گفت: در گذشته پروژه‌های بزرگ در استان به اجرا در نیامد و امیدی هم که ما برای برخی پروژه‌ها داشتیم، هنوز اتفاقی نیفتاد و تعدادی هم که آغاز شده با مشکلات زیادی مواجه است.

هاشمی تکمیل پروژه پتروشیمی را از خواسته‌های بحق مردم این استان دانست و اظهارداشت: حدود 97 هزار نفر از اقشار متوسط و ضعیف استان در این پروژه سهم دارند اما هیچ وقت اعتراضی به ما نکردند. با دستور رئیس جمهور برخی وزارتخانه‌ها پای کارآمدند. وزارت نفت و پتروشیمی و جهادکشاورزی برای حل این مشکل علاقه‌مندی نشان دادند.

استاندار با اشاره به قول رئیس جمهور درباره راه آهن گرگان مشهد گفت: مطالعات انجام شده و توافقات برای استفاده از فاینانس چین صورت گرفته بود اما هنوز اقدامی نشده است. برای طرح گردشگری آشوراده هم موانع زیادی داشتیم که رئیس سازمان محیط زیست همراهی خوبی داشت و با واگذاری 40 هکتار عرصه برای اجرای طرح موافقت شد. اما برای ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای حضور سرمایه‌گذار به 50 تا 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار