مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گلستان با اشاره به وضعیت سدنرماب گفت: این سد ۱۲۵ میلیون مترمکعب حجم مخزن دارد و قرار است به ۴ شهر و ۱۳۰ روستا آبرسانی کند. سرمایه‌گذار در این پروژه پول گذاشته اما دولت هنوز به تعهدات خود عمل نکرده است.

دولت هنوز به تعهدات خود در سد نرماب عمل نکرده است

به گزارش گلستان ۲۴؛ علی نظری پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گلستان با اشاره به وضعیت نامطلوب منابع آبی استان اظهارداشت: پتانسیل منابع استان گلستان در شرایط نرمال 2 میلیارد و 485 میلیون مترمکعب بوده که یک میلیارد و 450 میلیون مترمکعب آن شامل آب‌های زیرزمینی و بقیه در بخش آب‌های سطحی است.

وی با بیان اینکه 97 درصد منابع آب زیرزمینی استان در حال بهره‌برداری است، گفت: این در حالی است که بهره‌برداری بیش از 40 درصد منابع آب‌های زیرزمینی، مشکل‌ساز خواهد بود. این مسئله کمیت و کیفیت آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گلستان با اشاره بر ضرورت سدسازی در استان بیان داشت: در حال حاضر 72 درصد آب‌های سطحی استان توسط آب‌بندان‌ها و سدها مهار می‌شود اما هنوز هم برای مطالعه و احداث سد، دارای ظرفیت هستیم.

وی با بیان اینکه تعلل در سدسازی و منابع آبی در آینده قابل جبران نخواهد بود، عنوان داشت: اکنون در بخش آب شرب با تهدید مواجه هستیم چون 95 درصد آب شرب استان از طریق منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

نظری درباره وضعیت سدنرماب اظهارداشت: این سد از پروژه‌های مهم استان است که 125 میلیون مترمکعب حجم مخزن دارد و قرار است به 4 شهر و 130 روستا آبرسانی کند. سرمایه‌گذار در این پروژه پول گذاشته اما دولت هنوز به تعهدات خود عمل نکرده است. باوجود تبادل موافقتنامه سالانه بین 20 تا30 میلیارد تومان پول داریم که صرف تعهدات جاری می شود. این پروژه در صورت اعتبار مناسب سال آینده قابل آبگیری خواهد بود.

نظری ادامه داد: سد چایلی هم یکی دیگر از سدهای استان است که اگر احداث نشود شاهد کوچ و بروز ناآرامی در منطقه خواهیم بود. در بحث زهکشی هم در 10 هزار هکتار شبکه های یک و 2 احداث و کار در 12 هزار هکتار آغاز شده است.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار