رئیس اتاق بازرگانی گرگان:

رئیس اتاق بازرگانی گرگان گفت: نظام بانکی ما خواب است و تحرکی در این حوزه نمی‌بینم تا دو ماه آینده اکثرا تجار نمی‌توانند ارز را وارد کنند.

نظام بانکی ما خواب است

به گزارش گلستان ۲۴؛ علی‌محمد چوپانی صبح امروز در همایش تجلیل از صادر کنندگان برگزیده استان گلستان اظهار کرد: پیمان سپار ارزی موضوع خوبی است و سبب می‌شود که ارز صادراتی که خون‌بهای اقتصاد کشور است به داخل کشور برگردد.

وی تصریح کرد: در زمانی که تحریم شدید اعمال نشده بود نتوانست بانک‌ها با کشورهای حوزه سی‌ای‌اس ارتباط برقرار کنند و این امر صادر کنندگان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان ادامه داد: ارز ناشی از صادرات جیبی و کالایی می‌آید و در سامانه نمی‌نشیند.

چوپانی افزود: بانک توسعه صادرات امروز نمی‌تواند به دستورالعمل خود به خوبی عمل کند و این دستور العمل برای شرایط فعلی نیست.

وی با بیان اینکه با در نظر گرفتن شرایط فعلی بانک‌ها باید با ملاحظات بیشتری با فعالان اقتصادی برخورد کنند، افزود: ضرورت دارد دستگاه نظارتی با صادر کنندگان در وضعیت فعلی همراهی داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان تاکید کرد: اتکا به قانون سفت کشور را دچار مشکل می‌کند و امروز کالا وقتی وارد کشور می‌شود دستگاه نظارتی نمی‌تواند بگوید این کالا قاچاق است.

چوپانی با بیان اینکه از  سویی هیچ مقامی حق ندارد قاچاق کند، گفت: مقام معظم رهبری تدبیری داشتند، در شرایط فعلی احکام  را نمی‌توان ۱۰۰ درصد عمل کنیم و باید با شرایط اقتضایی کشور عمل شود.

وی گفت:  اگر‌می خواهیم در کشور کمبود نداشته باشیم باید همکاری‌ها افزایش یابد، فعالان اقتصادی  سربازان جنگ اقتصادی هستند و دیده‌بان‌های ما می‌گویند که نمی‌توانیم ارز را به داخل کشور بیاوریم.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان تاکید کرد: ما در آینده نزدیک احتمالا با اتحاد اروپا به توافق نمی‌رسیم و اگر FATF را تائید نکنیم و بانک‌های ما در اکتائو و  کشورهای مختلف شعب نزنند و وارد کننده کالا با مراجعه به این شعب به شکل صندوق امانت وجوهات خود را دریافت نکنند با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

چوپانی گفت: نظام بانکی ما خواب است و تحرکی در این حوزه نمی‌بینم تا دو ماه آینده اکثرا تجار نمی‌توانند ارز را وارد کنند و درخواست داریم کسانی قانون را می‌نویسند به شکل تئوری با این روش حداقل صادرات کنند تا ما نیز فرمول آنها را دریابیم.

وی افزود: شرایط را مناسب نمی بینند ولی برخورد با احتکار با سازمان صمت است و هیچ سازمای حق ندارد بدون هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت وارد انبارها شود.

چوپانی گفت: متاسفانه برای کالای احتکار شده حق کشف گذاشتند و به هر دلیلی به انبارها فعالین اقتصادی می‌ریزند، افزود: در این فضا انتظار داریم دستگاه قضا با کسانی که شایعات درست می‌کنند  برخورد کند.

پایان پیام/ شبستان

ارسال نظر

آخرین اخبار