معاون دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات با اشاره به جایگاه سوم استان گلستان در تولید میگو گفت: امسال ۳۸ هزار تن میگو در کشور تولید می‌شود.

۳۸ هزار تن میگو در کشور تولید می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ عادل دندانی ظهر امروز در کارگروه فتی تکثیر و پرورش میگو در گلستان اظهارداشت: این استان در زمینه تولید میگو استانی سالم و عاری از هرگونه بیمارس است.

وی با بیان اینکه اغلب کشورهای تولیدکننده میگو با بیماری « لکه سفید» درگیر هستند، افزود: انگل‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها به عنوان عوامل فرصت‌طلب بیماری‌زا همیشه در کمین میگوها هستند اما در استان گلستان تاکنون هیچ‌گونه بیماری مشاهده نشده است.

معاون دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات با اشاره به پیش‌بینی تولید ۳۸ هزار تن میگو در کشور بیان داشت: تاکنون ۲۹ هزار و ۵۰۰ تن میگو در کشور تولید شده که سهم گلستان تولید ۲ هزار و ۵۸۵ تن بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر استان گلستان با تولید حدود ۳ هزار تن میگو، بالاتر از خوزستان و در رده سوم کشور قرار دارد.

سیدجواد قدس‌علوی، مدیرکل شیلات استان گلستان هم در این جلسه به موضوع صادرات میگو به عنوان حلقه مفقوده در زنجیره تولید و فروش آن اشاره کرد و گفت: برای ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری از این محصول باید زنجیره تولید تکمیل شود.

وی با اشاره به توسعه سایت پرورش میگو گمیشان خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از استخرهای جدید و حضور سرمایه‌گذاران در فاز دوم این سایت، شاهد افزایش میزان تولید میگو در استان خواهیم بود.

مدیر کل شیلات استان به ایجاد زیرساخت‌های جدید در سایت میگوی گمیشان اشاره کرد و افزود: سرمایه‌گذاران در زمینه احداث زیرساخت‌های اصلی مجتمع دغدغه نداشته باشند زیرا احداث این زیرساخت‌ها از قبیل تامین برق، آب، احداث پل‌ها، کانال‌ها، جاده‌های دسترسی و غیره در حال احداث است.

به گفته وی از سال ۹۴ تاکنون بیش ۲۸ میلیارد تومان اعتبار به توسعه زیرساخت‎های سایت میگوی گمیشان اختصاص یافته است.

قدس‌علوی صادرات میگو از مرز اینچه‌برون را یکی از دغدغه‌های جدی در استان برشمرد و گفت: تاکنون ۲ مرکز عمل‌آوری بهمن‌گستر و شیل‌آبزی کدهای IR و EC خود را برای صادرات میگو از استان دریافت کردند. با توجه به ظرفیت ریلی بین‌المللی ایران، ترکمنستان، قزاقستان امسال برای اولین بار شاهد صادرات میگو از استان خواهیم بود.

انتهای پیام/ تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار