معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اینکه فقر ریشه در بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دارد، گفت: براساس گزارش ارائه شده توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۹۵، حدود ۳۰ درصد جمعیت استان گلستان زیر خط فقر هستند.

 حدود ۳۰ درصد جمعیت استان گلستان زیر خط فقر است

به گزارش گلستان 24 ؛ محمدرضا هنرور عصر امروز در جلسه هماهنگی برنامه‌های پژوهشی حوزه سلامت در این شهرستان اظهارداشت: مهم‌ترین عامل بر سلامت افراد جامعه، عامل اجتماعی است و در دنیا عوامل اجتماعی و اقتصادی بر سلامت افراد جامعه تا 40 درصد تاثیرگذار است.

وی افزود: شعار امسال هفته پژوهش و فناوری" پژوهش هدفمند، فناوری ارزش‌آفرین در خدمت تولید ملی است". با توجه به شعار سال بنا داریم با تشکیل تیم‌های تحقیقاتی در کنار یکدیگر از همه ظرفیت‌های موجود شهرستان بهره ببریم. تفاهم‌نامه‌هایی بین دانشگاه علوم پزشکی با مراکز فناور و یا شرکت‌های دانش بنیان منعقد می‌شود تا بتوانیم از تحقیقات به عمل آمده در تصمیم‌سازی شهرستان مبتنی به واقعیت استفاده کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان بیان داشت: 20 مرکز تحقیقات در گلستان وجود دارد و دانشگاه علوم پزشکی آمادگی انعقاد تفاهم‌نامه برای سرمایه‌گذاری در راستای پروژه‌های مشترک دارد.

وی ادامه داد: براساس گزارشات به عمل آمده توسط مجلس شورای اسلامی در سال 95، حدود 30 درصد جمعیت گلستان زیر خط فقر هستند که این میزان در استان‌های همجوار مانند خراسان شمالی 14 درصد و مازندران 2 درصد زیر خط فقر است.

هنرور گفت: فقر ریشه در بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دارد و باید برنامه های مدون برای رفع این معضل تدوین شود.

وی یادآور شد: یک میلیون و 600 هزار نفر از جمعیت استان گلستان در سامانه ناب سلامت گلستان ثبت‌نام شدند تا از نظر سلامت روانی و اجتماعی غربالگری و رصد شوند.

عبدالقدیر کریمی معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس اظهارداشت: کمیته تخصصی پژوهش و فناوری در مجموعه بهداشت و درمان استان و شهرستان گنبدکاووس در حوزه سلامت و امنیت غذایی تشکیل شود.

وی افزود: مسیر پژوهش از خانه و مدرسه عبور می‌کند و مدرسه نخستین خاستگاه رسمی و میدانی پژوهشی تاثیرگذار است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس بیان داشت: گنبدکاووس دارای ظرفیت‌هایی مانند 10 مرکز دانشگاهی، 359 عضو هیئت علمی و 384 پزشک عمومی و متخصص است که می‌تواند اتاق فکر و مرکز پویایی برای فعالیت‌های پژوهشی و فناوری باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار