فرمانده هنگ مرزی اترک گلستان گفت: در ۹ ماه گذشته ۴۶ هزار و ۳۵۳ نفر از اتباع ترکمنستان از طریق مرز اینچه برون گنبدکاووس وارد خاک ایران شدند که ۹ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

افزون بر ۴۶ هزار تبعه ترکمنستان وارد ایران شدند

به گزارش گلستان 24 ؛سرهنگ محمدرضا سراوانی فرمانده هنگ مرزی اترک گلستان گفت:روز سه شنبه  بیشتر اتباع ترکمنستان که وارد خاک جمهوری اسلامی شدند، در قالب تجارت چمدانی و سفر‌های یک روزه بوده و دوباره به کشورشان بازگشته اند.

وی اضافه کرد: اتباع کشور همسایه معمولا اجناس همراه خود را در بازارچه مرزی اینچه برون گنبدکاووس به فروش رسانده و برخی اقلام مورد نیازشان را نیز از این بازارچه خریداری می‌کنند.

سرهنگ سراوانی گفت: دراین مدت ۳۰۲ نفر از هموطنان ما از مرز اینچه برون به کشور ترکمنستان سفر کردند که ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

به گفته وی، بیشتر سفر اتباع ایرانی به ترکمنستان، چند روزه یا حداکثر یک ماهه بوده و با هدف بازدید از اقوام و آشنایان خود در کشور همسایه صورت می‌گیرد.

مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی در استان گلستان همچنین از ورود و خروج ۱۸ هزار و ۶۱۲ دستگاه تریلی ترانزیت ایرانی و خارجی از طریق مرز اینچه برون در ۹ ماه گذشته خبر داد و افزود: از این تعداد ۱۴ هزار و ۸۸ تریلی خارجی و بقیه ایرانی بودند.

سرهنگ سراوانی گفت: دراین مدت ورود و خروج تریلی‌های ترانزیت داخلی و خارجی از مرز اینچه برون در مقایسه بامدت مشابه سال قبل، سه هزار و ۵۱۷ دستگاه کاهش داشته است.

وی با ارائه گزارشی از عملکرد این یگان نظامی در ۹ ماه گذشته، اظهار داشت: دراین مدت ماموران مرزبانی، ۱۱ کیلو و ۴۶۸ گرم انواع مواد مخدر، ۲۴۳۴ پاکت سیگار، ۱۰ قبضه سلاح شکاری فاقد مجوز، ۹۱ دستگاه تجهیزات ماهواره، ۴۹۴۰ لیتر سوخت خارج از شبکه توزیع و ۱۰۷۳ قلم دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق کشف و ضبط کردند.

سرهنگ سراوانی ادامه داد: در ارتباط با کشفیات انجام شده، در مجموع ۱۶۶ نفر دستگیر شدند که ۵۸ نفر آنان شکارچیان متخلف بودند.

به گفته وی، در ۹ ماه گذشته هشت ملاقات مرزی درجه یک بین مقامات مرزبانی دو کشور ایران و ترکمنستان برگزار شده است.

گمرک اینچه برون در شمال گنبدکاووس و دربخش مرزی داشلی برون این شهرستان درجوار مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

گمرک اینچه برون که تنها گمرک زمینی استان گلستان به شمار می‌آید در سال ۱۳۷۱ فعال شده و هم اکنون محل تردد اتباع ایران و ترکمنستان و واردات و صادرات کالا و عبور تریلی‌های ترانزیت است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و مقر فرماندهی هنگ مرزی اترک که مسئولیت حراست از مرز‌های زمینی جمهوری اسلامی ایران با کشور ترکمنستان را در محدوده استان گلستان به طول تقریبی ۳۵۰ کیلومتر برعهده دارد؛ دراین شهرستان مستقر است.

انتهای پیام /

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار