مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: ایستگاه مبدأ و ایستگاه مقصد تله کابین کبود وال از کم تراکم‌ترین جنگل‌های ممکن انتخاب شد و کم‌ترین تعداد درخت را دارد.


تله کابین کبود وال آسیبی به جنگل‌های هیرکانی نمی‌زند

به گزارش گلستان 24 ؛امیر عبدوس مدیرکل محیط زیست گلستان پیرامون طرح تله کابین کبودوال شهرستان علی آباد کتول گفت: تله کابین کبود وال در منطقه جنگل‌های متراکم قرار ندارد و ایستگاه مبدأ آن منطقه‌ای است که دارای جنگل‌های دست کاشت بوده و در تداخل با جنگل‌های هیرکانی نیست.

وی ادامه داد: ایستگاه مقصد هم از کم تراکم‌ترین جنگل‌های ممکن انتخاب شده و حداقل تعداد درخت را دارد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: مجموع مساحتی که برای سطح پوشش این تله کابین با احتساب دکل ها، در نظر گرفته شده ۲ هکتار است.

وی اضافه کرد: پیمانکار این طرح نیز متعهد شده که برای احداث تله کابین از مسیر دورتری استفاده کند و دکل‌ها با هلی کوپتر حمل می‌شوند و همه ملاحظات لازم برای کمترین خسارت از ناحیه تله کابین به جنگل‌های هیرکانی دیده شده است..

وی گفت:: در صورت اجرای دقیق مطالعات و تعهدات مجری و متقاضی طرح، آثار زیست محیطی این تله کابین از ۴ تله کابین فعلی موجود در جنگل‌های هیرکانی کمتر خواهد بود و هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

عبدوس گفت: بهره برداری تفرجی و گردشگری از جنگل‌های هیرکانی یکی از سازگار‌ترین انواع بهره برداری از جنگل هاست.

وی با اشاره به انواع کاربری‌ها از جنگل‌های هیرکانی گفت:در حال حاضر شاهد تغییر کاربری در این جنگل‌ها اعم از سدسازی، بهره برداری معدنی، بهره برداری چوبی، راهسازی و هر نوع تخریب دیگر هستیم و الان نباید برای حفظ جنگل‌ها فقط گردشگری را متوقف کنیم.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان گلستان گردشگری را سازگار‌ترین نوع استفاده از جنگل‌های هیرکانی معرفی کرد و گفت: گردشگری می‌تواند تضمین کننده حفظ این جنگل‌ها باشد.

وی ادامه داد: قطعا هر نوع طرح گردشگری در جنگل‌های هیرکانی بالاتر از دو هکتار مشمول مطالعات ارزیابی از طرف محیط زیست خواهد بود.

عبدوس گفت: اگر در جنگل‌های هیرکانی سایت‌هایی ایجاد شود به معنای عدم استفاده تفرجی مردم از جنگل‌ها نیست و قطعا مردم به جنگل خواهند رفت.

وی اضافه کرد: ما نمی‌توانیم دور جنگل‌ها را دیوار بکشیم و جلوی ورود بی ضابطه مردم به جنگل‌ها را بگیریم مگر اینکه مناطقی را با ضابطه و با متولی برای آن‌ها ایجاد کنیم تا بتوانند با ضابطه وارد جنگل شوند تا کمترین آسیب متوجه جنگل‌ها شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار