پایگاه خبری ترکمن سسی در یادداشتی با عنوان 'طرح انتقال آب خزر به کویر که به دلایل متعدد برای گلستانی ها تعجب برانگیز است'، از نگرانی مردم و دوستداران محیط زیست این استان در مورد سرنوشت بزرگ ترین دریاچه جهان خبر داد.

 نگرانی گلستانی ها از انتقال آب خزر به کویر

به گزارش گلستان 24 ؛  مدیر مسوول این پایگاه خبری نوشت: در حالی که پسروی روزافزون آب دریای خزر در سال های اخیر نگرانی جدی برای مردم، مسوولان و دوستداران محیط زیست استان گلستان ایجاد کرده و مشتاقانه در جستجوی راهی برای حل این معضل هستند، صحبت از طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان و کویر مرکزی ایران بسیار تعجب برانگیز است.

وقتی رامین نورقلی پور نماینده مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح ممنوعیت بهره برداری 10 ساله از جنگل های شمال کشور، ایجاد بندر تخصصی واردات چوب در گُمیشان و مزایای اقتصادی ایجاد این بندر برای مردم منطقه را مطرح می کند و از طرفی عمق کم آب در سواحل شرقی خزر را به عنوان یکی از مشکلات و موانع این طرح بیان می کند، انتقال آب دریای خزر باز تعجب برانگیز می شود.

وقتی طرح بزرگ گردشگری جزیره آشوراده به عنوان یکی از طرح های تحول آفرین استان گلستان با اهتمام مسوولان استانی و با امیدهای فراوان آغاز می شود، باز انتقال آب دریای خزر که قطعا روند کاهش میزان آب دریای خزر را تشدید می کند و ممکن است دیگر جزیره آشوراده ای باقی نگذارد برای گلستانی ها تعجب برانگیز می شود.

وقتی دوستداران محیط زیست که حتی برای آغاز طرح گردشگری جزیره آشوراده نگرانی های زیست محیطی خود را ابراز می می کنند، ببینند دستکاری در طبیعت شمال و دریای خزر ممکن است اکوسیستم طبیعی بزرگترین دریاچه جهان را برهم بزند و بحران های زیست محیطی جدی به بار آورد باز انتقال آب دریای خزر دو چندان برای گلستانی ها تعحب برانگیز می شود.

وقتی به یاد داشته باشیم که دریای خزر منبع ارتزاق بخش بزرگی از ساکنین حاشیه خزر در گلستان است و بحث حقوق تمام همسایگان خزر مطرح است، باز انتقال آب خزر توجیه منطقی نداشته و تعجب برانگیز خواهد بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار