دادستان عمومی مرکز گلستان با انتقاد از ماده قانون ۱۰۰ شهرداری ها، گفت: اگر ساختمانی با تخلف ساخته شده چگونه با رفتن به یک‌ کمیسیون و پرداخت مبلغی آن تخلف قانونی می شود.

ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها نیاز به اصلاح دارد

به گزارش گلستان 24 ؛به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان سیدرضا سیدحسینی در همایش پیشگیری از تخلفات در زمینه نظام مهندسی، با اشاره به این که حقوق شهری یکی از سرشاخه های حقوق عمومی محسوب می شود، اظهار کرد: قوانینی که در حقوق عمومی مطرح می شود آمرانه است و قوانین آمرانه حقوق شهری در ساخت و ساز نظارت و اجرا است.

سیدحسینی افزود: با پیشرفت جوامع شهری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و قوانین شهرداری ها و استاندارد وضع شد، همه این قوانین برای حفظ منافع عمومی و نظم و انضباط شهری است.

وی تاکید کرد: در اصول ساختمان سازی سه اصل مقررات فنی، ایمنی و بهداشتی باید رعایت شود، منظور از بهداشت، بهداشت روانی جامعه و مجموعه شهری است که باید مد نظر قرار گرفته شود.

دادستان مرکز استان گلستان با اشاره به موضوع همایش به انواع تخلفات در بحث ساخت و ساز اشاره و گفت: طبق بندهای چهار، ۳۲، ۳۴ و ۴۰ کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی در بخش های ساختمان و شهرسازی مستلزم داشتن صلاحیت حرفه ای است.

سیدحسینی به نقش مهم شهرداری ها در اجرای قانون و همکاری با سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره و بر این موضوع تاکید کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از روند طی شده در اجرای ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها خاطرنشان کرد؛ این نقد به قانون هم وارد است اگر ساختمانی با تخلف ساخته شده چگونه با یک‌ کمیسیون و پرداخت مبلغی آن تخلف را قانونی می کنند. باید ساختمان ها تحت نظارت مهندسان و به طور اصولی ساخته شود نه این که راه ماده ۱۰۰ و پرداخت جریمه برای قانونی کردن تخلف میسر شود.

سیدحسینی همچنین با بیان این که در جلسات شورای تامین استان موضوع تخلفات در ساختمان ها مورد بررسی قرار گرفته است افزود: مسئولان شهرداری ها در آن جلسات اشاره کرده اند نیروی کافی برای بررسی تخلفات ساختمانی بخصوص مواردی که مورد گزارش مهندسان واقع می شود را ندارند، به همین دلیل در حال تقویت یگان حفاظت شهرداری ها هستیم.

وی در ادامه سخنان‌ خود بر استفاده درست از مصالح استاندارد در ساخت و ساز اشاره و تاکید کرد قبل از شروع کار از استاندارد بودن مصالح مطمئن شوید.

سیدحسینی با اشاره به نقش مجری ذیصلاح در ساخت‌ و ساز گفت اگر تاکید شده که مجری ذیصلاح کار ساخت‌ و ساز را انجام دهد دلیلش این است که با صلاحیت حرفه ای که دارند قوانین و مقررات به خوبی رعایت می شود.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار