رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: قضات گلستانی امسال ۳۱ درصد بیشتر از پارسال آرای جایگزین زندان صادر کردند.

 آرای جایگزین زندان در محاکم گلستان ۳۱ درصد افزایش یافت

به گزارش گلستان 24 ؛به نقل از روابط عمومی دادگستری گلستان، هادی هاشمیان اظهارداشت: منابع طبیعی، شهرداری‌ها و اداره کل زندان‌های استان مانند اداره‌هایی هستند که در نامه به دادگستری، کارهایی که به عنوان مجازات‌های جایگزین زندان می‌توانند از ظرفیت محکومان استفاده کنند، پیشنهاد داده‌اند.

وی افزود: نهال‌کاری، پاکیزگی محیط زیست و حاشیه جنگل‌ها، کمک به بهسازی مدارس، حرفه‌آموزی، خدمات عمومی رایگان در شهرداری‌ها مانند موارد پیشنهادی هستند که قضات ما نیز در محاکم برای محکومانی که جرائم غیرعمد و سبک مرتکب شده‌اند و سابقه کیفری هم ندارند، صادر می‌کنند.

هاشمیان در ادامه از افزایش صدور آرای جایگزین حبس در سال 97 خبر داد و گفت: قضات گلستانی از ابتدای امسال تا کنون یبیش از 3 هزار رای جایگزین زندان صادر کرده‌اند که از مدت مشابه پارسال 31 درصد بیشتر است.

هاشمیان افزود : علاوه بر این آراء، قرار تعلیق تعقیب در مرحله دادسرا (مختومه شدن پرونده در مرحله دادسرا با هدف جلوگیری از برچسب زنی به افراد)، آزادی مشروط و تعلیق مراقبتی (مجازات حبس متهم برای مدت معینی معلق و دستوراتی برای بازسازی شخصیت متهم مانند دوره‌های تربیتی، آموزشی یا ترک اعتیاد صادر می‌شود) از دیگر نهادهای پیش‌بینی شده در قانون است که قضات گلستانی امسال برای محکومان صادر کردند.

به گفته وی، جلوگیری از برچسب مجرمیت به افراد و رویکرد اصلاح متهم از اهداف صدور آرای جایگزین حبس است.

رئیس کل دادگستری گلستان با تاکید بر این که استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به معنای آسان گرفتن به مجرمان خطرناک نیست تصریح کرد:در جرایم خشن و جرایمی که پای جان و ناموس مردم و امنیت جامعه در میان است نگاه قانونگذار و رویکرد قضات، سختگیرانه است.

استان گلستان از استان‌های پیشرو در صدور آرای جایگزین حبس است.

انتهای پیام /

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار