رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس گفت: بامشارکت دانشگاه دولتی گنبدکاووس، اتحادیه مرتعداران و تشکل مردم نهاد سبزگامان بسکی یک هزار اصله نهال از گونه گز و دیوخار (لیسیوم) در مراتع این شهرستان غرس شد.

 هزار اصله نهال گز و دیوخار در مراتع گنبدکاووس غرس شد

به گزارش گلستان 24 ؛غرس نهال ها با هدف احیای مراتع و طبیعت مناطق شمالی گنبدکاووس و جلوگیری از بیایان زایی و پدیده ریزگردها دراین مناطق صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در کاشت این نهال ها که در مراتع منطقه 'چپر قویمه' صورت گرفت، برخی استادان و دانشجویان دانشگاه گنبدکاووس، اعضای اتحادیه مرتعداران گلستان و اعضای تشکل مردم نهاد سبزگامان دکتر بسکی مشارکت داشتند.

گرایلو گفت: مراحل بعدی کاشت این گونه نهال ها که با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگار می باشد، در دستور کار اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس قرار دارد.

وی تصریح کرد: استفاده از مشارکت گروه های مختلف مردم و جوامع محلی درغرس نهال و احیا و نگهداری از مراتع و طبیعت از راهبردهای منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان است و از این مشارکت ها استقبال می کند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس همچنین از ایجاد بوستان سبز در سطح 50 هکتار از مراتع منطقه چپرقویمه با مشارکت شهرداری گنبدکاووس خبر داد و گفت: در فاز اول این طرح که از سال گذشته آغاز شد، در سطح هشت هکتار نهالکاری شد.

گرایلو افزود: امسال نیز در سطح 10 هکتار از گونه های سنجد تلخ، اوکالیپتوس و گز نهالکاری می شود.

وی اضافه کرد: بوستان سبز با هدف ایجاد منطقه ای برای تفریح و استراحت شهروندان گنبدی با مشارکت شهرداری این شهر انجام می شود.

گرایلو گفت: این اداره که افزون بر 330 هزار هکتار مرتع از منابع ملی را در حوزه استحفاظی خود دارد، هر ساله درسطح حدود یک هزار هکتار از مراتع بوته کاری می کند.

شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار جمعیت با اقلیم خشک در مناطق شمالی و هم مرز با کشور ترکمنستان و نیمه خشک در مناطق جنوبی در شرق استان گلستان واقع است.


انتهای پیام /

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار