رئیس مؤسسه بهداشت جهانی در دانشگاه هاروارد می‌گوید واکنش دولت آمریکا به شیوع ویروس جدید کرونا و مقابله با آن «بسیار بدتر از دیگر کشورها» بوده است.

واکنش آمریکا در برابر پیشگیری از ویروس کرونا مفتضحانه بوده است!

به گزارش گلستان 24 از گرگان؛ علی‌رغم تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای مخفی‌کاری درباره آمار مبتلایان به ویروس «کووید۱۹» و کوچک‌نمایی شیوع این ویروس در ایالات متحده، مسئولان بهداشتی و درمانی این کشور در حال شفاف‌سازی و ارائه اخبار واقعی از داخل آمریکا هستند.

به نوشته وبگاه شبکه رادیو ملی آمریکا، «آشیش جآ» رئیس مؤسسه بهداشت جهانی در دانشگاه هاروارد با بیان اینکه واکنش‌ها به طغیان ویروس کرونا در جهان بسیار متفاوت بوده، گفت: «برخی کشورها بسیار تهاجمی عمل کرده و واقعا کار خوبی انجام دادند. برخی کشورها هم بی‌خیال بودند و شدیداً از آن ضربه خوردند».

جآ در پاسخ به سوالی درباره اینکه واکنش آمریکا چگونه بوده، توضیح داد: «واکنش ما بسیار بسیار بدتر تقریبا هر کشور دیگری بوده که به [کرونا] مبتلا شد».

وی با به کار بردن واژه‌هایی مانند «بهت‌آور»، «مفتضحانه» و «دیوانه‌کننده» برای توصیف واکنش بد آمریکا به شیوع این ویروس، اظهار داشت: «واقعا آن را درک نمی‌کنم. من هنوز نمی‌فهمم که ما چرا آزمایش گسترده [ابتلا به کرونا] نداریم. ویتنام! همین ویتنام تعداد بیشتری از مردمش را در مقایسه با آمریکا آزمایش کرده است».

رئیس مؤسسه بهداشت جهانی دانشگاه هاروارد ضمن بیان اینکه تأخیر دولت در انجام آزمایش‌های ابتلا به کرونا کاملاً واکنش آمریکا به این بحران را مختل کرده، افزود: «بدون آزمایش، شما نمی‌دانید که این عفونت چقدر گسترده است. شما نمی‌توانید مردم را قرنطینه کنید. هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید».

جآ ادامه داد: «آنگاه، با انتخاب‌های متفاوتی مواجه شدیم. مجبور شدیم مدارس، مراسم‌ها و همه چیز را تعطیل کنیم... واکنش بد [دولت] فدرال برای من بهت‌آور بود».

وی تلویحاً آمار ارائه شده از سوی دولت آمریکا درباره تعداد مبتلایان و فوتی‌ها بر اثر کرونا را رد کرده و گفت موارد واقعی احتمالا پنج یا ده برابر چیزی است که تشخیص داده شده و شیوع این ویروس در آمریکا به گسترش ادامه خواهد داد.

پیش از این «ایمی اکتون» رئیس مرکز بهداشت و درمان ایالت «اوهایو» اعتراف کرده بود تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این ایالت احتمالا از ۱۰۰ هزار نفر هم بیشتر است که این خود ۱ در صد از کل ساکنین این ایالت را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر بر اساس آمارهای رسمی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به ۱۶۳۶ نفر رسیده که از این تعداد ۴۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

شامگاه پنجشنبه نیز کاخ سفید به مقام‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت آمریکا دستور داده جلساتی که درباره ویروس کووید۱۹ برگزار می‌شود را محرمانه تلقی کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

آخرین اخبار