وبلاگ "مطالبه گر" نوشت:

نمونه هایی از تخلفات اینترنتی در سایت های اشتراک گذاری فیلم و عکس بود که از طرف دستگاههای اجرایی مورد بی توجهی قرار گرفته و بعضا در صورت شکایت ترتیب اثر داده نشده است

رونق کاسبی با حراج دین و فرهنگ !

با نگاهی گذرا به محتوای برخی از سایتهای اشتراک گذاری فیلم و عکس ایرانی از جمله آپارات، تی وی پلاس ،فیلم و عکس ، لنزور و ویسگون ، به راحتی به عدم نظارت دستگاههای ذی ربط  پی خواهیم برد .‌

اگر چه ممکن است در برخی قوانین تصویب شده در جمهوری اسلامی ایران نواقصی وجود داشته باشد ولی به برکت برقراری این نظام ، جامعه از قوانین مطابق با دستورات اسلامی بی بهره نیست.

 

پیدایش معضلات فرهنگی و رشد فرهنگ ابتذال در بین اقشار مردم ،به دلیل نبود و نقص قوانین اسلامی و فرهنگی نیست ، بلکه ناشی از نقص و بی توجهی مسئولانیست که در انجام مسئولیت ، تعهدات خود را به فراموشی سپرده اند .

نقص از عدم صلاحیت افرادیست که در پست های اجرایی قرار گرفته و از بی تدبیری و بی کفایتی و یا تعمدا  ، برای کسب منافع مادی بیشتر خود را به تغافل زده اند .

نقص از دنیا طلبانیست که چشمانشان را بر قوانین بسته اند تا با ذبح دین و فرهنگ به منافع مادی بیشتری دست یابند .

 

سؤال اینجاست که این منافع مادی  به چه میزانیست و چگونه بدست آمده ؟

 چرا سایتهای اشتراک گذاری فیلم و عکس ، در کشور اسلامی ایران بدون مانع و تا این اندازه آزادانه عرصه تاخت و تاز برخی تصاویر و فیلمهای دور از شئونات شده اند ؟!

 

 پاسخ این است که این سایتها از راههای متعدد ، سودهای مالی فراوان کسب می کنند .

از روابط پشت پرده با شرکتهای ارائه دهنده  خدمات اینترنتی ( isp ) که دارای مجوز از وزارت ارتباطات هستند ، گرفته تا دلالی پهنای باند که در معاملات پنهانی با  مخابرات صورت می گیرد ، همچنین فروش VPN و  تبلیغات و تولید ترافیک ، که همه و همه راههای کسب در آمدهای هنگفت این سایت ها محسوب می شوند .

اینگونه سایت ها در اغلب موارد به منظور جلب مخاطب و بازدید کننده بیشتر ، فضا را آزادانه جلوه داده تا میزان آپلود و شیر ، لود و دانلود بالاتری داشته باشند و با بدست آوردن مخاطبین بیشتر ، کاربران  فعال را افزایش داده تا بدین وسیله رتبه سایت خود را ارتقا دهند و در نتیجه سود مالی بیشتری را به دست اورند .

 

با توجه به عدم نظارت سایت های اشتراک گذاری عکس و فیلم و بدنبال اطلاع از در آمدهای مالی این سایت ها سوال دیگری مطرح می شود :

چه ارتباطی بین این سایت ها و مقامات مسئولی که وظیفه نظارت بر آنها را به عهده دارند وجود دارد که باعث شده از تخلفات اینترنتی به راحتی عبور کرده و آن را  نادیده انگارند ؟!

 

کدام  دستگاههای اجرایی ، مسئول رسیدگی به تخلفات اینترنتی بوده و باید پاسخگوی این بی قانونی باشند ؟!

 

 

دستگاهها و ارگانهای مربوط به تخلفات رایانه ای :

۱_کارگروه تعیین  مصادیق مجرمانه

 ۲_ پلیس فتا

 

«کارگروه تعیین  مصادیق مجرمانه اینترنتی »

پس از اینکه قانون جرائم رایانه ای در سال ۱۳۸۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید ، کار گروه مصادیق مجرمانه بنیانگذاری شد .این کارگروه زیر نظر دادستان کل کشور فعالیت خود را آغاز کرد و بر اساس قوانین مصوب ، اعضای آن موظف شدند  هر دوهفته یکبار تشکیل جلسه داده و در خصوص فیلتر شدن سایت و یا وب گاههای مختلف بحث و تبادل نظر داشته باشند .

 

اعضای این کارگروه عبارتند از:

۱_دادستان کل کشور (رئیس کارگروه)

 وزرا یا نماینده های ،وزارت خانه های :

۲*اطلاعات

۳* فرهنگ و ارشاد اسلامی 

۴* ٔدادگستری 

۵* ارتباطات و فناوری اطلاعات

۶* علوم تحقیقات و فناوری

۷* آموزش و پرورش

۸*فرمانده نیروی انتظامی

۹* یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

۱۰*یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تائید مجلس شورای اسلامی

۱۱*رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

۱۲*رئیس سازمان صدا و سیما

۱۳*نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

فهرست مصادیق محتوای مجرمانه که در صورت تخلف اینترنتی از سوی کارگروه قابل پیگیری است عبارتند از ::

 

الف) محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی

ب) محتوای علیه مقدسات اسلامی

ج) محتوای علیه امنیت و آسایش عمومی

د) محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی

ه) محتوایی که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای و سایر جرایم به‌کار می‌رود.

 

«پلیس فتا »

به موازات کارگروه مصادیق مجرمانه، پلیس فتا نیز که مخفف (فضای تولید و تبادل اطلاعات ) است ، برای فعالیت در چهار حوزه مهم و برخورد با تبهکاران و متخلفان این حوزه ها در سال ۱۳۹۱ تشکیل شد .

پلیس فتا با اهداف مشخصی شروع به کار کرد .

یکی از مهم ترین آنها صیانت از هویّت دینی، ملّی و ارزش‌های انسانی جامعه ، حفظ حریم خصوصی و آزادی‌های مشروع ،  اسرار و اقتدار ملّی در فضای تولید و تبادل اطّلاعات و........می باشد .

 

 

با توجه به اینکه سایت های اشتراک گذاری عکس و فیلم  با هدف پاسخگویی به نیاز کاربران ایرانی در این زمینه تشکیل شده و طبق قانون می بایست در محیطی سالم و ایمن بر پا شوند ، متاسفانه شاهد آن هستیم که این فضا به محیطی نا امن بخصوص برای قشر آسیب پذیر ، یعنی جوانان و نوجوانان تبدیل شده است.

 

اینک به چند مورد از تخلفات این سایت ها اشاره می کنیم :

انتشار کلیپ های ضد شیعی و اشخاص معلوم الحال وهابی از جمله عبدالحمید ، مفتی گروهک تروریستی توحید و جهاد ویا عبد القادر ، کارشناس شبکه تکفیری سیاسی ، به منظور  تحریک مردم در کشتار شیعیان و توهین های ملازاده به امام خمینی( رحمت الله علیه )توسط مدیر شبکه وهابی ...

تبلیغ و نشر سخن جاسوسان سرویس های اطلاعاتی که علیه مکتب اهل بیت و نظام مقدس جمهوری اسلامی سخن پراکنی می کنند .

تبلیغ و نشر کلیپ های مبتذلی که به  روابط جنسی اشاره داشته و یا در آن  تبلیغ ادیان و اشخاص فاسد  صورت گرفته است .

تبلیغ و نشر آثار خواننده های هتاک و توهین کننده به اهل بیت و آیات قرآن .

تبلیغ فیلم و تصاویر  مراسم قمه زنی ، از گروههای بظاهر شیعی که در خدمت دستگاههای جاسوسی صهیونیستی می باشند  و به رواج تفکرات انحرافی صادق شیرازی می پردازند.

کلیپ های تبلیغ مسیحیت و بزرگنمایی ادیان ایرانی و آریایی و نازی و معرفی هیتلر ، به عنوان بزرگ مرد تاریخ .....

 

اینها نمونه هایی از تخلفات اینترنتی در سایت های اشتراک گذاری فیلم و عکس بود که  از طرف دستگاههای اجرایی مورد بی توجهی قرار گرفته و بعضا در صورت شکایت ترتیب اثر داده نشده است  و این در حالیست که برخی از فیلم و کلیپ های تصاویر جنگ تحمیلی و به عنوان مثال کشتار حلبچه به بهانه دلخراش بودن با گزارش افراد معلوم الحال حذف شده اند !.

 

با شناخت اعضای کارگروه و مطالعه اهداف و قوانین دستگاهای اجرایی و مشاهده تخلفات اینترنتی که از سوی برخی سایت های داخلی صورت میگیرد و بی توجهی مسئولان مربوطه ،  مشخص می شود قانون آنها را موظف به اجرای احکام اسلامی دانسته و اشتراک گذاری فیلم و عکس ، با محتوی خلاف مقدسات و عفت عمومی ، جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد . 

 

اما با همه این تفاسیر  ، جای بسی تعجب و تاسف است که شاهد اینگونه تخلفات از سوی سایت های داخلی هستیم و تاسف بالاتر از عدم توجه و نظارت مطلوب دستگاههای ذی ربط بر این تخلف هاست.

 

سوال آخر...

سوال آخر از مسئولین مربوطه اینست که اگر شما مجری قانون مصوب در جمهوری اسلامی ایران هستید ، طبق احکام کدام اسلام ،قانون را پیاده کرده اید ؛

              

           «اسلام آمریکایی یا اسلام ناب محمدی( ص)؟! »

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

آخرین اخبار