معمولاً سوژه‌هایی از ایران در مسابقات عکاسی غربی جایزه می‌گیرند که موضوع دلخواه و چالش برانگیز آن‌ها باشد بطور مثال با زیر سؤال بردن حقوق بشر در ایران مرتبط باشد.

چه تصاویری از ایران مورد توجه جوایز عکاسی غرب قرار می‌گیرد؟

معمولاً سوژه‌هایی از ایران در مسابقات عکاسی غربی جایزه می‌گیرند که موضوع دلخواه و چالش برانگیز آن‌ها باشد بطور مثال با زیر سؤال بردن حقوق بشر در ایران مرتبط باشد.

جوایز عکاسی غرب

هشتمین دوره جایزه «Px3»، جایزه جهانی عکاسی در پاریس برگزار شد. هیأت داوران این جایزه، محمدعلی برنو، عکاس ایرانی را به خاطر مجموعه عکس‌های «آخرین لحظه» به عنوان بهترین عکاس سال ۲۰۱۴ برگزیدند. این مجموعه عکس‌ها درباره ۱۰ دقیقه آخر زندگی دو محکوم به اعدام است.

دو جوان محکوم به اعدام همراه با دو تن دیگر در یکی از خیابان‌های تهران به رهگذری حمله کرده و به زور کیف او را ربوده بودند و سپس با قمه به او ضربه زده بودند. فیلمی که از این «زورگیری» در سایت یوتیوب منتشر شده بود از تلویزیون ایران هم پخش شد و افکار عمومی را برای اجرای حکم اعدام آماده کرد.

ابراهیم نوروزی در سال ۲۰۱۲ با مجموعه عکس‌هایی از اعدام قاتل سریالی زنان در قزوین و اعدام چهار نفر از عاملین حادثه تجاوز گروهی در خمینی‌شهر به عنوان برگزیده دوم بخش «موضوعات معاصر» جایزه جهانی ورلد پرس فتو و ۲۰۱۳ با مجموعه عکس "قربانیان عشق اجباری" برنده جایزه اول بخش پرتره‌های مستند و با مجموعه عکسی از زنان سوگوار در مراسم سنتی چهل منبر در خرم آباد با عنوان "عزادار" برنده جایزه دوم در بخش پرتره صحنه آرایی این جایزه سالانه خبری شد.

جوایز عکاسی غرب

دیگر عکاس ایرانی که برنده جایزه شد مجید سعیدی بود که با مجموعه عکس "زندگی در جنگ" شرکت کرده بود. سعیدی بعد از ناآرامی‌های انتخابات ۱۳۸۸ بازداشت و به سه سال زندان محکوم شد اما بعد با وثیقه آزاد شد. او نیز علاوه بر ایران، چهره ای ناگوار از افغانستان در این مسابقات نشان داده، به همین دلیل آثارش با استقبال آن‌ها مواجه می‌شود.

او همچنین برنده جایزه عکاسی خبری سال ۲۰۱۲ از بنیاد عدالت و حقوق بشر "رابرت اف کندی" شد.

اما در سینما و موسیقی نیز وضع به همین منوال است. جشنواره‌های غربی تنها از هنرمندان و آثارشان از یک طیف و گرایش سیاسی خاص حمایت می‌کنند.

در سینما گلشیفته فراهانی، محسن مخملباف و خانواده‌اش، عباس کیارستمی، بهمن قبادی و جعفر پناهی هر چند در فیلمی هم نقشی نداشته باشند، به گونه­ای در فعالیت‌های این جشنواره‌ها دخالت داده می‌شوند تا نام‌هایشان فراموش نشود.

در موسیقی نیز می‌توان به نام محمدرضا شجریان اشاره کرد که اخیراً از دولت فرانسه عنوان درجه دوم شوالیه را دریافت کرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار