رئیس جمهور آمریکا هنوز از گذشته‌ درس نگرفته است؛

با آنکه رئیس جمهور آمریکا وارد سال پایانی دوران ریاست جمهوری‌اش می‌شود اما سخنانش نشان می‌دهد که نه از گذشته تاریکش درس گرفته و نه مردم ایران را شناخته است. اوباما می‌گوید اگر مردم ایران از مواضعشان کوتاه بیایند او تضمین می‌دهد که پیشرفت کنند!

پیام اوباما به جوانان‌‌‌‌ایران/ متأسفم، تضمین می‌دهم، نظام را تغییر‌دهید!

به گزارش گلستان 24، رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین توجیهش برای تحریم‌های دارویی و مواد غذایی علیه ملت ایران گفته است که "راه بهتری نداشتیم". وی که از حامیان جدی فتنه 88 و براندازی جمهوری اسلامی است بار دیگر ضمن تمجید و تعریف از ملت ایران، خواستار تغییر و تحول داخلی ایران شد.

رئیس جمهور آمریکا این سخنان را در جریان مصاحبه ای با وبسایت خبری میک (MIC) و در پاسخ به سوالات چند نفر از ایران و سرزمین‌های اشغالی مطرح کرد.

به نوشته بی بی سی، وبسایت خبری میک در جریان این مصاحبه، سوالاتی را برای رئیس جمهور آمریکا پخش کرد که قبلا در ایران، اسرائیل [سرزمین‌های اشغال شده] و آمریکا ضبط شده بود.

 

 

غزل حکمی از ایران از اوباما پرسید چرا با تحریم های سنگین تا این حد به مردم ایران فشار آورده و آیا راه دیگری برای رسیدگی به مشکل برنامه اتمی ایران نیافت؟

اوباما چنین پاسخ داد: «متاسفانه راه بهتری برای انجام این کار نداشتیم. کاری که مجبور بودیم انجام دهیم این بود که تحریم های شدیدتری اعمال کنیم تا ایران انگیزه بیشتری برای آمدن پای میز مذاکره داشته باشد.»

پس از انقلاب اسلامی در ایران و تسخیر لانه جاسوسی این کشور در تهران، آمریکا رابطه سیاسی و اقتصادی‌اش با ایران را قطع کرد. ایران در 35 سال گذشته تحت تحریم‌های آمریکا و برخی کشورها قرار داشته اما آمریکا از سال 89 به بعد با فشار به جامعه جهانی این تحریم‌ها را به مواد غذایی و دارویی گسترش داد.

تحریم جهانی مواد غذایی و دارویی که مستقیما مردم ایران را نشانه گرفته بود تنها در دوره اوباما سابقه داشته است و حتی جورج بوش تندرو نیز این اقدام غیرانسانی و ضداخلاقی را مرتکب نشده بود.

 

 

وبسایت میک اشاره می کند که  از سال ۲۰۱۰ آمریکا و متحدانش حلقه تحریم های مالی بر این کشور را تنگ تر کردند.

باراک اوباما که هنوز هیچ تحریمی علیه ملت ایران را لغو نکرده و برای اجرای توافق چالش جدی با کنگره دارد، اضافه کرد:‌ «امید ما این است که (این توافق) به نفع مردم ایران تمام شود. اما تا آن زمان این (تحریم ها) تنها راه چاره برای قانع کردن ایران نسبت به این مساله بود که نگرانی های جامعه بین المللی را جدی بگیرد.»

اوج دشمنی رئیس جمهور آمریکا با ملت ایران زمانی در این گفتگو آشکار می‌شود که او ضمن تعریف و تمجید از مردم ایران، تلویحا خواستار تغییر در نظام جمهوری اسلامی می‌شود.

 

 

وی زمانی که از چشم انداز روابط ایران و آمریکا سخن گفت، ابتدا از مردم ایران تعریف کرد:‌ «قبلا بارها گفته ام که ایران یک کشور فوق العاده با استعداد است. با فرهنگی کهن با مردمی بسیار هوشمند. و من برایشان آرزوهای خوب دارم.»

سپس هدفش از این تعریف و تمجید را با این خواسته‌ها نمایان ساخت: «باید تحولی، حتی تدریجی، در داخل ایران روی دهد تا به این نتیجه برسند که شعار مرگ بر آمریکا یا انکار هولوکاست در میان رهبران این کشور یا تهدید به نابودی اسرائیل یا رساندن سلاح به حزب الله که در لیست گروه های تروریستی[!] است باعث می شود ایران در چشم بخش بزرگی از جهان منزوی شود و به شما تضمین می دهم که در لحظه ای که حکومت ایران دست از این شعارها و رفتارها بکشد، به لطف اندازه، استعدادها و منابعش فورا شاهد بالا گرفتن نفوذ و قدرتش در جهان خواهد بود.»

رسانه فارسی زبان بی بی سی انگلستان به نقل از رئیس جمهور آمریکا نوشت: این تحولات به تغییرات در صحنه سیاسی ایران و تغییر در ذهنیت رهبران این کشور بستگی خواهد داشت. آقای اوباما گفت که شاید نسل جوان ایران این تحول را ممکن کند.

دولتمردان آمریکا که در پیدایش و گسترش فتنه 88 نقش غیرقابل انکاری داشتند از راه‌های مختلفی مانند حمایت رسانه‌ای، شبکه‌های اجتماعی، افزایش تحریم و... کوشیدند تا نظام سیاسی ایران را تغییر دهند. باراک اوباما و هیلاری کلینتون در آن دوران حتی ابایی از نشان دادن مدیریت خود در پشت صحنه براندازی نداشتند.

 

 

 

اوباما همچنین به سوال سم گروسبرگ از درون سرزمین اشغالی درباره اینکه چرا اسرائیلی ها باید به او اعتماد کنند پاسخ داد و گفت که علیرغم اختلاف نظر او با نخست وزیر اسرائیل در مورد توافق ایران، دولت او همکاری های گسترده ای با دولت [رژیم] بنیامین نتانیاهو داشته و دارد.

او تلویحا گفت که توافق وین بی نقص نیست اما گفت که در هر توافق بین المللی امتیازاتی داده و امتیازاتی گرفته می شود

رئیس جمهور آمریکا در تلاش است حداقل نظر هم حزبی های دموکرات خود در کنگره برای حمایت از توافق ماه ژوئیه وین را جلب کند. کنگره قرار است در ماه سپتامبر آن را به رای بگذارد.

درحال حاضر اکثریت قریب به اتفاق جمهوری خواهان و انگشت شماری از دموکرات ها با توافق وین مخالفند. اما به نوشته بی بی سی بعید است که توافق با دو سوم آرا رد شود و در این صورت آقای اوباما امکان وتوی آن را خواهد داشت.

وی در مصاحبه با میک گفت که مخالفان جمهوری خواه توافق، متن آن را به درستی مطالعه نکرده اند و مخالفت آنها نه منطقی بلکه حزبی است.

به گزارش آسوشیتدپرس تاکنون ۳۴ عضو مجلس نمایندگان کنگره - جملگی دموکرات - از توافق وین حمایت کرده اند. حداقل ۱۷ عضو دموکرات سنا هم گفته اند به آن رای مثبت خواهند داد.

جام نیوز

 

ارسال نظر

آخرین اخبار