اولویت شبکه های اجتماعی بر منافع ملی:

مردی که هولوکاست را انکار می کرد رفته است. این اولین حاشیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که تنها یک ماه از وزیر شدن می گذشت / اما چند روز پیش شاهد حرکتی اعجاب آور در اینگونه از فعالیت ها بودیم. این بار دیگر محمد جواد ظریف نقش اول را ایفا نمی کند بلکه نقش اول به سید عباس عراقچی رسیده است.

وقتی مذاکره کنندگان به فکر عکس فیسبوکی هستند + سند

 مردی که هولوکاست را انکار می کرد رفته است. این اولین حاشیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که تنها یک ماه از وزیر شدن می گذشت. ظریف در حساب شخصی خود در توئیتر ضمن تبریک عید یهودیان این جمله را خطاب به کریستین پلوسی دختر رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا نوشت. و نانسی پلوسی هم در جواب گفت: خوشحالم که می شنوم، ممنون از پاسختان.

حاشیه ها تمامی نداشت و هر روز بر دامنه آن افزوده می شد. اینکه وزیر امور خارجه کشورمان به خاطر دختر رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی را محکوم کند، انتقاد فعالان سیاسی را برانگیخت. یکی دیگر از انتقادات به وزیر امور خارجه کشورمان فعالیت او در سایت های بود که توسط شورای عالی فضای مجازی غیرقانونی و فیلتر شده است. یک مقام رسمی جمهوری اسلامی بدون در نظر گرفتن غیرقانونی بودن استفاده از سایت ها فیلتر شده به طور علنی در اینگونه شبکه ها فعالیت میکند.

 

رئیس پلیس کشور نیز در واکنش به حضور مقامات کشور در سایت های فیلتر شده به مسئولین هشدار می دهد " اینکه برخی مسئولان بخواهند آرام آرام از خط قرمز عبور کنند و وارد فضایی شوند که بهره‌مندی از آن برای شهروندان ممنوع است، چیز خوبی نیست" با این وجود نه تنها محمد جواد ظریف فعالیت های خود را ادامه میداد بلکه برخی از مسئولین نیز با وی همراهی میکردند.

 

اما چند روز پیش شاهد حرکتی اعجاب آور در اینگونه از فعالیت ها بودیم. این بار دیگر محمد جواد ظریف نقش اول را ایفا نمی کند بلکه نقش اول به سید عباس عراقچی رسیده است. عراقچی که حسابی در اینستاگرام دارد و چندی است عکس های از مذاکرات را در آن منتشر میکند در حین مذاکرات هسته ای اقدام به عکس گرفتن و قرار دادن آن در حساب خود میکند.

اولویت شبکه های اجتماعی بر منافع ملی

عراقچی در حال گرفتن عکس از جان کری

عکس گرفتن پنهانی عراقچی از محمد جواد ظریف

اگر تاکنون موافقان این امر را دیپلماسی رسانه ای می نامیدند، اکنون دیگر هیچ دلیلی برای کار عباس عراقچی ندارند. اینکه معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در حین مذاکرات به فکر عکس برداری برای صفحه اینستاگرام خود است را هیچ دیپلمات کهنه کاری نمی پسندد.

 

متاسفانه مذاکره کنندگان ایرانی به جای تمرکز بر روی توافقات هسته ای در حاشیه به سر میبرند و به فکر گرفتن عکس یادگاری برای دوران بازنشستگی خود هستند. این اقدامات نه تنها دیپلماسی به اصطلاح رسانه ای نیست بلکه مسئولین وزارت امور خارجه را از وظیفه اصلی خود که حفاظت از منافع ملی کشورمان است دور میکند.

ارسال نظر

آخرین اخبار