اگر حملات هوایی روسیه به مواضع گروه‌های آموزش دیده از سوی آمریکا ادامه داشته باشد،قطعا باید منتظر بازی جدیدی میان این دو دشمن دیرینه باشیم.

پوتین درسوریه باآمریکا میجنگد یا داعش؟+تصاویر
 به گزارش گلستان24؛ تحولات میدانی سوریه وارد مرحله جدیدی شده و "مسکو" تلاش می‌کند تا از مبارزه با تروریسم در این کشور حمایت کند. بعد از انجام پروازهای اطلاعاتی و شناسایی، حمله میگ‌های روس پس از دستور دوما به مواضع تروریست‌ها آغاز شد.
 
"حمص" و "حماه" از جمله اهداف جنگنده‎های فدراسیون روسیه برای مقابله با تروریست های تکفیری بوده که این اتفاق در قالب اتاق عملیات مشترک با گرا دادن "دمشق" و بمباران "مسکو" انجام می‌شود.  
 
اشتون  کارتن وزیر دفاع آمریکا پس از آغاز حملات هوایی روسیه به سوریه گفت: روس‌ها تمرکز حملات هوایی خود را به همه گروه‌های مخالف بشار اسد معطوف کرده‌اند، حتی گروه‌هایی که از نظر آمریکا باید در روند انتقال قدرت در سوریه حضور داشته باشند از حمله روس‌ها در امان نخواهند بود، این سیاست روسیه در سوریه یک سیاست شکست خورده است.
 
 
**پوتین: اگر تروریست ها در سوریه موفق شوند به روسیه خواهند آمد
"ولادیمیر پوتین" -رئیس جمهور روسیه- در سخنانی گفت: "تنها راه مقابله با گروه های تروریستی در سوریه، فعالانه عمل کردن است." وی  افزود: "اگر تروریست ها در سوریه موفق شوند به روسیه خواهند آمد که البته ما تحقق این موضوع را پیش‌بینی نمی‌کنیم. حمایت ما از بشار اسد تنها حمایت هوایی و موقت خواهد بود و ما هیچگونه عملیات نظامی زمینی در سوریه انجام نخواهیم داد. "
 
 
**روسیه در سوریه با آمریکا می‌جنگد،نه داعش
روس‌ها در حملات نظامی که انجام داده‌اند یک گروه از مخالفان مسلح سوری را که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا "CIA" آموزش دیده بودند بمباران کرده و همین مسئله باعث عصبانیت واشنگتن شده است.آمریکایی‌ها با توجه به حضور روسیه در مسئله سوریه احساس خطر کرده‌اند و این موضوع در اظهارات مقامات این کشور کاملا مشهود است.
 
همچنین جان کری وزیرامورخارجه آمریکا با تأیید این نکته که حملات روسیه به مواضع داعش نبوده است، گفت: آمریکا نیز حملات هوایی خود به مواضع گروه‌های تروریستی در نزدیکی حلب را از چهارشنبه آغاز کرده است.
 
 
لحن سخنان پوتین در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز حاکی از کمترین تغییر در سیاست مسکو نسبت به سوریه و حمایت از بشاراسد بود. پوتین سیاست کشورهای غربی و آمریکا در منطقه خاورمیانه را مسبب اصلی تشدید ناامنی و تولد گروههایی مثل داعش و النصره دانست. به نظر می‌رسد که روسیه در مسئله سوریه به فکر اثبات قدرت حاکم و  هم‌سوی با جمهوری اسلامی ایران است.
 
شاید همانگونه که دولت رجب طیب اردوغان از دو ماه پیش با بهانه حمله به داعش و اعلام جنگ علیه این گروه تروریستی، حملات نظامی خود برگروه "PKK" متمرکز کرد و بارها و بارها مواضع این گروه را در جنوب شرق ترکیه و شمال عراق بمباران کرد به نظر می‌رسد دولت روسیه نیز قصد دارد تحت پوشش حمله به داعش بیشتر مخالفان بشار اسد را از بین برده و ادامه حکومت وی را تثبیت نماید.
 
 
اما در این میان دولت باراک اوباما استراتژی مشخصی در قبال سوریه ندارد. از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، دولت آمریکا شدیدا از مخالفان مسلح سوریه پشتیبانی کرد،اما از سال 2013 درست زمانی که قدرت‌گیری داعش آغاز شد واشنگتن از استراتژی پیشین خود عقب‌نشینی کرد و از ارسال سلاح به مخالفان کم کرد. این اقدام دولت اوباما همه هم‌پیمانانش همچون عربستان، ترکیه و قطر را نیز دچار سردرگمی کرد.
 
سردار سرتیپ حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه در این زمینه معتقد است: امروز با ورود روسیه به سوریه معادلات در حال تغییر بوده و "بشار اسد" بخشی از راه حل این کشور است.
 
 
**تاریخ تکرار می‌شود
اگر حملات هوایی روسیه به مواضع گروه‌های آموزش دیده از سوی آمریکا ادامه داشته باشد، قطعا باید منتظر بازی جدیدی میان این دو دشمن دیرینه باشیم.از زمان جنگ سرد تا کنون هیچ‌گاه روسیه و آمریکا به‌طور مستقیم با ‌یکدیگر درگیر نشده بودند،اما ظاهرا باید منتظر روند جدیدی در جنگ سوریه باشیم.شاید دوباره بلوک غرب و شرق بیدار شده‌اند.
 
 
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که هواپیماهای جنگنده این کشور 18 پرواز در سوریه انجام دادند و 12 هدف را بمباران کردند. در حملات هوایی روس‌ها یک پست فرماندهی و یک مرکز مخابراتی منهدم شده است. همچنین در حملات هوایی روس‌ها و یکی از مهمترین مواضع داعش در سوریه، که در اطراف غرب رقه (پایتخت داعش در سوریه) و نزدیکی فرودگاه نظامی الطبقه قرار دارد 12 نفر از عناصر داعش به هلاکت رسیدند. گفتنی است تروریست‌ها سال گذشته پس از درگیری‌های گسترده با ارتش سوریه فرودگاه الطبقه را به طور کامل به کنترل خود درآوردند.
 
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است پایگاه هوایی لاذقیه، مقر اصلی نیروهای هوایی روسیه در سوریه است که حدود 50 هواپیما و هلیکوپتر از جمله 12 سوخوی SM25، دو سوخوی M24، 6 سوخوی 34 جنگنده بمب افکن و 6 سوخوی SU-30 قرار دارد.
 
 
 
به گفته آلکسی پوشکف رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه حملات روسیه به مواضع داعش حداقل 4 ماه طول خواهد کشید. دولت روسیه بارها و بارها هدف عملیات را انهدام مواضع داعش اعلام کرده، اما مقامات آمریکایی معتقدند این حملات بدون هدف‌گیری صورت می‌گیرد و به ضعف داعش کمک چندانی نمی‌کند.
 
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد: با روسیه در حملاتش به سوریه و مخالفان اسد همکاری نمی‌کند. وی ادامه داد که بشار اسد فردی بی‌رحم است که باید از بین برود اوباما اظهار داشته است، این شیوه روسیه و ایران را به باتلاق می‌کشاند.تاریخ نشان می‌دهد از پایان دوره جنگ سرد، این اولین باری است که روسیه در خارج از مرزهای جمهوری‌های شوروی سابق دست به عملیات نظامی زده است. 
 
 
 
**مهمترین تفاوت‌های عملیات هوایی روسیه با حملات هوایی ائتلاف آمریکایی 
1-ضعف اساسی آمریکا و متحدینش نداشتن نیروی زمینی معتبر است. برتری هوایی در هماهنگی با نیروهای زمینی می‌تواند به تصرف منطقه‌ای بیانجامد.
 
2- ائتلاف آمریکایی به هیچ وجه در پی از بین بردن داعش نبوده و نیست بلکه بیشتر در پی اثبات آن است. حملات هوایی روسیه و ائتلاف آمریکایی دو هدف کاملا متفاوت دارد.
 
 
 
**دلیل مخالفت آمریکا با حمله هوایی روسیه به داعش 
اصلی‌ترین دلیل مخالفت آمریکایی‌ها با حمله روسیه به داعش، این است که اگر در پی این حملات داعش از بین برود و یا ضعیف شود همگان متوجه خوی پلید و شیطانی آمریکا خواهند شد، زیرا دریک سالی که ائتلاف آمریکایی حملات هوایی خود به داعش را انجام داد، نه تنها این گروه دچار ضعف نشد، بلکه روز به روز قوی‌تر شد. با مروری بر برگ‌های تاریخ به یاد می‌آوریم روزهایی که جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی محموله‌های تسلیحاتی خود را با چتر نجات برای داعش می‌فرستادند.
 
 
 
نکته جالب ماجرا آنجاست که مقامات آمریکایی بعدها اعلام کردند این امر سهوی و ناخواسته بوده است. این خود یک عذر بدتر از گناه است. چطور ممکن است آمریکا که به زعم خود یکی از قوی‌ترین سیستم‌های اطلاعاتی جهان را دارد چنین اشتباه بچه گانه‌ای را مرتکب شود. 
 
شواهد نشان می‌دهد این سه روز حمله هوایی روسیه به داعش دستاوردهای به مراتب بیشتری از یک سال حمله ائتلاف آمریکایی داشته است. به هر حال روسیه به درخواست مستقیم بشار اسد به کمک او شتافته تا داعش را به زباله دان تاریخ پیوند بزند.
 
هم‌چنین عملیات نظامی مشترک "مسکو-دمشق" باعث می‌شود تا مسیرهای مواصلاتی تروریست های داعش و جبهه النصره به پایتخت بسته شود و این تروریست‌ها در شمال تحت فشار قرار می‌گیرند و پس از "حمص" و "حماه" ، نوبت استان‌های شرقی همچون "حسکه" ، "دیرالزور" و "رقه" است که دژهای داعش به تدریج در این حملات سقوط خواهد کرد و واشنگتن که خود یکی از حامیان داعش به شمار می‌رود،  اگر از این موضوع نگران نباشد باید تعجب کرد. 
 
**اهداف حمله هوایی روس‌ها به سوریه
ولادیمیرپوتین رئیس جمهور حضورنظامی کشورش در سوریه را در سه جمله خلاصه کرد؛ اول آنکه حمایت ما از نبرد مشروع ارتش سوریه است. دوم پشتیبانی ما هوایی است و شامل عملیات زمینی نمی‌شود و نهایتا مدت زمان این پشتیبانی محدود است و تا زمانی خواهد بود که ارتش سوریه در موضع قدرت و تهاجم قرار بگیرد.
 
 
 
**نفس‌های آخر
ظاهرا این بار داعش در مخمصه بدی گرفتار شده است که رهایی از آن بسان یک رویا می‌ماند. روسیه، سوریه نیست که بتوان به راحتی با آن مقابله کرد. حال طرف حساب داعش و هم‌پیمانانش سوخوی روس است که از سه شب پیش خواب را بر چشم آنها حرام کرده است.حالا داعش که داعیه حمله به ایران و تصرف خراسان  را داشت، باید برای بقای خود تلاش کند،کشور گشایی پیشکش..
 
گروه  تکفیری  صهیونیستی «داعش» در صفحات توئیتر خطاب به تمامی شیعیان نوشت: «رافضی»ها بدانند که هدف ما تخریب نجف، کربلاء و سامرا است. این گروه تکفیری نوشت: بدانید که بعد از تخریب این نمادها در عراق به ایران خواهیم آمد و مشهد ایران را با خاک یکسان خواهیم کرد.  «داعش» از تمامی مسلمانان درخواست کرد که برای تطهیر زمین از «رافضی»ها بسیج شوند، تا هر چه سریعتر اسلام اصیل در جهان جریان یابد. گروه تکفیری داعش ضمن تهدید ایران اعلام کرد: مشهد ایران را با خاک یکسان می کنیم.  
 
 

/ باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

آخرین اخبار