در طول زمان تغییرات قابل ملاحظه­ای در ساختار مذهبی آمریکا ایجاد شده است، به ویژه درصد آمریکایی‌هایی که مذهب نامشخصی دارند رو به افزایش و درصد پروتستانی‌ها و غیر کاتولیکی‌های مسیحی رو به کاهش رفته است.

از هر 10 نفر آمریکایی، 7 نفر آنان بسیار و یا نسبتاً مذهبی هستند

69% از آمریکایی‌های بزرگسال به شدت و یا نسبتاً مذهبی هستند، از این افراد 40% بسیار مذهبی هستند، بدین معنی که اعمال مذهبی خود را به دقت و با نظم انجام می‌دهند و معتقدند مذهب در زندگی بسیار مهم است.

مذهب آمریکایی

بسیار مذهبی

40%

نسبتاً مذهبی

29%

بدون دین

31%

 

 

این آمار از طریق مصاحبه با 320،000 نفر توسط مرکز تحقیقاتی گالوپ انجام شده است. آمار مشابهی را در کتابی با نام " خدا زنده و حالش خوب است: آینده‌ی مذهب آمریکا" که در سال 2008 منتشر شده وجود دارد.

اقشار مذهبی به صورت بسیار نامساوی بین بخش‌ها و گروه‌های مختلف پخش شده‌اند. اما طبق این کتاب اقشار مذهبی را به شرح زیر می‌توان تقسیم بندی کرد:

  • مذهب در بین بزرگسالان رو به افزایش است. مردم آمریکا کمترین اعتقاد به مذهب را در سن 23 سالگی و بیشترین اعتقاد را در سن 80 سالگی دارند.
  • زنان نسبت به مردان مذهبی­تر هستند. طبق پژوه­هایی که مرکز گالوپ در 100 کشور انجام داده نشان می‌دهد، در هر سنی و در هر نژاد و گروهی، زنان از مردان مذهبی­تر هستند.
  • سیاه پوست‌ها مذهبی­تر از رنگین پوستان و گروه‌های دیگر در آمریکا هستند.
  • مورمون­ها مذهبی‌ترین و یهودی‌ها بی­اعتقادترین افراد در آمریکا هستند.
  • مذهب در ایالت‌های جنوبی پررنگ­تر است، مانند می سی سی پی، آلاباما و لوییزیانا.
  • مذهب در ایالت‌های شمالی دو گوشه­ای این کشور کمرنگ­تر می‌باشد مانند ایالات ورمونت، نیوهمپشایر، مین، اورگان، واشنگتن و الاسکا.
  • ثروتمندان و افراد سطح بالا نسبت به کسانی که سطح درآمد و تحصیلات آنان پایین­تر است، کمتر مذهبی هستند.
  • افراد با گرایش‌های مختلف سیاسی نیز نسبت به مذهب متفاوت هستند. جمهوری­خواهان نسبت به استقلال طلب‌ها و دموکرات‌ها مذهبی­ترند و بیشتر از آنان اعمال مذهبی را به جا می‌آورند.
  • سیاه پوستان بزرگ‌ترین استثناهای این گروه هستند. آنان در آن واحد، دموکرات ترین و مذهبی‌ترین افراد درآمریکا هستند.

آمریکا یک ملت بزرگ مسیحی است

با وجود اینکه تعداد بزرگسالانی که ادعا دارند به هیچ مذهب رسمی تعلق ندارند رو به افزایش است، اما طبق آمار، سه چهارم بزرگسالان آمریکایی (77%) در سال 2012 اظهار داشته‌اند که مسیحی هستند که شامل پروتستان، کاتولیک، شاخه‌های دیگر مسیحیت و مورمون هستند. در بین افرادی که در آمریکا ادعای مذهبی بودن دارند 94% مسیحی هستند. 52% از آنان پروتستان، 23% کاتولیک و 18% از آنان مذاهب غیر رسمی دین مسیحیت را دارا هستند.

در آمریکا جمعیت پروتستانی‌ها کمتر و مذاهب " بی هویت" بیشتر می‌شود.

در طول زمان تغییرات قابل ملاحظه­ای در ساختار مذهبی آمریکا ایجاد شده است، به ویژه درصد آمریکایی‌هایی که مذهب نامشخصی دارند رو به افزایش و درصد پروتستانی‌ها و غیر کاتولیکی‌های مسیحی رو به کاهش رفته است. درصد کاتولیکی‌های آمریکا در طول سال‌ها به دلیل نفوذ مهاجران جوان اسپانیایی کاتولیک به آمریکا همچنان ثابت مانده است.

مذهب در امريكا

مذهب در آمریکا همچنان با اهمیت باقی می‌ماند.

طبق گفته‌ی کتاب " خدا زنده و حالش خوب است" با وجود تغییراتی در ساختار مذهبی کشور وجود دارد اما همچنان آنار مذهبی‌ها در این کشور رو به افزایش است زیرا جمعیت افراد بین سنین 65 و بالاتر _که بیشترین اعتقادات مذهبی در بین آنان وجود دارد_ نسبت به 20 سال گذشته دوبرابر شده است و همین طور در آمریکا مهاجرت از ایالت‌های غیر مذهبی به ایالات مذهبی نسبت به دهه‌ی قبل افزایش داشته است و با اینکه در آمریکا زنان مذهبی تر از مردان هستند اما آنان به خصوص در کلیسای کاتولیک و تعمید دهنده‌ی جنوبی اجازه‌ی پیوستن به روحانیون را ندارند. شاید آنان خود را در بحران می‌بینند و به این طریق می‌خواهند شور و اشتیاق مذهب در زنان را پایین برده و در مردان افزایش دهند و موازنه در مذهب ایجاد کنند.

 بر طبق این کتاب، آمریکا همچنان مذهبی باقی می‌ماند اگرچه روش اظهارات مذهبی و همینطور عبادات مردم تغییرات اساسی داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار