این کتاب یک نگاه هوشمندانه از درخشش سیاست اسلامی است. یک دانشمند سیاسی برجسته و انسان­شناس به نام محمود ممدانی، تجربیات و بینش خود را در پاسخ به سوال بسیاری از آمریکایی­ها بعد از واقعه­ی 11 سپتامبر که می­پرسند: چگونه این اتفاق افتاد را پاسخ می­دهد.

	مسلمان خوب، مسلمان بد: آمریکا، جنگ سرد و ریشه های ترور

این کتاب یک نگاه هوشمندانه از درخشش سیاست اسلامی است. یک دانشمند سیاسی برجسته و  انسان­شناس به نام محمود ممدانی، تجربیات و بینش خود را در پاسخ به سوال بسیاری از آمریکایی­ها بعد از واقعه­ی 11 سپتامبر  که می­پرسند: چگونه این اتفاق افتاد را پاسخ می­دهد. مسلمان خوب، مسلمان بد؛ کتاب بسیار مهم و محرکی است که عمیقا درک ما را از سیاست­های اسلامی و  آنچه آمریکا درباره ی آن به ما فهمانده است، عوض می­کند.

آنچه در این کتاب آمده است تجزیه و تحلیلی از اسلام در قرن معاصر است. در این کتاب به بررسی ریشه­های امروزی تروریسم می­پردازد و حمایت­های آشکار و مجدانه آمریکا را از اسرائیل نشان می­دهد.

ممدانی در این کتاب مسلمان خوب به معنی انسان سکولار و  غربی شده و انسان بد به معنای فردی متعصب و مذهبی را رد می­کند. از نظر مسلمانان و از زاویه دید این نویسنده تقسیم کردن مسلمانان به خوب و بد بیشتر از آنکه جنبه ی مذهبی یا فرهنگی داشته باشد؛ جنبه ی سیاسی دارد.

با فرض اینکه به سادگی بتوان مسلمان خوب را از مسلمان بد جدا کرد ، بازهم در زمان حاضر در سیاست گذاری­ها با شکست مواجه می­شویم. این کتاب در مورد ظهور اسلامی سیاسی در برخورد با دنیای مدرن و قدتمند غرب و جنبش­های تروریستی در قلب اسلام  سخن می­­گوید که پدیده­ای به مراتب مهم­تر است.

در این کتاب به جنگ نیابتی اشاره شده است. جنگی است که در آن قدرت‌های درگیر به جای اینکه مستقیماً وارد جنگ با یکدیگر شوند از طرفهای ثالث بعنوان نمایندگان خود استفاده کرده و دولت­های آنان متحمل ضررهای کمتری می­شوند و این سبک را آمریکا پس از جنگ ویتنام در پیش گرفته است.

او در توضیح جنگ های نیابتی در دوره ریاست جمهوری ریگان توضیح می دهد: دولتمردان ملی­گرای مجاهد را به عنوان نماینده­ی شوروی در کشورهایی نظیر نیکاراگوئه و افغانستان معرفی می کند.در حکومت ریگان نام جنبش­های تروریستی به آسانی کنار زده شد و نام " معادل های اخلاقی/معنوی" بر آن­ها نهاد.

	مسلمان خوب، مسلمان بد: آمریکا، جنگ سرد و ریشه های ترور

جنگ نیابتی با حمله آمریکا به عراق پایان یافت و اگر چه در عراق هم مانند جنگ ویتنام خواهد فهمید که با تروریسم نمی­جنگد بلکه با ملی گرایی می جنگد؛ و این شیوه اشغال گری، نبردی نیست که پیروزی را برای آمریکا به ارمغان آورد. در این کتاب همین­طور به حمایت های آشکار آمریکا از اسرائیل اشاره شده است و توضیحاتی در این زمینه هم داده شده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار