برگزاری دور دوم انتخابات در گلستان

مردم سه حوزه انتخابیه در استان گلستان، با حضور در پای صندوق های رای ضمن نمایش وحدت خود، با آرمان های انقلاب تجدید میثاق کردند.

تجلی حضور گلستانی‌ها در پای صندوق های رای/رقابت داغ در سه حوزه

 به گزارش گلستان24، مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، همزمان با برخی استان های کشور، از صبح جمعه در سه حوزه انتخابیه گلستان هم آغاز شده است. گلستانی ها که در مرحله اول با مشارکت ۸۱ درصدی، در صدر جدول رده بندی حضور ایستادند امروز نیز دوباره خود را برای خلق حماسه ای دیگر آماده کرده اند.

حماسه ای که می رود تا تکلیف سه حوزه انتخابیه و چهار نماینده باقی مانده گلستان در مجلس شورای اسلامی را مشخص کند. در مرکز استان رقابت بین چهار کاندیدا است که از میان آن ها علی طاهری تجربه حضور در دوره گذشته را دارد ولی نبی هزارجریبی، نورمحمد تربتی نژاد و امان زاده برای بار اول است که وارد فضای رقابتی انتخابات می شوند.

مردم برای ادای وظیفه آمده اند

گرچه در برخی شعب اخذ رای، درب ها با تاخیر به روی مردم باز شد، ولی از همان ساعات اولیه مردم شناسنامه به دست می رفتند تا تکلیف شرعی خود را دوباره ادا کنند و حماسه ای که در دور اول رقم زدند اینبار تکمیل کنند.

این بار هم مثل همیشه صندوق های اخذ رای شاهد افراد در رده های مختلف سنی است. زن و مرد در سنین مختلف در صف ایستاده اند تا سرنوشت خود را به دست خود رفتم بزنند و به دشمن نشان دهند همواره و در همه عرصه ها پای آرمان های انقلاب خود ایستاده اند.

به همراه نوه ام برای رای دادن آمده ام تا از همین ابتدا به او یاد دهم که هوشیار باشد و از حق انتخاب خود به خوبی استفاده کند و حضورش در پای صندوق ها کمی و کیفی باشد

ابتدا به مسجد امیر گرگان رفتیم. مسجدی که محفل سیاسیون بخصوص اصولگرایان است. مثل همیشه این مسجد شلوغ و پر از جمعیت است. از پدر و دختری که برای رای دادن به مسجد امیر آمده اند علت حضورشان را می پرسم. احمدی می گوید: آمده ایم تا در سرنوشت شهر و کشور خود سهیم باشیم و امیدواریم نماینده مورد نظرمان اگر به صندلی مجلس شورای اسلامی رسید، شعارها و اهدافی را که به مردم قول داده بود را فراموش نکند.

قدری دورتر فرد سن بالاتری به همراه نوه اش ایستاده و شناسنامه اش را به نوه اش داده است. او می گوید: به همراه نوه ام برای رای دادن آمده ام تا از همین ابتدا به او یاد دهم که هوشیار باشد و از حق انتخاب خود به خوبی استفاده کند و حضورش در پای صندوق ها کمی و کیفی باشد.

نبوی در توصیه به افرادی که هنوز برای رای دادن اقدام نکردند، می گوید: از مردم می خواهم همان شوری که برای دور اول انتخابات داشتند را برای دور دوم هم داشته باشند تا به خوبی این انتخابات برگزار شود و حضور هر چه بیشتر مردم  قدرت بیشتری برای مردم ایران در عرصه های بین المللی را به همراه دارد.

او که معتقد است مشارکت در انتخابات هم حق و هم وظیفه است، ادامه می دهد: سعی می کنم به نوه ام آموزش دهم تا همواره وظایف خود را نسبت خودش، آینده اش، هم وطنان و کشور به درستی انجام دهد.

خانم جوانی که به همراه همسرش برای شرکت در انتخابات آمده می گوید: وظیفه خود دانستم که برای سربلندی کشورم در جهان در این انتخابات شرکت کنم و با رای خودم ضربه محکمی به دهان دشمنان کشورم بزنم.

 

 

چشمم به آقای مسنی می خورد که فرزند معلول خود را برروی ویلچر برای رای دادن به مسجد امیر آورده است، علت حضورش را که می پرسم می گوید: ۳۷ سال پیش که انقلاب را به پیروزی رساندیم با خود عهد کردیم پای انقلاب بمانیم و امروز برای تجدید میثاق با انقلاب خود آمده ایم.

به او گفتم می توانست برای فرزند معلولش از صندوق سیار استفاده کند ولی در پاسخ به من گفت: به اصرار پسرم به اینجا آمده ایم چون پسرم معتقد است اگر مردم من را که با این وضعیت دشوار به اینجا آمده ام ببینند تشویق می شوند و برای رای دادن به پای صندوق ها می آیند.  

بیش از ۷۹۰ هزار گلستانی در سه حوزه انتخابیه در شهر گرگان و سایر شهرهای استان، در مدارس، مساجد، دانشگاه ها و ... آرای خود را به صندوق های رای می اندازند. علاوه بر گرگان، شهرستان آق قلا هم ۱۱۰ شعبه اخذ رای برای حوزه انتخابیه مرکز دارد.

نظارت جدی بر روند انتخابات در گلستان

الیاس هیوه چی، فرماندار این شهرستان درباره دور دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، به مهر گفت: مردم شهرستان در مرحله اول مشارکت ۷۸ درصدی را ثبت کردند و امیدواریم در پایان رای گیری امروز باز هم شاهد حضور گسترده مردم آق قلا در این عرصه باشیم.

وی بیان کرد: اجرا، نظارت و تامین امنیت مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دراین شهرستان بر عهده دو هزار نفر نیروی آموزش دیده است.

سید عباس حسینی هم که به تازگی سرپرستی فرمانداری گرگان را بر عهده گرفته است، دربازدیدی که از شعب اخذ رای داشت، گفت: افزون بر ۶ هزار نفر در برگزاری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۰ اردیبهشت امسال در این حوزه انتخابیه همکاری دارند.

حسینی تعداد صندوق های اخذ رای در مرحله دوم را همانند انتخابات هفتم اسفند ۹۴ این حوزه بیان کرد و افزود: مجموع صندوق های مستقر در این حوزه ۳۲۵ صندوق است که ۹ مورد آن سیار و مابقی ثابت است.

وی اضافه کرد: در حوزه شهرستان گرگان ۲۱۵ صندوق در نظر گرفته شده که از این تعداد هشت صندوق سیار است.

به گفته وی از کل صندوق های سیار، فعالیت پنج صندوق در شهر گرگان و سه صندوق در بخش های این شهرستان پیش بینی شده است.

 

 

علاوه بر حوزه گرگان و آق قلا که دو نماینده راهی مجلس می کند، دو حوزه دیگر در شرق و غرب گلستان هم دو مرحله ای شده اند و هر کدام یک نماینده راهی مجلس شورای اسلامی می کنند. در بخش غربی استان، شهرستان های کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و گمیشان برای انتخابات از یک نفر از بین رامین نورقلی پور و رحمت جلالی به پای صندوق های رای می روند.

نماینده پیشین این منطقه محمد جواد نظری مهر بود که این دوره صلاحیت او احراز نشد. مجتبی جمالی فرماندار شهرستان کردکوی که انتخابات این حوزه انتخابات را برگزار می کند هم گفت: برگزاری انتخابات در مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۳۶ شعبه این حوزه انتخابیه از ساعت ۸ صبح امروز دهم اردیبهشت آغاز شده و ۱۰ ساعت ادامه می یابد.

به گفته وی شعبه های اخذ رای در این حوزه انتخابیه به صورت آنلاین متصل به سامانه جامع اطلاعات وزارت کشور است.

در شهرستانهای کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان بیش از ۱۸۰ هزار نفر واجد شرایط رای در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند

وی افزود: میزان مشارکت مردم این حوزه در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ نسبت به انتخابات مجلس نهم با دو درصد افزایش به میزان ۸۰ درصد بود.

جمالی تصریح کرد: در شهرستانهای کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان بیش از ۱۸۰ هزار نفر واجد شرایط رای در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند.

در شرق استان هم رقابت در شهرستان های کلاله، مینودشت، گالیکش و مراوه تپه بین سید نجیب حسینی و شهرام کوسه غراوی است. مردم شیعه و سنی این منطقه هم از ساعات آغازین رای گیری در شعبه های اخذ رای حاضر شده اند. یکی از افراد حاضر در صندوق های رای ابراهیم ممشلی جانباز ۷۰ درص جنگ تحمیلی است. او که شناسنامه و کارت ملی خود را دست گرفته است، می گوید آمده تا با رای خود بار دیگر نشان دهد که در همه عرصه های انقلاب اسلامی حضور خواهد داشت.

نکته جذاب شعبه های شرقی گلستان حضور افراد مسن اهل سنت که با کمک دیگران به شعبه های اخذ رای آمده اند. پیرمردی که همراه همسر خود عصا زنان آمده و به فارسی هم مسلط نیست، می گوید آمده تا به وظیفه شرعی اش عمل کند.

 

 

او که معتقد است نظام جمهوری اسلامی بعد از انقلاب خدمات ارزنده ای را به ساکنان مناطق ترکمن نشین کرده است، می خواهد با رای دادن از بخشی از این خدمات تشکر کرده باشد.

فرماندار و رئیس حوزه انتخابیه گالیکش در نشست با رسانه های منطقه بابیان اینکه شرکت در انتخابات یک رسالت و مسئولیت برای افراد جامعه است، از تمام واجدین شرایط دراین حوزه انتخابیه خواست حضور درشعب اخذ رای را به ساعت های پایانی موکول نکنند.

حسن خسروی اظهار کرد: برای برگزاری انتخابات امروز تعداد ۱۵۰۰ نفر عوامل اجرایی، نظارت، بازرسی، انتظامی و خدماتی در ۷۵ شعبه اخذ رای شامل ۱۹ شعبه شهری و ۵۶ شعبه روستایی مشارکت دارند.

به گفته وی، براساس آمار درحوزه انتخابیه شهرستان ۶۰ هزار نفری گالیکش با ۶۱ روستا و هشت نقطه جمعیتی حدود ۴۰ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات مجلس هستند.

منبع: مهر

ارسال نظر

آخرین اخبار