تحلیلی از پیوند عربستان سعودی و گروهک داعش؛

برخی اطلاعات موجود نشان دهنده آن است که فتنه فعلی در عراق محصول توافق ماه مه شاهزاده سلمان و وزیر دفاع آمریکا باز می گردد.

تحرکات اخیر داعش؛ نتیجه شکست آمریکا و آل‌سعود در انتخابات عراق


مجموعه اطلاعات موجود که عمدتا از سوی منابع غربی و منطقه ای منتشر شده حکایت از آن دارد که عربستان سعودی هدایت این عملیات را به عهده گرفته و هماهنگ کننده فعالیت همه گروه ها از جمله داعش و گروه عزت الدوری (بقایای حزب بعث) به شمار می آید. در واقع از دیدگاه عربستان، این جنگ، جنگی نیابتی بین این کشور و ایران در خاک عراق است.

در خلاصه ترین تحلیل ممکن، عربستان عقیده دارد اکنون زمان آن رسیده است که مرزهای عراق بار دیگر تعریف شود. در حال حاضر منطقه کردستان به صورت غیر رسمی، به کشوری که همه امکانات را دارد، تبدیل شده، نشانه هایی در دست است که احتمالا مقامات کرد نیز در این عملیات دست دارند زیرا تقریبا در هیچ منطقه ای مقاومت موثری علیه داعش انجام نداده اند. این اقدامات عراق را کوچکتر و از هم جداتر می کند.

حمایت سعودی ها از گروه های مسلح در عراق و سوریه ماه هاست که امری تایید شده است. دولت سعودی و سران برجسته آن از جمله وزیر کشور و اطلاعات در این عملیات دست دارند. اطلاعاتی که منابع منطقه ای منتشر کرده اند نشان می دهد شاهزاده سلمان سعودی از چاک هیگل درخواست کرده و موافقت وی را به دست آورده است که دست عربستان در عراق و سوریه برای اجرای عملیات باز باشد. این مسئله به ماه مه و دیدار آنان در جده باز می گردد. تحولات اخیر نیز بازتابی از این توافق به شمار می آید و به همین دلیل است که می بینیم دولت آمریکا نیز اقدام چندانی برای حمایت از دولت عراق برای پس زدن القاعده و دیگر گروه ها انجام نمی دهد.

بر اساس توافقی که بین هیگل و شاهزاده سلمان صورت گرفته است، آمریکا در سوریه و عراق دخالتی نمی کند و تلاش های سعودی ها را تضعیف نخواهد کرد. در ازای این اقدام نیز سعودی ها گفته اند آمریکایی ها می توانند هر کار دیگری در هر کشور دیگری انجام دهند ولی مسائل سوریه و عراق به سعودی ها سپرده شده است. آنچه که در موصل و دیگر نقاط روی داد بازتابی از این توافق بود و برای همین است که شاهد وخامت اوضاع در عراق در شرایط فعلی هستیم.

اگر بخواهیم از منظری دیگر به این موضوع نگاه کنیم می توان اینگونه گفت که دستور کار ویران کردن عراق توسط برخی کشورهای منطقه گرفته شده است. حمله تروریستها به شهرهای موصل و تکریت و صلاح الدین را توطئه ای از پیش تعیین شده باید دانست که بعد از پایان انتخابات ریاست جمهوری عراق و پیروزی ائتلاف نوری مالکی این دسیسه با هدف تسلط بر عراق به اجرا درآمده است.

در این توطئه قرار است میلونها دلار هزینه شود تا عملیات انتخاباتی که درعراق به اجرا درآمد با چالش روبرو شود. حوادث انتخاباتی عراق در راستای خواسته های بنی سعود در عربستان سعودی نبوده است. از اینرو آل سعود به ارسال کمکهای مالی و میلیونها دلار برای سامان دهی تروریستها با هدف ویران کردن عراق و آوارگی ملت این کشور تصمیم گرفته است.

بعد از موفقیت ائتلاف نوری مالکی در انتخابات عراق نظام آل سعود ضربه دندانشکنی متحمل شد؛ زیرا انتخابات عراق در حقیقت طرح تقسیم این کشور به کشورهای کوچک را نقش بر آب کرده است. از اینرو سردمداران فرقه وهابیت یعنی آل سعود به مزدوران خود دستور حمله به عراق را صادر کرده اند. مزدوران آنها یعنی نیروهای داعش نیز دستورات آل سعود را با حملات متعدد بر شهرها و کشتارها و اعدامها و سربریدن ها و آواره کردن ملت عراق به اجرا در می آورند.

نظام سعودی به شخصیتهای عراقی که خارج از این کشور زندگی می کنند امید بسته است و رساندن قدرت به دست آنان را با کمک گرفتن از عملیات تروریستی آغاز کرده است. آل سعود این اهداف خود را با رساندن صدها میلیون دلار به گروه داعش به اجرا درآورده است، گروهی که سلاح خود را در خاک سوریه مخفی کرده است. بنابراین امروز حاکمیت سرزمین عراق به چالش کشیده شده است و ملت این کشور در معرض آزمایش بزرگی قرار دارد. زیرا عربستان سعودی در حال اعزام نیروهای تروریستی به عراق و حمایت کردن آنها با اموال و تسلیحات است. در واقع هم اکنون باید ملت و دولت عراق با توطئه های عربستانی ، آمریکایی و اسرائیلی در خاک خود مبارزه کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار